Aby vám netieklo z nosa
Ráno sa zobudíte na to, že máte zapchatý nos, a keď chcete povedať dobré ráno, nevylúdite zo seba ani tón. Včera nič a dnes prechladnutie…
Z medicínskeho hľadiska je prechladnutie banálne ochorenie. V bežnom živote asi nie je nič otravnejšie. Vďaka upchatému nosu ani necítite, že niečo jete, vo vreckách sa vám kopia papierové vreckovky. Nehovoriac o ženách, ktoré si pravidelne pod nosom a okolo očí rozmažú svoj make-up.
Za všetko môže vírus
Prechladnutie spôsobujú vírusy, ktoré sú rôznorodé a je ich nespočetné množstvo. Preto proti nemu neexistuje ani žiadne očkovanie. Živý vírus sa bežne nachádza vo vzduchu a dostáva sa tam pri smrkaní a kýchaní. Veľké množstvo ich je aj sekréte, ktorý vyteká z nosa. Stačí, že pozabudnete na „dobré mravy“ a utriete si nos iba tak, rukou. Nuž a potom stačí podanie ruky a nákaza sa šíri ďalej.
Podľa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Košiciach v minulom týždni bolo hlásených 6 086 akútnych respiračných ochorení. V porovnaní s predchádzajúcim týždňom došlo k vzostupu chorobnosti o takmer 50 percent!
[ad][/ad]Chlad za to nemôže
Hovorí sa, že viac ľudí je prechladených v zime. Ale zima s touto chorobou vôbec nesúvisí. Je pravda, že zima a vlhko môžu človeka oslabiť, takže bude na infekciu náchylnejší. Dôležitejšie asi je, že v zime trávime viac času v uzavretých miestnostiach a vírus má tak veľmi dobré podmienky na svoje šírenie.
Desať spôsobov, ako si pomôcť
Odborníci tvrdia, že liečba prechladnutia neexistuje a bez ohľadu na vašu snahu trvá jeho vyliečenie týždeň s liekmi a sedem dní bez nich. Nemusíte však trpieť, viete si aj sami pomôcť.
1. Pite veľa tekutín. Vynechajte ale kávu, silný čierny čaj a nápoje s kofeínom. Tie organizmus odvodňujú. To platí aj pre alkohol.
2. Urobte si horúci vývar. Ten vás posilní a stúpajúca para uvoľní upchatý nos. Skôr stavte na kvalitnú domácu polievku, bujón z kocky vám takú službu neurobí.
3. Stavte na bylinky proti prechladnutiu. Šípky, medovka, lipa, žihľava, repík, tymian… Určite však pomôže zázvorový čaj, cibuľový sirup.
4. Zatvorte sa v kúpeľni. Napustite si horúcu vaňu alebo postojte v horúcej sprche. Para urobí dobre vášmu nosu aj boľavým dutinám.
5. Cesnak vraj funguje proti upírom. Ale to si zatiaľ nik neoveril. Určite však funguje proti vírusom i baktériám. Ak ho neviete zjesť iba tak, urobte si hrianky s cesnakom.
6. Soľ nad zlato, ale zvíťazí aj nad hlienmi. Soľný roztok sa dá vyrobiť aj doma, nemusíte ho kupovať v lekárni. Zníži opuch nosnej sliznice a odstráni aj časť nečistôt a mikroorganizmov z nosa. Takéto roztoky sa môžu používať aj dlhodobejšie.
7. Dajte si vitamín C. Céčka sa kedysi zbierali, vy by ste si pri chorobe mali dopriať megadávku vitamínu C. Najlepšie vo forme ovocia či zeleniny. Ak vám však jesť nechutí, kúpte si vitamíny v lekárni.
8. Natierajte si nos hneď od začiatku. Vreckovky dráždia pokožku pod nosom. Môžu sa vám neskôr pod ním vytvoriť až krvavé chrasty. Použite krémy s obsahom harmančeka či mentolu.
9. Spite. Čo najviac a čo najdlhšie. Nedostatok spánku preukázateľne oslabuje imunitný systém. Preto sa snažte odpočívať aj počas dňa.
10. Vyhýbajte sa chorým. Ak už ste ochoreli vy, radšej zostaňte pár dní doma. Vždy je lepšie, ak jeden človek pracuje z domu, ako by sa malo nakaziť ďalších 10 jeho kolegov.