Ako si uskladniť vitamíny na zimu?
Hoci väčšina Košičanov žije v panelákoch, viacerí majú záhradky alebo rodičov či rodiny na vidieku. Práve teraz je obdobie zberu väčšiny produktov, ktoré si zvykneme ukladať na zimu.
V blokoch sa veľmi ťažko odkladá zelenina či ovocie, ale existuje viacero spôsobov, ako to urobiť. Niektorí radšej nič neodkladajú a vždy si vitamíny zabezpečujú z obchodov. Všetci však vieme, že domáca zeleninka či ovocie sú najlepšie čerstvé. Navštívili sme skúseného záhradníka Františka Svinčiaka a pýtali sme sa, ako sa dobre pripraviť na zimu.
Zemiaky potrebujú sucho a tmu
Asi málokto si vie predstaviť, že by sme nemali k dispozícii zemiaky. Používame ich ako prílohu a veľa slovenských jedál sa bez nich nedá ani uvariť. Pár zemiakov na jednorazovú spotrebu udržíte doma v požívateľnom stave jednoducho. „Na zimné uskladnenie sa však hodia iba nepoškodené, zrelé a hlavne nie zelené hľuzy. Tiež by na nich nemala byť hlina. Ak si ich budete kupovať, nehanbite sa niekoľko z nich rozkrojiť. Pri kúpe 50-kilogramového vreca predsa máte nárok zaplatiť za kvalitný tovar. Uložte ich predovšetkým v suchu, tme a ideálne pri teplote okolo 3 až 5 °C. Zemiaky nesmú zmrznúť, inak budú sladké,“ hovorí záhradník.
Musia dýchať
Zabudnite na rôzne fólie a igelitové vrecia. Zemiaky musia dýchať. „Ideálne by ste si ich mali uložiť vo vrstve vysokej maximálne 60 cm, v drevených debničkách s medzerami v dne aj v stenách. Ak máte v paneláku kvôli radiátorom až príliš suchú pivnicu, položte k debničkám so zemiakmi pár tehál a tie pravidelne vlhčite, kropte vodou. Naopak, ak je pivnica vlhká, dajte do pivnice niekoľko plochých nádob so soľou, ktorá na seba viaže vlhkosť.“
Dôležitá kontrola
Skúsený záhradník upozorňuje, že uskladnené zemiaky treba pravidelne kontrolovať. “Keď aj napriek vašej snahe vyklíčia, klíčky odlamujte. Prípadné plesnivé kúsky ihneď vyhoďte, rovnako aj hľuzy, na ktorých zbadáte začiatok hniloby. Dobrou prevenciou je časť pivnice pred uložením zemiakov vybieliť vápnom. Zemiaky nikdy neskladujte s jablkami, pretože vám rýchlejšie vyklíčia. Jablká totiž postupne uvoľňujú etylén, ktorý urýchľuje zrenie aj v ich okolí.“
Drevené uhlie
Zaujímavým tipom je použitie dreveného uhlia, ktoré je určené na grilovanie. „Aby ste v zemiakoch zachovali vitamíny, chuť i sviežosť, položte ich do debničky na rošt a pod neho rozprestrite vrstvičku dreveného uhlia. Nielenže hľuzy po uvarení budú chutné, ale tiež dlhšie vydržia. Uhlie totiž spomaľuje proces klíčenia. Tento efekt získate aj uložením zemiakov do škatule vyloženej polystyrénom, ktorú zvrchu prekryte vrecovinou.“
Zelenina
Malé množstvo zeleniny sa dá uskladniť v chladničke. Problémom je vlhko, pri dlhšom uložení tam koreňová zelenina hnije. „Dávajte ju do spodných šuplíkov a spotrebujte čo najskôr. Pozor by ste mali dať na paradajky. Mrkva uskladnená vedľa nich môže zhorknúť, cibuľa zas stráca pálivosť a rýchlejšie stratí kvalitu aj petržlen. Paradajky uschovajte radšej do škatule s vekom, alebo ich nechajte v igelitovom vrecúšku.“
Vyskúšajte perlit
Ako sme sa tiež dozvedeli, zeler, cviklu či paštrnák môžete uskladniť v igelitovom vreci. Na spodok dajte piesok či perlit a vo vrstvách ukladajte zeleninu. Vrch vreca zahnite do manžety. Takéto vrece naplňte maximálne do dvoch tretín. Jednoduchšia bude manipulácia s perlitom, pretože je čistý a neplesnivie. Ak perlit nasypete do plastovej nádoby alebo do vedra, môžete v ňom uskladnenú zeleninu mať aj v byte.
Uskladnňovaťčerstvú papriku či paradajky na zimu nie je možné
Lečo
Papriky a paradajky dlho čerstvé nevydržia, hoci by ste sa akokoľvek snažili. „Tieto plody je najvhodnejšie zavariť – to znamená urobiť z nich lečo. Nemusíte pritom veľmi špekulovať. Všetko nakrájajte na kúsky a uduste na troške oleja. Nezabudnite na soľ, zelenina tak pustí dostatok šťavy. Nemusíte sa trápiť s cibuľou ani s inými ingredienciami, ktoré zvyknete do leča dávať. Budete mať po ruke polotovar, ktorý môžete použiť pod mäso. Ak budete chcieť klasické lečo, najprv osmažte cibuľku, pridajte klobásku a zalejte paprikami a paradajkami zavarenými vo fľaši.“
Z balkóna príručný sklad
Keď budete dávať pozor na náhle poklesy teplôt pod bod mrazu, na balkóne môžete uskladniť zabalené zemiaky napríklad v starej skrinke. Záhradník odporúča takto uložiť cesnak, cibuľu alebo koreňovú zeleninu. „Mrkvu aj petržlen ale najlepšie uskladníte v debničke s vrstvou rašeliny, perlitu alebo piesku. Uložte ich v rade vedľa seba, striedavo špičkou a hlavou a vrstvy preložte vrstvou substrátu. Podobnú službu vám urobia aj drevené piliny.“
Jablká a hrušky
„Ak si tieto plody chcete uskladniť, trhajte ich so stopkou,“ hovorí František Svinčiak. „Takto sa predĺži ich trvanlivosť. Ovocie starostlivo kontrolujte, pretože iba zdravé a nepoškodené kusy vydržia cez zimu čerstvé. Preto ovocie, ktoré nie je úplne v poriadku, vôbec neskladujte a spracujte ho do koláča alebo kompótu. Hnijúce prezreté ovocie urýchľuje hnilobu aj u ostatných kusov. Skladujte iba také množstvo ovocia a zeleniny, ktoré stačíte skonzumovať. Použite debničky, prepravky alebo škatule, ktoré vyložte mäkkým materiálom prepúšťajúcim vzduch (vrece alebo kusy polystyrenu) a skladujte v nich ovocie zabalené v novinovom papieri. Ukladajte ich maximálne v troch vrstvách. Aj takto uskladnené ovocie môže byť uložené na balkóne.“
František Svinčiak má vo svojej záhrade aj jablká. Treba ich oberať aj so stopkou, aby dlhšie vydržali.
Orechy
Dlhšie vydržia orechy v škrupinke, uskladnené na suchom a vetranom mieste v plátenom vreci. Vylúpané orechy skladujte dobre uzavreté v mrazničke, kde vydržia až jeden rok, alebo v chladničke, kde vydržia štyri až šesť mesiacov.
Tekvica
Uskladnené tekvice sa nesmú navzájom dotýkať. „Dajú sa zavesiť do sieťky alebo uložiť vedľa seba na suchú slamu. Takto vám vydržia až do jari. Vyhovuje im aj teplejšia pivnica, v ktorej môže byť až do 18 °C.
Kvetinový odpoved
Neviete, aká kvalitná je vaša pivnica? Zistíte to veľmi jednoducho kvetinovým testom. Dajte do pivnice niekoľko karafi átov. V rovnakom čase ich pár uložte aj doma do chladničky. Ak v pivnici kvety zvädnú skôr ako v chladničke, vaša pivnica nebude ideálna
Foto: shutterstock, archív FS