Ako ste dnes spali?
Premýšľať nad svojím matracom je správne. Veď priemerne by človek mal spať niečo medzi 6 až 9 hodinami denne. V konečnom dôsledku je to tretina života.
Spánok je veľmi dôležitý, pretože v tom čase mozog spracováva podnety pozbierané v priebehu celého dňa. V tele prebiehajú metabolické procesy, dochádza k uvoľňovaniu a regenerácii svalov aj kĺbov. Pri kvalitnom spánku si má človek dobre oddýchnuť. Odborníci hovoria, že na kvalitnom a dobre vybratom matraci sa môže obnoviť až 90 % fyzických a duševných síl.
Vyberajte starostlivo
Ideálna poloha pri zaspávaní je na chrbte. Je jasné, že takto nevydržíme celú noc a rôzne sa pretáčame a posúvame. Je to v poriadku, ale je potrebné na to upraviť aj svoj matrac. Mladší ľudia obľubujú skôr tvrdšie matrace, starší si volia radšej mäkší variant. Nemusí to však byť pravidlo. Rozhodujúce je, aby ste si vybrali taký matrac, ktorý vám bude príjemný a pohodlný pre vašu chrbticu. Nebude na ňu vyvíjať nepríjemný tlak a poskytne perfektnú oporu celému telu vrátane nôh a rúk.
Ponuka je pestrá
Na trhu je veľmi bohatá ponuka matracov, vyberať je z čoho. Skôr je problém sa správne rozhodnúť. Existujú matrace z latexu, kokosového vlákna, pružinové, z PUR peny, biopeny, studenej či z tzv. „lenivej“ peny.
Matrac si najprv v predajni vyskúšajte. Venujte tomu dostatok času. Skúsený predajca by vám mal podľa vašej hmotnosti a typu postavy odporučiť, na aký typ matraca sa máte zamerať. Ale výber ostane iba na vás. Správny matrac by mal mať výšku viac ako 15 cm.
Životnosť
Naši starí rodičia mali jeden matrac na celý život. Dnes to už tak nefunguje. Matrace majú dve životnosti: mechanickú a hygienickú. Tá mechanická je v súčasnosti podstatne dlhšia. Každý matrac, nech je už akokoľvek kvalitný, by ste mali po ôsmich rokoch používania vymeniť predovšetkým z hygienických dôvodov. V spánku telo totiž vypotí až liter tekutín za noc. Ak vám predajca sľubuje na matrac 30-ročnú záruku, je to síce pekné, ale nie veľmi hygienické.
Sedem zón
V obchodoch sa v poslednom období objavujú sedemzónové matrace, ktoré majú odstupňovanú tvrdosť vzhľadom k tlaku tela. Vyrábajú sa z recyklovateľných prírodných sójových vlákien a majú výborné termoregulačné vlastnosti. Zbytočne sa na nich nepotíte a svaly s kĺbmi sa veľmi dobre zregenerujú.
Starostlivosť
Nezabudnite, že matrac by mal mať snímateľný poťah a vrchný chránič, ktorý zachytí pot. Ten je vhodné častejšie vymeniť za nový. Samotný matrac by ste mali aspoň dvakrát do roka povysávať, vytrepať a vyvetrať. Aby si udržal svoj tvar a „nevyležal“ sa, pravidelne ho otáčajte.
Lamely, pevná podložka či krídelká?
Správne vybratý rošt podporuje ortopedické vlastnosti matraca. A má vplyv aj na jeho prevzdušnenie. Ak si ho nevyberiete správne, skráti to životnosť matraca. Môžete si vybrať medzi pevnými (latkové a lamelové), polohovacími a motorovými.
Ak máte vo zvyku si pred spaním čítať, možno by ste mali uvažovať o polohovacom rošte (s pevnými alebo pohyblivými lamelami). Polohovacie rošty vyžadujú pružnejšie matrace, ktoré vedia dobre reagovať na pohyb roštu. Kvalita roštu závisí od počtu lamiel a od ich uchytenia k rámu.
Klasické drevené lamely nahradzujú modernejšie krídelká. Ide o terče z plastov so špeciálnou konštrukciou, ktorá pripomína tvarom krídla. Takéto rošty nepodopierajú iba chrbticu a veľké kĺby, ale celé telo na všetkých oblinách. Jednotlivé krídelká sa dajú nastavovať tak, aby zohľadňovali prírastky alebo úbytky na váhe a majiteľovi vyhovoval po celý život.
Foto: Shutterstock