Ako ostať fit aj po 50-ke?
Byť zdravý a štíhly – to sa rozhodne netýka len mladej generácie. Udržiavať si svieži životný štýl aj po 50-ke nie je výsadou bohatých ľudí zo šoubiznisu. Vyzerať a cítiť sa dobre môže každý, aj ten, kto prekročí túto okrúhlu vekovú hranicu.
Častým argumentom pre pasívny život v tomto veku sú zdravotné problémy. Jedno však nadväzuje na druhé a treba si uvedomiť, že šport a aktívny pohyb sú presne to, čo vám k zdraviu napomôže. „Nemám rada slovné spojenie nedá sa. Všetko sa dá, ak sa chce. Je dobré robiť niečo poriadne,“ hovorí Zora Ochodnická, profesionálna trénerka a motivačná fitnes koučka.
[ad][/ad]Tradičné potraviny
Chybou, ktorú mnohí pri zlepšovaní svojho životného štýlu robia, sú rôzne diéty. „Osobne sa snažím jesť bežné veci, ale tomu, čo prišlo na trh posledné roky, sa vyhýbam,“ hovorí. Podľa tejto 52-ročnej Košičanky nie je nič zlé na tradičnej strave, ani na zdanlivo nezdravých jedlách, ako je napríklad pizza.
„Nevidím na nej nič zlé. Nebezpečné sú skôr skryté látky, ktoré si myslíme, že nám pomáhajú, no nie je to pravda. Sú mnohé výrobky a výživové doplnky na chudnutie, no keď sa pozriete lepšie na ich zloženie, je to až desivé.“
U ľudí s rôznymi diétami sa často objaví jojo efekt. Podľa fitnesky je ideálne, ak sa nastavíte na úpravu životného štýlu bez odopierania si jedál, hladovania alebo čohokoľvek, čo vám dlho nevydrží. „Ľudia majú predstavu, že ráno si dám smoothie, na obed kuracie mäso a večer jogurt. To nie. Jem úplne klasické potraviny, ale bez pridaných ochucovadiel, efektov pre chudnutie, chemických prídavkov a podobne. Nejde to však bez pohybu, cvičiť treba.“
Životný entuziazmus
Na internete nájdete mnoho dôkazov toho, že vek je iba číslo. Na sociálnych sieťach sa šíria fotky aj 70-ročných modeliek a modelov, ktorí sú príkladom, že mať neochabnuté telo je možné vždy. „Nemusíme byť všetci pódiový typ, ktorý sa venuje modelingu alebo fitnes, ale mať entuziazmus ako v 25-ke a byť zdraví, to sa dá. Dôležitý je aktívny životný štýl, pri ktorom ste šťastní. Nie sú dôležité malé kilá navyše, ale nemať nadváhu.“
[ad2][/ad2]Správna motivácia
Podľa skúsenej fitnesky je pri cvičení dôležitá motivácia. Často totiž ide o psychický problém, nie telesný. Ako hovorí, nadváha musí z niečoho vyplývať. Človek, ktorý má problém, jednoducho neschudne. A ešte ťažšie to pôjde bez podpory blízkych.
„Ak vám niekto povie, že jedlo stále pripálite, jednoducho už nebudete variť. Ale ak vás pochvália, budete sa snažiť. Rovnako je to s chudnutím a cvičením. Ak vás niekto bude motivovať, pôjde to ľahšie.“
Ideálne je, ak cvičením začnete každý deň. Aj keď to ráno môže byť náročné. „Nenúťte sa vstať, proste vstaňte. Pôjdete cvičiť, lebo sa tešíte na to nabudenie do dňa,“ hovorí fitnes trénerka Zora Ochodnická. Keď si dáte cieľ, prečo chcete vstať a cvičiť, a budete myslieť na to, aký bude výsledok, vstanete omnoho ľahšie a radi. Ak cieľ nemáte, tak to pôjde skutočne veľmi ťažko.
(MG, PD, SZ)