Ak vás niekto pošle vyčistiť si uši – nerobte to!
Veľké či malé, tenké aj hrubé – to, čo je z uší vidieť, je najmenej dôležité. Hlavné je, čo sa skrýva vo vnútri. Okrem sluchu tam sídli centrum rovnováhy. Čo by ste o svojich ušiach mali vedieť?
Sluchové ústrojenstvo je veľmi zraniteľné a náchylné k mnohým ochoreniam, ktoré sú spojené s nosom a krkom. Odtiaľ sa môžu šíriť ďalej do tela – a mozog je tiež veľmi blízko. Ľudia mávajú tendenciu toto nebezpečenstvo podceňovať, pokladajú niektoré problémy za malicherné a prichádzajú do ordinácie ORL (OtoRinoLaryngológia – ušno-nosno-krčné) často na poslednú chvíľu.
Väčšina ľudí používa na čistenie uší vatové tyčinky, no veľa odborných, ale aj populárnych článkov hovorí, že sú na čistenie uší absolútne nevhodné. Či je to tak, opýtali sme sa košickej foniatričky a otorinolaryngologičky MUDr. Eleonóry Dzurčaninovej.
„Uši majú samočistiacu schopnosť. To znamená, že mazivo, ktoré sa tam vytvorí, sa zvyčajne aj samo ‘uvoľní’ smerom von. Používaním vatových tyčiniek sa stáva, že sa mazivo len zatláča smerom dnu, ucho zaľahne a sluch sa zhorší. Nehovoriac o poraneniach kože a neskorších zápaloch zvukovodov, ktoré pri čistení tyčinkami môžu vzniknúť. Ak sa predsa len vytvorí veľa mazu – tzv. mazová zátka, je najlepšie vyhľadať odborníka, ktorý ucho vyčistí.“
A čo také ušné sviečky?
„Princípom používania ušných sviečok je to, že teplom sa rozpúšťa vosk – t. j. ušný maz sa z ucha uvoľňuje týmto spôsobom. Je skupina pacientov, ktorým to vyhovuje, ale taktiež pacienti, ktorým tento spôsob nezaberie, a predsa musia vyhľadať odborníka (s nimi sa stretávame v ambulancii, lebo ten, komu sviečky pomôžu, nepríde). Je to šetrnejší spôsob čistenia ako vatové tyčinky, ale aj napriek tomu neodporúčam si čokoľvek do ucha vkladať.“
Na kvalitu sluchu vplýva aj hluk – či už zo slúchadiel (mladí ich majú večne na ušiach), alebo napr. teraz, keď v meste celý deň hučia veľké mechanizmy…
„Hluk významným spôsobom vplýva na kvalitu nášho sluchu. Pobyt v hlučnom prostredí je pre sluch veľmi škodlivý. Zamestnávateľom sú stanovené prísne kritériá na ochranu sluchu pre zamestnancov – rôzne chrániče na uši, prestávky pri práci, povinné preventívne prehliadky a pod. Najškodlivejší je hluk spolu s vibráciami. Používanie slúchadiel priamo vo zvukovodoch a počúvanie veľmi hlasnej hudby je veľmi škodlivé, pričom škodlivosť narastá s dlhodobým nepretržitým počúvaním. Sluch sa však v tomto prípade poškodzuje ‘nenápadne’, môže sa najprv objaviť pískanie v ušiach a neskôr pocit ‘počujem, ale nerozumiem’. Toto sú väčšinou už prejavy poruchy sluchu a poškodenie sa týka vnútorného ucha – teda zmyslové bunky vo vnútornom uchu nenávratne odumrú.“
Blíži sa leto a čas dovoleniek. Pri mori sa mnoho ľudí potápa. Má potápanie na sluch nejaký vplyv, treba sa naň špeciálne pripraviť? A kúpanie v mori či v bazénoch na kúpalisku… mali by sme sa na niečo zamerať?
„Potápanie, podobne ako lietanie lietadlom, je sprevádzané zmenou tlaku okolitého prostredia oproti tlaku v strednom uchu. Tento rozdiel pacient pociťuje ako zaľahnutie, v mnohých prípadoch je sprevádzané bolesťou uší. Vyrovnávanie tlakov má za úlohu tzv. Eustachova trubica, ktorá spája nosohltan so stredným uchom. Okrem vrodenej dysfunkcie, kedy sa tlaky vyrovnávajú ‘ťažšie’, môžu byť problémy aj pri nachladení, zatekaní hlienov alebo pri alergii, t. j. nedochádza k tomuto vyrovnávaniu tlakov, ktoré pociťujeme ako ‘pukanie’ alebo ‘praskanie’ v ušiach. Ak sa vrátim k pôvodnej otázke, potápač musí s týmito zmenami tlaku rátať, ponárať sa postupne a robiť isté ‘manévre’ na vyrovnávanie tlakov…“
Hluk môže v hraničných prípadoch spôsobiť poškodenie sluchu, ale dôsledkom bývajú aj poruchy spánku, vysoký krvný tlak, ochorenie srdca a ciev a žalúdočné vredy.
PRE PREDSTAVU: Tikot hodín 30 dB Šepot z 10 cm 50 dB Bežná konverzácia 50 dB Práčka 60 dB Klapot kláves počítača 60 dB Buchnutie dvermi 70 dB Saxofón zo 40 cm 90 dB Doprava 90 dB Rockový koncert 110 dB Hrmenie 120 dB Prah bolesti 125 dB Motorová zbíjačka 130 dB Vzlet tryskového lietadla 190 dB
Už 140 dB môže spôsobiť trvalé poškodenie sluchu. Zvuk výstrelu či búchacích guľôčok blízko ucha môže privodiť akútny sluchový úraz a dočasnú stratu sluchu.
VEDELI STE?
- Hluk môže v hraničných prípadoch spôsobiť poškodenie sluchu, ale dôsledkom bývajú aj poruchy spánku, vysoký krvný tlak, ochorenie srdca a ciev a žalúdočné vredy.
- PRE PREDSTAVU: – Tikot hodín 30 dB, Šepot z 10 cm 50 dB, Bežná konverzácia 50 dB, Práčka 60 dB, Klapot kláves počítača 60 dB, Buchnutie dvermi 70 dB, Saxofón zo 40 cm 90 dB, Doprava 90 dB Rockový koncert 110 dB, Hrmenie 120 dB, Prah bolesti 125 dB, Motorová zbíjačka 130 dB, Vzlet tryskového lietadla 190 dB
- Už 140 dB môže spôsobiť trvalé poškodenie sluchu. Zvuk výstrelu či búchacích guľôčok blízko ucha môže privodiť akútny sluchový úraz a dočasnú stratu sluchu.
Foto: shutterstock