10 najväčších chýb pri chudnutí
Ak sa chceme vyhnúť neobľúbenému JOJO efektu a schudnúť natrvalo, mali by sme sa zbaviť najčastejších stravovacích zlozvykov. Mnoho ľudí totiž robí, mnohokrát aj z nevedomosti, pri pokusoch o chudnutie tie isté chyby. Ktoré sú tie najčastejšie a ako sa im vyhnúť?
1. Vynechávanie raňajok
Mnohí z nás neraňajkujú. To je chyba! Raňajky by mali tvoriť až 1/4 denného kalorického príjmu. Ak ich vynecháme,
náš krvný tlak kolíše. Môže sa stať, že nás pochytí náhly, o to väčší hlad. Vyhnite sa cereáliám plným cukrov a príchutí. Doprajte si radšej porciu bielkovín v podobe chudého mäsa, mlieka, mliečnych výrobkov, vajec či orechov.
2. Málo bielkovín
Mnoho ľudí v snahe schudnúť si dopraje iba čerstvú zeleninu a ovocie, prípadne celozrnné pečivo. Pritom zabúdajú na podstatnú zložku – bielkoviny. Nájdeme ich v chudom mäse, mliečnych výrobkoch, vajciach a strukovinách.
3. Vylúčenie tukov
Bez tukov sa v našom tele nedokážu vstrebať niektoré vitamíny. Takisto pociťujeme únavu a nedostatok energie. Existujú však dobré tuky, a tých by sme sa nemali úplne vzdať. Nenasýtené tuky sú najmä rastlinného pôvodu. Nájdeme ich v olivovom oleji, mandliach a škrupinovom ovocí, v rôznych semienkach, avokáde, rybách či v sóji.
4. Vynechávanie jedál
V snahe prijať menší počet kalórií mnoho ľudí konzumuje aj menej ako trikrát denne. Odborníci sa pritom zhodujú:
jedzte radšej častejšie, ale menšie porcie. Pravidelné stravovanie pomáha udržiavať krvný cukor v optimálnej hladine a vyhneme sa tak pocitu veľkého hladu.
5. Kalórie z nápojov
Mnoho ľudí považuje sladké nápoje za menšie zlo. Opak je však pravdou. Osladenú kávu a čaj, sladké vody, ovocné šťavy či alkoholické nápoje by sme mali nahradiť zdravšou verziou. Čistou alebo minerálnou vodou ochutenou čerstvým citrónom, pomarančom, mätou či uhorkou. Výborne chutí čaj rooibos, ktorý zároveň naštartuje spaľovanie tukov.
6. Nedostatok tekutín
Okrem správneho výberu nápojov by sme ich mali piť aj v dostatočnom množstve. Nedostatočný pitný režim znižuje prirodzenú detoxikáciu organizmu a telo sa odvodní. Odporúčané 2 litre denne môžeme počas redukčných diét aj navýšiť.
7. Rýchle jedenie
Koľkí z nás jedia pravidelne pred obrazovkou počítača, telkou či počas čítania knihy? Na jedlo si nevyhradíme dostatok času a priestoru, nesústredime sa na neho. Rozptyľujú nás iné faktory. Náš mozog teda proces jedenia poriadne nezaregistruje, a preto máme pocit, že nie sme dostatočne nasýtení.
8. Dojedanie zvyškov
Hovorí sa, že stôl by sme mali opustiť, keď sme z 2/3 plní. Mozog totiž potrebuje istý čas, aby si uvedomil, že už hlad nepociťuje. Zvyškové kalórie sú obzvlášť nebezpečné. Práve tie sa totiž zvyknú usadzovať na najneobľúbenejších partiách tela.
9. Nedostatok spánku
Ak si pravidelne nedoprajeme dostatok pohybu, prejaví sa to okrem mnohých iných vecí (únava, podráždenosť, bolesť hlavy) aj na vyšších sklonoch k prejedaniu sa a maškrteniu, a to obzvlášť neskoro večer. Základom je teda 8 hodinový spánok.
10. Málo pohybu
Zdravá strava tvorí 80 % úspechu. Bez pohybu však pri chudnutí strácame svalovú hmotu a náš bazálny metabolizmus klesá. Vďaka pravidelnému športu bude naše telo dostatočne pevné a pružné. Výsledky chudnutia sa tiež dostavia skôr a budú trvalejšie udržateľné.
Jana Karaffová
Foto: Shuttertock