Ako sa chrániť pred horúčavami? Prinášame niekoľko tipov
Zdravotníci upozorňujú, že vysoké vonkajšie teploty prinášajú rad zdravotných rizík ako prehriatie organizmu, zdravotné komplikácie v podobe zvýšenej telesnej teploty, malátnosť, ospalosť, bolesti hlavy, závraty, nevoľnosť či zvracanie. Dodržiavaním základných pravidiel prevencie vieme následky horúčav vo veľkej miere eliminovať, uvádza v tlačovej správe Odbor komunikácie Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Nezabúdajte na pitný režim
Pri vysokých teplotách je veľmi dôležitý najmä pitný režim, ktorý je závislý od veku, pretože množstvo tekutín, ktoré organizmus potrebuje, je individuálne. Závisí napríklad od veku, pohlavia, telesnej hmotnosti, ale aj od telesnej aktivity, zloženia a množstva stravy, teploty ovzdušia či zdravotného stavu. Základom pitného režimu je podľa ÚVZ čistá pitná voda doplnená o minerálne vody.
Sladené nápoje treba obmedzovať pre nadbytok cukru, energie a kofeínu. Ideálna je preto obyčajná voda doplnená o minerálne vody. Počas horúčav sa odporúča vypiť minimálne 2-4 decilitre tekutín na 10 kilogramov hmotnosti, čo predstavuje približne 1,5 až 3 litre tekutín denne. Toto množstvo sa však zvyšuje u ľudí, ktorí pracujú fyzicky a viac sa potia. Piť by sa malo priebežne, čiže v menších dávkach a častejšie a ešte pred pocitom smädu.
Vyhýbajte sa ťažkým jedlám
Strava má byť v letných mesiacoch „ľahšia“, teda ľahko stráviteľná, s nižšou energetickou hodnotou, pretože organizmus v lete nepotrebuje vytvárať teplo v takej miere ako v zimných mesiacoch. Súčasne však strava musí poskytovať dostatok živín.
„Zložením má byť strava vyvážená a pestrá, mala by obsahovať dostatok celozrnných výrobkov, ovocia a zeleniny, nízkotučných mliečnych výrobkov, rýb, hydiny, zemiakov a strukovín, menej jedál a potravín bohatých na tuky, najmä nasýtené tuky a na jednoduché sacharidy,“ vysvetlil Marek Slávik, vedúci odboru hygieny výživy bezpečnosti potravín z ÚVZ SR, podľa ktorého by mala strava obsahovať dostatok ovocia a zeleniny, najmä sezónnych, ktoré okrem tekutín obsahujú množstvo cenných živín, ako sú vitamíny, minerály, enzýmy a vláknina.
Jesť by sa malo častejšie a v menších dávkach. Vyhýbať sa treba ľahko kaziacim sa potravinám, ktoré môžu byť zdrojom infekcie, napr. údeniny, mäkké salámy, majonézové šaláty či niektoré mliečne výrobky.
Obmedzte pobyt na priamom slnku
„Deti mladšie ako jeden rok by sa vôbec nemali vystavovať slnečnému žiareniu a pobyt vonku treba obmedziť na skoré ranné a podvečerné hodiny. Deti do 6 mesiacov nenatierajte krémami s ochranným faktorom (SPF), keďže tieto deti na slnko vôbec nepatria,“ radí Jana Hamade, podľa ktorej deti chránime slnečníkom alebo clonou, nie plienkou prehodenou cez striešku kočiara, pretože hrozí prehriatie. Staršie deti je potrebné pri pobyte vonku opakovane natierať vhodnými krémami a vhodne obliekať.
Udržiavajte primeranú teplotu
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča udržiavať v interiéri teplotu pod 32 °C počas dňa, v noci by izbová teplota nemala prekročiť 24 °C. Regulácia teploty je obzvlášť dôležitá v prítomnosti detí, seniorov nad 65 rokov a chronicky chorých. Odporúča sa vetrať priestory v nočných alebo v skorých ranných hodinách. Počas dňa neotvárajte okno, pokiaľ to nie je nevyhnutné.
Pri prechode z chladného do horúceho prostredia môže prísť k tzv. teplotnému šoku, ktorý dokáže celkovo oslabiť organizmus. Klimatizáciu je preto vhodné nastaviť tak, aby rozdiel teplôt medzi vonkajším a vnútorným prostredím nebol vyšší ako 5, maximálne 7 stupňov Celzia.
Zdroj: SITA (ju)
Odporúčané články

Katolícka cirkev na Slovensku si dnes (15. 9.) pripomína sviatok Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska. Sviatok Sedembolestnej je na Slovensku dňom pracovného pokoja.

V noci zo stredy (30. 8.) na štvrtok (31. 8.) nastane najväčšia astronomická udalosť tohtoročného leta. Okrem toho, že bude Mesiac najbližšie k Zemi, nás čaká aj výnimočný Modrý spln. Na svojom webe o tom informuje Imeteo.

Motýliky v bruchu a slabosť v kolenách. Nemáte istotu, či aj druhá strana to s vami myslí vážne? Muži dávajú svoju náklonnosť často najavo inak ako ženy. Občas sú známky zamilovanosti drobné až nepostrehnuteľné. Nezabúdajte, že slová vám mnohokrát neprezradia toľko, ako činy, reč tela či gestá. A keď si nie ste istá, či je váš vyvolený do vás zamilovaný, tu je 5 znakov, ktoré vám to prezradia.