Bezpečné leto s kontaktnými šošovkami
Kúpanie je jedným z dôvodov, prečo si človek odkázaný na okuliare kontaktné šošovky zaobstará. Bez okuliarov plávate akoby „naslepo“, s okuliarmi podobne, navyše sa obávate, aby vám okuliare neodplávali. Šošovky sa teda zdajú byť optimálnym riešením. Ale tiež môžu spôsobiť nečakané komplikácie.
„Na plávanie sa smú používať iba jednodňové šošovky. Aj tie sa po vyplávaní z bazéna musia vybrať a vyhodiť. Viacdenné šošovky, dvojtýždňové, mesačné a pod. sú na plávanie absolútne nevhodné, aj keď sú po plávaní uložené do roztoku, žiaľ, už došlo k ich kontaminácii v bazénovej vode,“ hovorí MUDr. Kvapilová.
„Kontamináciu na šošovkách voľným okom nerozoznáte. Pravdepodobnosť masívneho postihnutia až oslepnutia je neveľká, na druhej strane, predstava meňavky zavŕtanej do očnej buľvy už je dostatočnou motiváciou. Práve na kontaktnú šošovku sa tento parazit, ktorý žije bežne vo vode, aj vo vodovodnom kohútiku, dostane pri umývaní šošoviek obyčajnou vodou alebo pri skladovaní šošoviek vo vode z vodovodu. Akantaméba vnikne pod kontaktnú šošovku a pri najmenšom poškodení rohovky prenikne dovnútra oka. Bežnejšie zápaly spôsobujú baktérie žijúce vo vode, sú charakteristické hnisavým sekrétom.“
Rizikové prostredie
Najrizikovejším prostredím sú najmä vírivky, whirlpooly… Teplá voda, kde sa strieda kopec ľudí – a vymieňajú sa tam aj baktérie, je živnou pôdou pre vznik zápalov. Pri kúpaní v kontaktných šošovkách používajte plavecké okuliare, pretože nárazová vlna vám ich môže z oka vyplaviť. A nemusí ísť o mohutné morské vlny. O šošovky môžete prísť aj v pokojnom slovenskom jazere, napríklad pri skoku do vody alebo pri šantení s priateľmi.
V šošovkách sa môžete aj potápať. Pre tento prípad je vhodné zvoliť šošovky s vysokou priepustnosťou pre kyslík a šošovky nasadiť najmenej hodinu pred vlastným potápaním. Zvýšená vlhkosť prostredia môže mať za následok „prisatie“ kontaktnej šošovky k povrchu oka. Preto je vhodné šošovky z oka vybrať najskôr za 30 minút.
Starostlivosť o šošovky
Kontaktné šošovky sa v zásade delia na dve hlavné skupiny: jednodňové a viacdňové. „Jednodňové šošovky, aj keď ste ich mali na očiach len zopár hodín, po použití hneď vyhoďte. Nezabudnite pred aplikáciou na hygienu rúk, dôkladné umytie čistou vodou a mydlom,“ hovorí dr. Kvapilová.
„Špina z rúk sa prenesie okamžite na šošovky a následne do oka a často vedie k najrôznejším infekciám. Ešte väčšiu úlohu zohráva správne zaobchádzanie s viacdennými šošovkami.“
Dajte pozor na vodu
Jednodňové kontaktné šošovky v podstate nepotrebujú žiadnu náročnú starostlivosť. Ráno si ich vložíte a večer vyberiete a vyhodíte. „U viacdenných šošoviek je dôležité neprekračovať dĺžku nosenia odporúčanú výrobcom,“ upozorňuje očná lekárka.
„Uchovávajú sa v plastových puzdrách so sterilným roztokom. Puzdrá by sa mali optimálne meniť s každým načatým párom šošoviek. Aj roztok v puzdre má byť vždy nový, čistý, určite nie voda z vodovodu!“
Šesť rád MUDr. Lucie Kvapilovej
- vodou (a mydlom) si umyte ruky pred každou manipuláciou so šošovkami;
- nečistite šošovky vodou, ale špeciálnym roztokom;
- nevyplachujte puzdro na šošovky vodou, ak tak urobíte, dôkladne ho vyutierajte;
- po kontakte šošoviek s vodou, napríklad po plávaní, šošovky vyhoďte;
- na plávanie či do vírivky noste jednodňové šošovky;
- sprchujte sa pokiaľ možno bez šošoviek.
Foto: Shutterstock