Ako si zlepšiť svoj imunitný systém?
Prichádza zimné obdobie, s ktorým je spojená vyššia náchylnosť k ochoreniu a napádanie nášho organizmu rôznymi vírusmi. Je však možné sa tomu všetkému vyhnúť alebo sa o to aspoň pokúsiť? Aké sú tipy na zlepšenie imunitného systému? V tomto článku vám prinášame zopár rád na zlepšenie imunitného systému.
Najlepším krokom na udržanie správneho fungovania imunitného systému je dodržiavanie zásad zdravého životného štýlu. Tu je niekoľko tipov na jeho zlepšenie:
Obmedzte fajčenie a pitie alkoholu
Dym z cigariet poškodzuje všetky orgány v našom tele aj imunitný systém. Nikotín, ktorý cigarety obsahujú, môže vyvolať rôzne srdcovo-cievne ochorenia, rovnako ako zapríčiniť zníženie kyslíka okysličujúceho bunky v celom tele. Alkohol taktiež škodí bunkám imunitného systému a môže spôsobiť vznik infekčných ochorení.
Jedzte veľa ovocia a zeleniny
Ovocie a zelenina priaznivo vplývajú na imunitný systém nakoľko obsahujú veľké množstvo vitamínov. Zo zeleniny by sme v zime mali jesť napríklad červenú repu. Tá obsahuje veľké množstvo vitamínov C, E a K, minerálov, vlákniny či kyseliny listovej. Fenikel je taktiež významným zdrojom živín, vitamínu C, kyseliny listovej a draslíka. Vitamín C, vlákninu a antioxidanty obsahuje aj ružičkový kel. Zelenina so zelenými listami ako kapusta, špenát a brokolica sú výborným zdrojom vápnika a železa. Najlepším ovocím na zimné obdobie sú citrusy a granátové jablko, ktoré obsahuje vitamín C, betakarotén a draslík. Mandarínky, pomaranče a grapefruity majú obrovskú zásobu vitamínu C, A a vlákniny.
Pravidelne cvičte
Je všeobecne známe, že životný štýl bez pohybu naše telo oslabuje. My ho naopak chceme posilniť, a práve preto je dôležitý pravidelný pohyb. Naše telo sa prekrví, a teda okysličí, čo zabezpečí to, že všetky orgány dostanú potrebné látky na správne fungovanie. Pravidelné cvičenie tiež prispieva k zníženiu vzniku rôznych zdravotných problémov, a to najmä srdcovo-cievnych ochorení či tráviacich problémov. Ďalším plusom je, že po aktívnom pohybe sa cítime silnejší a plný energie.
Doprajte si dostatočný spánok
Kvalitný spánok prospeje imunitnému systému každého človeka. Podľa National Sleep Foundation by zdraví dospelí ľudia mali spať 7-9 hodín denne, ak chceme hovoriť o dostatočnom spánku. Deti by mali mať dlhší spánok, vzhľadom na ich vývoj a ľudia nad 65 rokov by mali prespať 7-8 hodín za noc. Nedostatok spánku spôsobuje oslabenie imunity, čo môže mať za následok dlhší priebeh chorôb. K lepšiemu spánku nám tiež pomáha pravidelné cvičenie.
Snažte sa minimalizovať stres
V dnešnej dobe je to veľmi náročné, ale aj stres môže spôsobiť množstvo chorôb a oslabiť náš imunitný systém. Najmä v zimnom období môže naše telo produkovať kortizol – hormón, ktorý ničí bunky imunitného systému, a tým škodí nášmu zdraviu. Ak máte problémy s nadmerným stresom, úzkosťou či pocitom napätia, pomôcť vám môže cvičenie, počas ktorého sa uvoľňujú endorfíny, teda hormóny šťastia.
Dbajte na hygienu
Je potrebné dodržiavať základné hygienické návyky, medzi ktoré patrí pravidelné umývanie rúk, čistenie zubov, kúpeľ či sprchovanie. V aktuálnej pandemickej situácii môžeme doplniť tiež dezinfekciu rúk a priestorov, v ktorých sa zdržiavame.
Pitný režim
Je veľmi dôležité dodávať nášmu telu dostatok tekutín, predovšetkým čistú vodu. Dostatok tekutín zbavuje telo toxických látok, zlepší činnosť lymfatického a obehového systému, priedušiek aj pľúc. Na naštartovanie celého organizmu je vhodné vypiť pohár čistej minerálnej vody na lačný žalúdok hneď ráno po zobudení. Je všeobecne známe, že denne by sme mali prijať 1,5 až 2 litre tekutín. Dr. Seifter, odborník na obličky a docent medicíny na Harvardskej lekárskej fakulte však tvrdí, že na otázku “koľko vody je potrebné denne vypiť” neexistuje univerzálna odpoveď. U každého je tento údaj individuálny a ak si nie sme istí správnym množstvom, mali by sme sa poradiť so svojím lekárom.
Zdroj: health.harvard.edu, zaujimavysvet.webnoviny.sk, tvojezdravie.sk, sleepfoundation.org, MK