Aké bylinky sú prospešné pre naše telo v zimnom období?
Bylinky sú zdrojom vitamínov, minerálov a ďalších zložiek, ktoré pomáhajú nášmu telu v tom, aby bolo zdravé a vyhýbalo sa nepríjemným chorobám a zdravotným problémom. Obzvlášť v zimnom období je dôležité podporovať svoj imunitný systém aj takýmto spôsobom.
V chladnom počasí bylinky využívame najčastejšie vo forme čaju, ktorý zahreje náš organizmus. Je však dôležité vedieť, z akých bylín čaje pripravujeme a ako dlho ich lúhujeme. Ktoré sú pre nás najlepšie?
Mäta prieporná
Blíži sa vianočné obdobie a s ním aj množstvo chutného jedla. Táto bylinka je skvelým pomocníkom pri problémoch s trávením, nadúvaní či kŕčoch. Taktiež zlepšuje funkciu žlčníka. Mäta nie je vhodná na dlhodobé užívanie a v prípade, že sa využíva na prípravu čaju, je lepšie ju zmiešať aj s inými bylinkami. Je však možné ju použiť aj do kúpeľa, kedy môže zmierniť bolesť kĺbov či stres. Nie je vhodná pre deti. Lístky z mäty priepornej by sa mali lúhovať 5-10 minút.
Materina dúška
Materina dúška pomáha pri dýchacích ťažkostiach, a teda sa používa pri astme, kašľaní či zápaloch horných dýchacích ciest. Takisto dobre pôsobí na trávenie aj pri hnačkách. Je vhodná ako pre deti, tak aj pre tehotné či dojčiace ženy, ale taktiež je najlepšie spraviť si zmes aj s inými bylinami. Časť, ktorá sa používa je vňať a tá by sa mala lúhovať približne 15-20 minút.
Lipa malolistá
Lipa má množstvo účinkov, ktoré pomáhajú nášmu telu. Používa sa pri zápale horných dýchacích ciest, nádche či chrípke. Je známa tým, že uvoľňuje a upokojuje celý organizmus. Má priaznivý vplyv aj na trávenie a močové ústrojenstvo. Časti z lipy, ktoré sa používajú sú púčiky a kvety. Výluh z púčika má ukľudňujúce účinky a to najmä u detí. Na bylinkový čaj sú určené práve kvety, ktoré by sa mali lúhovať asi 10 minút.
Baza čierna
Z bazy sa používa kvet, plod aj púčik. Kvet bazy čiernej pomáha pri prechladnutí, angíne aj chrípke. Priaznivo účinkuje pri zápale močového mechúra či zápale čelných dutín. Podporuje funkcie obličiek a takisto podporuje tvorbu materského mlieka. Plod bazy čiernej znižuje krvný tlak a účinne pôsobí proti zápalom kĺbov, bolestiam chrbtice a sedacieho nervu. Plody majú najsilnejšie laxatívne účinky čerstvé, sušením či varením ich strácajú. Výluh z púčikov sa používa proti zápalom, bolestiam a telesnému zápachu. Z kvetov aj plodov môžeme uvariť bylinkový čaj, ktorý by sme mali lúhovať 10 minút.
O ďalších bylinkách sa dočítate na ďalšej strane.