10 užitočných rád pri vstupe do sauny
Ideálnym obdobím na relax v saune je pre mnohých práve zimné obdobie. Vonku vládne nečas a predstava pobytu v krásne horúcom prostredí nás láka. Saunovanie má aj podľa odborníkov mnoho pozitívnych účinkov. Telo prekrvíme a zbavíme toxínov, pokožku napneme, uvoľníme dýchacie cesty. Navyše príjemne zrelaxuje aj naša myseľ.
Saunujte v zime Ohriatie tela nad normálnu telesnú teplotu má relaxačné účinky. Upokojí myseľ a uvoľní svaly. Podľa dermatologičky MUDr. Tatiany Jánošíkovej pravidelná návšteva sauny pôsobí ako zdravotná prevencia voči chorobám a slúži na regeneráciu celého tela.
„Sauna má liečebné účinky, ktoré podporujú náš imunitný systém. Pri vysokej teplote sa naše telo začína nadmerne potiť. To napomáha k odstráneniu toxínov z tela a nečistôt z pórov na pokožke.“
Sauna je jedným zo spôsobov, ako detoxikovať organizmus. ,,Saunovanie podporuje vylučovanie odpadových látok z tela. Odporúča sa najmä v zimnom období, pretože pomáha ničiť choroboplodné baktérie a zvyšuje odolnosť organizmu voči vírusom,“ približuje Jánošíková.
Sauna sa však neodporúča každému. Pozor by si mali dať najmä pacienti trpiaci vysokým krvným tlakom, srdcovo-cievnymi problémami, ochoreniami obličiek a cukrovkou. Taktiež človek, ktorý na sebe spozoruje známky choroby, ako upchatie nosu alebo bolesti v krku, by si saunu mal odpustiť. „Striedaním teplôt sa choroba môže výrazne zhoršiť a rýchlejšie rozšíriť,“ dodáva MUDr. Jánošíková.
Aby bol pobyt v saune efektívny, majte pred vstupom do nej na pamäti niekoľko jednoduchých zásad:
1. Vyhraďte si minimálne dve hodiny času. Odporúča sa absolvovať 3 saunovacie intervaly po 10 až 15 minút a medzi každým saunovaním oddychovať rovnako dlho.
2. Nie s plným žalúdkom. Pred návštevou sauny sa neprejedzte ani nepite alkohol. Horúci vzduch by vám mohol priťažiť.
3. Osprchujte sa. Z hygienických dôvodov, ale aj pre lepšie zdravotné účinky, sa pred vstupom do sauny osprchujte a osušte. Čistá pokožka ľahšie vylučuje pot aj toxíny.
4. Nahí alebo v bavlnenej plachte. Vysoké teploty spôsobujú vylučovanie toxínov, a to nielen z nášho tela, ale aj z plaviek. Preto by sme mali do sauny vstupovať nahí, nanajvýš v čistej bavlnenej plachte.
5. Začnite zdola. Vo väčšine sáun máte na výber možnosť sadnúť si na lavicu v dvoch úrovňach. Začnite zdola, na vyššom stupni je o poznanie vyššia teplota.
6. Medzi saunovaním relaxujte. Odporúča sa ležať zabalený v teplej deke približne rovnako dlhý čas, aký ste strávili v saune. Ak ste sa saunovali 15 minút, doprajte si 15-minútový oddych.
7. Pite až po saunovaní. Počas samotného pobytu v saune sa neodporúča piť. Prijímanie tekutín negatívne pôsobí na vylučovanie toxínov z tela. Vodu preto do tela doplňte až po skončení saunovania.
8. Ochlaďte sa. Po skončení každého kola saunovania odporúčame schladiť
rozhorúčené telo krátkou studenou sprchou alebo v ochladzovacom bazéniku. Striedanie horúceho vzduchu a studenej vody pozitívne vplýva na krvný obeh a príjemne vás osvieži.
9. Len kým je to príjemné. V saune odporúčame pobudnúť nepretržite maximálne 15 minút. Nie každý však vydrží tak dlho. Ak sa prestanete cítiť príjemne, do ničoho sa nenúťte a vyjdite radšej von.
10. Do bazéna pred saunou. Ak ste vo wellness štúdiu, ktorého súčasťou je aj plavecký bazén, a chcete si schuti zaplávať niekoľko dĺžok, urobte tak ešte pred saunovaním. Vďaka dlhšiemu pobytu v studenom bazéne by vás po saunovaní mohlo „seknúť“.
Ako sa od seba líšia jednotlivé druhy sáun?
– Fínska sauna: 75 – 90°C, minimálna vlhkosť vzduchu
– Parná sauna: 75 – 80˚C, vlhkosť vzduchu 80 – 100 %
– Infrasauna: 45 – 60˚C, vlhkosť vzduchu 30 až 50 %, zdroj tepla cez infražiariče
– Biosauna: 40 – 70 °C, vlhkosť vzduchu 30 – 60 %, kombinácia fínskej a parnej sauny, saunové kamene sa polievajú vodou so špeciálnymi éterickými olejmi
Zemplínska šírava po celý rok
ŠÍRAVA – Región Dolný Zemplín sa nachádza na pomedzí Vihorlatských vrchov a Východoslovenskej nížiny. Je súčasťou Košického kraja. Po turisticky slabších 90. rokoch sa začína opäť prebúdzať. Z prírodných pamiatok sa oplatí navštíviť najmä Morské oko, Sninský kameň či známu Zemplínsku šíravu. Na jej brehoch v priebehu dvoch rokov vyrástol nový „Vodný svet“.
V júni 2014 otvoril brány v rekreačnom stredisku Kaluža pre všetkých milovníkov kúpania, wellnessu a relaxu Thermalpark Šírava. Ponúka možnosť rekreačne sa vyžiť nielen počas letnej sezóny, ale aj celoročne.
Okolie Zemplínskej šíravy poskytuje počas zimy príležitosť na sánkovanie, bežkovanie či korčuľovanie na zamrznutej ploche vodnej nádrže. Pri návšteve Zemplínskej šíravy sa môžete ubytovať v okolitých hoteloch, penziónoch či chatkách. Záleží len od vašich preferencií. V okolí je k dispozícii najmenej 31 rôznych ubytovacích zariadení rôznych kategórií a v rôznych cenách.
ANKETA: Sauna je balzam pre naše telo. Ako často ju navštevujete?
Martina Labancová právnička „Zbožňujem sauny. Navštevujem ich vtedy, ak na to mám, samozrejme, čas, ale určite je to jedna z mojich najobľúbenejších foriem relaxu. Negatívnu stránku vidím v tom, že sa niekedy v plachte bez plaviek necítim veľmi komfortne.“
Michal Šmajda bankový poradca „Do sauny chodievam rád, a to zhruba štyrikrát do roka. Najviac mi vyhovuje fínska sauna, z parných obľubujem citrusovú a eukalyptovú. V súvislosti so saunovaním nemám žiadne problémy s pokožkou a dýchacie cesty mám čisté.“
Peter Porvazník holič „Nenavštevujem ich veľmi často. Som veľmi zaneprázdnený a nemám na to čas. Radšej uprednostňujem masáže alebo spánok. To je moja najobľúbenejšia forma oddychu. Ceny sa mi taktiež zdajú vysoké.“
Valéria Taligová predavačka „Oddych je veľmi dôležitý. Saunám dávam doslova palec hore. Spolu s celou mojou rodinou radi chodievame na víkendové pobyty spojené s wellnessom, ktorého súčasťou sú aj sauny, a to hlavne v zimnom období.“
Foto: Shutterstock