Ako si vybaviť kúpeľný pobyt?
Pobyt v kúpeľnom zariadení je súčasťou zdravotnej starostlivosti. Na Slovensku máme vyše 20 kúpeľov. Kúpeľnú liečbu si viete vybaviť ako samoplatca, ale aj prostredníctvom zdravotnej poisťovne…
Cesta za kúpeľným poukazom začína u lekára – špecialistu, alebo u všeobecného lekára. On vás môže na základe vašich diagnóz a predchádzajúcej liečby odporučiť na kúpeľnú starostlivosť. Nečakajte, že sa do kúpeľov dostanete len preto, že kašlete či máte prvé príznaky ochorenia bez predchádzajúcej liečebnej starostlivosti.
Musíte mať absolvované všetky zákonom predpísané klinické a laboratórne vyšetrenia, ktoré nemôžu byť staršie ako tri mesiace. Pacienti nad 70 rokov musia absolvovať aj interné vyšetrenie.
Návrh na kúpeľnú liečbu musí pacient doručiť osobne alebo poštou do pobočky svojej zdravotnej poisťovne najneskôr šesť týždňov pred skončením jeho platnosti. Poisťovne obvykle schvália alebo zamietnu liečbu do 30 dní.
[ad][/ad]Rozhoduje poisťovňa
Ak vám návrh schvália, poisťovňa vám to oznámi poštou spolu s vybraným kúpeľným zariadením, ktoré vyberie zo zazmluvnených partnerov aj podľa vašej diagnózy a liečebných potrieb. Dozviete sa aj termín a počet dní, ktoré strávite v kúpeľoch.
„Dĺžka aj indikácie sú stanovené zákonom a vychádzajú z overených terapeutických postupov, kedy, pri akej diagnóze a za ako dlho sa dosiahne pozitívny terapeutický efekt z kúpeľnej liečby,“ približuje dĺžku pobytu Viktória Vasilenková, hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP). Obvykle však trvá pobyt 21 až 28 dní.
Platby podľa kategórií
Je dôležité vedieť, že aj keď sa na kúpeľný pobyt dostanete prostredníctvom poisťovne, istú sumu budete musieť zaplatiť.
„Kúpeľná liečba je rozdelená podľa závažnosti ochorenia do kategórie A (vážne pooperačné stavy, onkologické ochorenia, stavy po cievnych mozgových príhodách, atď.) a do kategórie B (väčšinou sú to chronické ochorenia), ktorá je so spoluúčasťou poistenca,“ hovorí Vasilenková.
Kategória A znamená plne hradenú zdravotnú starostlivosť v kúpeľoch, stravovanie aj ubytovanie zo strany poisťovne. Pacient platí 1,66 za deň pobytu. Pri kategórii B máte hradenú zdravotnú starostlivosť, ale nie stravu a ubytovanie. Cena závisí od sezóny – mimo kúpeľnej sezóny platíte 4,98 za deň, počas nej 7,30 eur.
Okrem toho podľa zákona o miestnych poplatkoch kúpeľné zariadenia vyberajú od hostí pre príslušné obce daň z ubytovania. Jeho výška je spravidla približne 1 euro na deň.
[ad2][/ad2]Zľavy pre samoplatcov
Ak sa do kúpeľov nedostanete cez zdravotnú poisťovňu, nezúfajte. Všetky kúpele poskytujú svoje služby aj samoplatcom. Navyše, zdravotné poisťovne často mávajú zľavy pre samoplatcov. „Všeobecná zdravotná poisťovňa ponúka napríklad desaťdňové liečebno-preventívne programy Obezita a Zdravý chrbát. V oboch programoch poisťovňa preplatí tretinu nákladov na zdravotnú starostlivosť,“ dodáva hovorkyňa VšZP.
Kúpeľníctvo má na Slovensku dlhú tradíciu. Vedeli ste, že za najstarší dôkaz o využívaní termálnych prameňov na Slovensku sa považuje odliatok neandertálca v Gánovciach? Počas smrti sa totiž pravdepodobne kúpal v teplom minerálnom prameni. V Dudinciach sa zas nachádzajú vane vysekané v travertíne z čias Rímskej ríše. V roku 1770, za čias Márie Terézie, bola založená prvá lekárska fakulta v Uhorsku v blízkosti kúpeľného mesta Piešťany. Bardejovské kúpele zas poctili návštevou viaceré osobnosti 18. storočia – Jozef II, cisárovná Sissi či ruský cár Alexander I.
[ad3][/ad3]