Ako si chrániť močové cesty
Síce si počas leta užívame slnečné počasie, ale prekvapia nás aj chladnejšie dni. Nemali by sme preto podceňovať prevenciu pred chorobami, ktoré na prvý pohľad možno ani nepatria k letu. Napríklad ochorenie močových ciest.
Zápal intímnych partií postihuje viac ženy než mužov. Dôvodom je kratšia močová rúra, ktorá je preto dostupnejšia pre baktérie. Nežnejšie pohlavie trpí zápalom až 50-krát častejšie, pričom jeho nekomplikovanú formu za svoj život aspoň raz prekoná 50 – 60 percent žien.
[ad][/ad]Veľavravné príznaky
Najčastejšími príznakmi ochorenia močového ústrojenstva sú častá potreba močiť, pálenie a bolesti pri vylučovaní alebo bolesť v podbrušku. Ide o mierne symptómy, na ktoré obvykle stačí aj domáca liečba. Nekomplikovaná infekcia ustúpi po jednom až dvoch dňoch.
Pri závažnejších indikátoroch, ako je teplota, dávenie, krv v moči, navštívte lekára. Zápal už totiž postúpil z močových ciest nahor do obličiek. Pri jeho zanedbaní sa ochorenie môže stať chronickým, poškodí obličky a nepomôžu ani antibiotiká.
Znížená imunita ľudského tela v chladných mesiacoch potrebuje pomoc v podobe teplého a dostatočného oblečenia. Nijaké holé kríže. Zamedzením možností akéhokoľvek prechladenia sa vystríhate aj zápalu močových ciest, pretože je často sprievodným javom ochorení. Spôsobuje ho aj črevná baktéria, v 90-ich percentách ide o baktériu E.coli. Dráždi steny mechúra a spôsobuje tým zápal sliznice.
[ad2][/ad2]Prevencia aj liečba
Dávajte zabrať svojim obličkám. Prijímaním tekutín a ich vylučovaním vyplavíte z tela nežiaduce baktérie. Nedostatočné zavodnenie je ideálnym faktorom pre množenie baktérií. Nevhodné sú káva, alkohol aj sýtené limonády. V obchodoch aj lekárňach nájdete urologické čaje. Tie obsahujú dezinfekčné zložky ako brusnice, prasličku alebo petržlen.
Zlatom sú v prípade močových ciest malé červené bobule. Brusnice podporujú prirodzenú imunitu močových ciest a sú antioxidantom, dostupné v podobe čaju, tabliet. Stačí si len vybrať. Najúčinnejšie sú kanadské brusnice, prípadne výrobok, ktorý obsahuje čo najviac brusníc.
Nepodceňujte žiadnu vrstvu svojho oblečenia. Urológovia aj gynekológovia sa zhodujú v tom, aký typ spodného prádla je najvhodnejší po zdravotnej stránke – bavlnená a vzdušná bielizeň.
Nedržte to v sebe
Zásada nesadať si na studenú zem platí aj v teplejšom období. Ak chodíte relaxovať do termálnych parkov alebo ste aktívnym plavcom, nezanedbávajte prezliekanie sa do suchého. Vo vlhkom prostredí je močová rúra náchylnejšia. Starým dobrým pravidlom je nezadržiavať potrebu močiť, ak ju pociťujete. Svaly ústrojenstva vďaka tomu neochabujú, čím sa chránite aj pred inkontinenciou.
Kúpeľ z prasličky roľnej je jedným zo spôsobov, ako liečiť zápal. Potrebujete naň odvar z rastliny, ktorý si pripravíte jednoducho. 250 ml vody privediete do varu, pridáte 4 čajové lyžičky prasličky, povaríte, odstavíte a necháte lúhovať 20 minút. Potom odvar vylejete do vane s vodou. Kúpať by ste sa však nemali viac ako polhodinu! Potom sa nezabudnite zabaliť do teplej deky a oddychovať.
[ad3][/ad3]