Ako zvládnuť peľové obdobie a nezblázniť sa?
Jar nám prináša explóziu nádherných kvetov, vôní, ale aj občasné kýchanie, začervenané a opuchnuté oči. Pre alergikov je toto obdobie menej populárne, avšak dá sa to zvládnuť, ak viete, ako na to.
Alergia je jedným z nevítaných hostí u človeka. Ide o neprimeranú reakciu imunitného systému, kedy človek reaguje na látky, na ktoré by zdravý jedinec nereagoval.
Najčastejšie prejavy alergie
Lokálna alergická reakcia – ide o príznaky, ktoré trápia väčšinu alergikov. Kýchanie, nádcha, slzenie očí, opuchy, vyrážky.
Celková alergická reakcia – ide o anafylaktický šok. Ten dokáže vyvolať napríklad bodnutie hmyzom. Pri tejto reakcii je nutné, aby alergik pri sebe nosil neustále liek adrenalín.
Ako odlíšime alergiu a nádchu?
- Alergická nádcha má dramatický nástup v podobe slzenia očí alebo kýchania. Avšak ako rýchlo príde, tak rýchlo dokáže aj odísť. Klasická nádcha trvá aj niekoľko dní.
- Pri alergii ale aj pri nádche sa môže objaviť opuch očí. Rozdiel je v tom, že alergickú nádchu môže sprevádzať svrbenie.
- Alergická nádcha je najintenzívnejšia ráno a doobeda, pričom samotná nádcha trápi ľudí zväčša v noci.
Tipy ako jednoducho zvládnuť peľové obdobie
Klimatizácia – vonku pravdepodobne nezabránite styku s peľom, ale vo vnútri si viete pomôcť. Napríklad v aute, stačí mať zavreté okná a rozumne používať klimatizáciu. Tá má totiž efektívny filter, ktorý dokáže zabrániť tomu, aby sa k vám dostal peľ.
Zatvorte okná – je to dôležité najmä počas noci, keďže v ranných hodinách býva hladina peľu vysoká.
Schlaďte sa – priložte si na tvár niečo studené. Ak máte opuchnuté oči, utrite si tvár niečím studeným, to vám pomôže, aby ste sa zbavili prítomnosti alergénu.
Prečistite si dýchacie cesty – prepláchnite si ich roztokom slanej vody. Tá dokáže spláchnuť malé čiastočky, ktoré spúšťajú alergickú reakciu.
(AP)