Aj vy sa cítite vyhorení? Dá sa tomu predísť
Dôležitým predpokladom spokojného života je súlad práce a súkromia. Aby sme medzi nimi vytvorili harmóniu, musíme sa vedieť od svojich povinností odosobniť. Inak nám hrozí vyhorenie – v každom veku a pri akomkoľvek druhu zamestnania.
Každý človek musí denne zvládnuť množstvo úloh – nielen pracovných, ale aj osobných či rodinných. Človeku sa pri tom takpovediac vybíjajú baterky a často nemá čas si ich dobiť. Energia sa stráca a na rad prichádza stres, nervozita a depresie.
„Nadmerná záťaž môže pri dlhodobom pôsobení v súčinnosti s ďalšími faktormi viesť k vzniku vážnejších psychických ťažkostí. Je potrebné myslieť dopredu a nedostať sa do bodu, keď by už mohlo byť príliš neskoro. Prevencia je najlepšou zbraňou proti vyhoreniu,“ vysvetlila Judita Šárik Szilágyiová, klinická psychologička. Na tému work-life balance prednášala na Raňajkách s novinármi, ktoré organizovala spoločnosť T-Systems Slovakia.
[ad][/ad]Fyzické a psychické hranice
„Kľúčom k nájdeniu rovnováhy v živote je naučiť sa rešpektovať svoje fyzické a psychické hranice a všetko robiť s mierou,“ dodala Szilágyiová. Práve to znamená work-life balance, teda súlad medzi prácou a osobným životom. Ak si túto harmóniu človek vytvorí, predíde vyhoreniu, celkovému vyčerpaniu.
Pri vyhorení zamestnanec vníma svoju prácu negatívne a myslí si, že je v nej zlý, nerobí ju dobre, prestáva ho baviť a nedáva mu zmysel. Udržiava si od práce negatívny odstup, čím jeho produktivita výrazne poklesne. Tento stav má vplyv aj na medziľudské vzťahy, nielen s kolegami na pracovisku, ale aj doma s rodinou a priateľmi.
Podľa psychologičky Szilágyiovej sa toto riziko týka každého bez rozdielu zamestnania a veku. Závisí od osobnosti jednotlivca. Najviac ohrozenými sú tri typy pracovníkov.
Prvým je obetavý, horlivý a angažovaný zamestnanec, ktorý sa hrnie do každej práce za každú cenu. Druhým je človek oddaný práci, avšak s neuspokojivým osobným životom, ktorý trávi v práci čo najviac času, aby sa cítil naplnený. Treťou skupinou sú autoritatívni a v istom zmysle povýšeneckí zamestnanci, ktorí sa domnievajú, že by firma bez nich neprežila, majú vysoké ciele v kariére a sú prílišne cieľavedomí.
Prevencia vo forme psychohygieny
Potrebnú prevenciu v podobe psychohygieny by si mal zabezpečiť každý sám. Či už si vyberiete šport, turistiku, čítanie, ručné práce alebo sa budete venovať iným záľubám. Možnosťou sebarealizácie je aj dobrovoľníctvo. Nájdite si skrátka niečo, čo vás baví a čo vás bude napĺňať. Aj po ťažkom dni v práci sa môžete tešiť na svoj oddych, na čas, ktorý venujete sebe alebo svojim blízkym.
Jedným zo spôsobov, ako si môžete prečistiť myšlienky aj priamo v práci, je pohyb. „Krátke cvičenie, ktorým vystriedate sedenie alebo monotónnu prácu, vám môže uvoľniť myseľ aj namáhané časti tela, ako napríklad ramená či krčnú chrbticu. Stačí urobiť niekoľko jednoduchých cvikov,“ poradil profesionálny tréner Radoslav Cabúk, ktorý bol na akcii tiež prítomný.
[ad2][/ad2]Home office
V poslednej dobe potrebnú psychohygienu popri práci neriešia len psychológovia, ale aj zamestnávatelia. A to rôznymi formami, či už teambuildingmi, poukážkami na wellness, relaxačnými miestnosťami na pracovisku alebo obľúbeným home officom.
Ten však treba zvážiť, nie vždy je výhodný. Ak sa v domácom prostredí neviete na prácu sústrediť, bude lepšie, ak ostanete v pracovnom prostredí. Mnohí totiž doma prepadnú skôr domácim prácam, čím sa im povinnosti nakopia a to spôsobí väčší stres a nižší pracovný výkon.
Vo vzťahu šéfov k svojim zamestnancom je dôležité férové zaobchádzanie. Zamestnávateľ si musí uvedomovať, že všetci pracovníci tvoria spolu jeden tím, ktorého cieľom je, aby firma prosperovala. To nezahŕňa len zadeľovanie povinností. Je samozrejmé, že vyťažení zamestnanci sú menej výkonní, čiže viac práce sa môže rovnať nižšej prosperite spoločnosti. Každý zamestnávateľ by mal myslieť na pravidelné odmeňovanie svojich pracovníkov aj vo forme oddychu a relaxu.
[ad3][/ad3]