13 rastlinných olejov a ich využitie v kuchyni
Rastlinné oleje sú významným zdrojom esenciálnych kyselín a v tuku rozpustných vitamínov. Používame ich v kuchyni na varenie, ale aj za studena, na prípravu majonézy či rôznych zeleninových šalátov.
Zloženie jednotlivých olejov sa veľmi líši. U nás sa najviac používajú slnečnicový, olivový a repkový olej.
Slnečnicový
V kuchyni sa používa do šalátov aj na tepelnú úpravu jedál smažením, dusením či pečením. Panenský sa považuje za olejovú špecialitu vhodnú na šaláty, kde vynikne jeho ľahko oriešková chuť. Má vysoký obsah vitamínu E.
Repkový
V minulosti veľmi zaznávaný olej. Získava sa lisovaním semien repky olejnej za studena. Používa sa na výrobu majonéz, ale aj rastlinných tukov. Je ideálny na smaženie, do šalátov a nálevov. Niektoré jeho parametre sú dokonca lepšie, ako má olivový olej.
Olivový
Označuje sa za kráľa olejov. Je skvelý do šalátov, zálievok a najrôznejších marinád, dresingov, dá sa na ňom smažiť, dusiť aj grilovať. Znižuje riziko problémov so srdcom a obehovým systémom. Vďaka svojim pozitívnym vlastnostiam
sa využíva aj v kozmetike a farmácii. Olej má vysoký obsah zinku, ale aj vitamínov B, C a E. Je zdrojom mangánu, vápnika, železa, selénu či medi. Harmonizuje tráviace ústrojenstvo.
Konopný
Napriek svojmu názvu nemá halucinogénne ani omamné účinky. Lisuje sa za studena zo semien konope siatej. Má jemnú vôňu a výraznú orieškovú chuť. Do jedál, ktoré prešli tepelnou úpravou, ho pridávajte až na koniec. Nesmie sa variť.
Avokádový
Výnimočne čistý olej sa získava zo zrelého avokáda, ktoré sa bez šupky a jadra za studena lisuje. Je chuťovo neutrálny a vyniká atraktívnou farbou. Vzhľadom k tomu, že sa neprepaľuje (vydrží aj 260°C) je možné ho používať na varenie, restovanie, ale tiež do šalátov a zálievok.
Sójový
Semená sóje sa lisujú za studena, a tak si uchovávajú svoje nutričné látky a prirodzenú chuť. Olej má výraznú chuť, preto je vhodný na dochucovanie šalátov a ďalších studených jedál. Nesmie sa používať na smaženie. Vzhľadom na to, že neobsahuje žiadne sacharidy, je zvlášť vhodný pre diabetikov.
Ľanový
Pripravuje sa lisovaním ľanových semienok ľanu siateho. Má vysoký obsah lecitínu, minerálnych látok a vitamínov. Jeho konzumácia zlepšuje kvalitu vlasov a nechtov. Považuje sa za jeden z najlepších olejov vôbec.
Tekvicový
Chutný olej sa vyrába lisovaním za studena zo semien oranžovej tekvice. Olej má vysoký obsah zinku, ale aj vitamínov B, C a E. Je zdrojom mangánu, vápnika, železa, selénu či medi. Harmonizuje tráviace ústrojenstvo.
Bodliakový
Je jedným z najlepších jedlých olejov na svete vôbec. Vyrába sa zo semienok bodliaka nazývaného požlt farbiarsky lisovaných za studena. Obsahuje až 80 percent kyseliny linolovej. Nedráždi tráviaci trakt a je ľahko stráviteľný. Hodí sa do šalátov či studených jedál. Tepelnou úpravou sa ničia jeho blahodarné účinky.
Kukuričný
Tento druh oleja sa vyrába lisovaním kukuričných klíčkov za studena a je takmer bez chuti a vône. Ideálny na smaženie. Obsahuje železo, luteín, horčík, vápnik, zinok a mangán. Upravuje tlak i cholesterol a je vhodný pri bezlepkovej diéte.
Kokosový
Z dužiny plodov kokosovej palmy sa lisovaním za studena získava kokosový olej. Pôsobí ako prírodné antibiotikum. Pri varení oceníte jeho tepelnú stálosť, pretože sa neprepaľuje. Neobsahuje cholesterol, je ľahko stráviteľný a podporuje metabolizmus.
Arganový
Z jadier arganie trnitej sa tradičnými postupmi lisuje olej za studena. Je bohatý na prírodné antioxidanty. Obsahuje veľa vitamínu E. Jeho konzumáciou sa znižuje riziko tvorby rakoviny, hladina cholesterolu a poskytuje ochranu pred chorobami srdca.
Palmový
Získava sa z oplodia palmy olejnej a je jedným z najbežnejších jedlých olejov. Obsahuje vitamín E a karotény. Býva rafinovaný a môže sa používať na fritovanie a smaženie. Neprepaluje sa ani neuvolnuje nepríjemný zápach. Pre tieto vlastnosti sa casto využíva v potravinárstve.
Foto: Shutterstock