Aktovku vyberajte spolu s budúcim školákom
Kedysi mali všetci prváci a druháci rovnakú červenú školskú tašku. Tretiaci už potrebovali väčšiu, hnedú, s dvomi vreckami vpredu. Potom sa začali nosiť rôzne kabely na jedno plece, dokonca bolo obdobie, keď sa do školy chodilo s obyčajnou nákupnou taškou. Odborníci však vždy varovali pred nevhodnosťou takéhoto „školského vybavenia“.
Aká by teda mala byť moderná školská taška pre školáka? Parametrov je veľa, dokonca niektoré určujú aj slovenské normy. Dôležitým ukazovateľom správnej a kvalitnej školskej aktovky je nezávislý atest či certifikát. Ak výrobok prešiel nezávislými kontrolami a testmi, je zaručená jeho bezpečnosť. Nikdy nekupujte takú dôležitú vec, ako je školská taška, kdesi na tržnici.
Váha
Kto v dospelosti držal plnú školskú tašku, vie, že je veľmi ťažká. Pritom niektoré modely aktoviek sú ťažké už aj prázdne. Pri kúpe by jedným z prvých kritérií mala byť hmotnosť. Treba si totiž uvedomiť, že ak do ťažkej prázdnej tašky naložíme pár kníh, zošitov, peračník, desiatu a fľašu s vodou, školáčik si s takýmto nákladom poradí iba veľmi ťažko. Hmotnosť nenaplnených školských aktoviek pre prvý stupeň by mala byť maximálne 1100 g a pre druhý 1400 g.
Reflexné prvky
Kvalitná školská taška by mala mať bezpečnostné prvky. Patria medzi ne výrazné farby, reflexné nášivky, pruhy, odrazky. To zaručuje viditeľnosť, a to nielen iba počas dňa, ale aj pri zníženej viditeľnosti a zlom počasí. Musia byť umiestnené na viditeľných miestach, ideálne priamo na predných popruhoch.
Dno a výbava
Dno aktovky by malo byť pevné, s plastovými hranami a nožičkami, ktoré zvonka zabránia odieraniu látky. Pevné dno zabezpečí dobrú stabilitu, keď si školák postaví tašku na zem. Materiál by mal byť umývateľný a odolný voči vode. Počas školského dňa si žiaci aktovku často prenášajú v ruke, preto je dôležité pevné ucho prispôsobené pre detskú ruku. Členenie aktovky musí byť hlavne pre prvákov prehľadné.
Chrbát a popruhy
Anatomicky tvarovaný chrbát tašky je už samozrejmosťou. Vyberajte aktovku s ramennými popruhmi, ktoré majú šírku minimálne 4 cm. Nemali by sa dotýkať krku dieťaťa. Tiež je dôležité, či sa popruhy dajú uvoľniť. Nezabúdajte, že v lete na tričku sedí taška inak, ako keď bude mať dieťa na sebe hrubý sveter a vetrovku. Aby sa taška nešmýkala pri pohybe z ramien, fixujte popruhy hrudnou páskou.
Vezmite školáka so sebou
Výberu školskej aktovky by sa mal vždy zúčastniť aj školák, ktorý ju bude nosiť. Mal by si ju riadne vyskúšať, ako mu bude sedieť na chrbte a či ju bude vedieť jednoducho otvárať a zatvárať. A iba sám školák rozhoduje, či ju bude nosiť rád. Rešpektujte názor a vkus vášho dieťaťa. Na druhej strane podliehať aktuálnym trendom a kúpiť tašku so vzorom nejakého populárneho rozprávkového hrdinu sa nie vždy oplatí, pretože každú chvíľu je v móde niečo iné.
Módne nemusí byť vhodné
Učiteľka Základnej školy na Masarykovej ulici Iveta Liptáková hovorí, že hoci sa snažia, aby si školáci nemuseli nosiť všetky pracovné zošity zo školy a potom do školy, aj tak majú prváčence dosť veľa kníh a zošitov, ktoré prenášať musia. Preto rodičom pri výbere školskej tašky odporúča, aby nepodliehali iba módnym trendom.
„Dôležité napríklad je, aby taška mala priehradky, pretože nie je vhodné, aby pomedzi pracovné zošity sa ukladala napríklad desiata či fľaša s vodou. Kvalitné popruhy by mali byť samozrejmosťou. Tiež je dobrou voľbou kúpa školského vaku „na kolieskach“. Takéto tašky sa u ná v škole objavujú síce ešte pomenej, ale určite si menšie dieťa ľahšie svoju tašku potiahne na kolieskach, ako keď ju má nosiť na chrbte.“
S boľavým chrbtom sa sústreďuje veľmi ťažko
„Obchody sú preplnené rôznymi školskými potrebami. U detí je dôležité dbať na výber správnej školskej tašky. Deti ich nosievajú pravidelne, dlhšiu dobu a sú, priznajme si to, veľmi ťažké,“ povedal MUDr. Maroš Varga, vedúci Šport - artro centra Nemocnice Košice - Šaca.
„U 10-ročného dieťaťa by školská taška aj s náplňou nemala prekročiť 6 kilogramov. Pri väčších váhach hrozí preťaženie svalstva chrbtice, následkom čoho dochádza k stuhnutiu svalov v oblasti krčno-hrudnej časti chrbtice. Takéto stuhnuté časti svalstva, ak sú prítomné dlhodobo, spôsobujú bolesti, ktoré môžu vyžarovať do hlavy a môžu ovplyvniť aj proces učenia. Človek, dieťa či tínedžer s bolesťami chrbtice sa potom vie len veľmi ťažko sústrediť počas vyučovacej hodiny na preberanú látku.“
Ako dr. Varga zdôraznil, správna školská taška by mala byť vyrobená z ľahkého, ale zároveň pevného materiálu, mala by mať pravý a ľavý nastaviteľný popruh, teda mala by obopínať rovnomerne obe plecia tak, aby sa váha rozdelila na obe plecia rovnako. Popruhy musia byť z mäkkého materiálu, aby v čo najmenšej miere sa popruh vtláčal na oblasť kľúčnej kosti. Z bezpečnostných dôvodov by taška nemala obsahovať na svojom povrchu žiadne kovové časti, ostré hrany a žiadne voľné retiazky a pod.
Foto 1: Shutterstock
Foto 2: Ivan Fleischer