Čas epidémie COVID-19 možno využiť aj na oddych a posilnenie organizmu
Obdobie epidémie nového koronavírusu, keď ľudia trávia čas doma a nefungujú v štandardnom režime, možno pozitívne využiť na posilnenie si zdravia.
Upozornil na to tréner Ľuboš Gsch, ktorý vyzýva na vyskúšanie si pôstneho dňa, konzumáciu väčšieho množstva zeleniny, športovanie či otužovanie.
„Stačí splniť pár bodov a človek sa môže cítiť aj v období karantény lepšie. Nemajú priamy vplyv na vašu postavu vo význame rysovania a definícií svalov. Prospejú však zdraviu, triezvej mysli a minimalizujú možnosť priberania,“ komentoval.
Tréner napríklad vyzýva na to, aby ľudia vyskúšali zeleninu, ktorú buď nejedli dávno, alebo zatiaľ vôbec. „Prípadne si zvoľte tie druhy zeleniny, ktoré poznáte a viete si na nich pochutiť. Ak takéto druhy zeleniny máte, urobte si zeleninovú hostinu. Zabezpečíte si tak veľký objem jedla s množstvom prospešných látok a malým množstvom kalórií,“ uviedol.
Ďalej odporúča vyskúšať si jeden deň bez konzumácie mäsa alebo mäsových výrobkov, prípadne skúsiť si jednodňovú hladovku. Prízvukoval však, že takýto krok musí byť realizovaný rozumne. V tejto súvislosti poukázal aj na to, že je tiež rozumné dopriať si viac spánku. „Čím lepšie je váš organizmus oddýchnutý spánkom, tým menej máte potrebu jesť,“ pripomenul.
[ad][/ad]Pomôže aj otužovanie
Gsch poukázal aj na to, že pomôcť môže aj otužovanie. „Rovnako ako pôst má aj otužovanie veľmi veľa benefitov, napríklad prekonanie psychických bariér. Toto prekonanie seba samého zvyšuje sebadôveru. Otužovanie nemusí znamenať zamrznuté jazero. Studená sprcha alebo vaňa tiež splnia základný účel. Tí menej smelí môžu začať aj s vlažnou vodou,“ odporúčal tréner s dôvetkom, že otužovanie tiež napomáha spaľovať tuk a aktivovať metabolizmus na väčšiu spotrebu kalórií.
Čas epidémie môže byť podľa Gscha efektívne využitý štúdiom, pri ktorom možno nadobudnúť špecifické zručnosti, ale aj meditáciou, ktorá je podľa jeho slov považovaná za jeden z liečebných postupov.
Experimentovanie v domácnosti
Taktiež odporúča experimentovanie v domácnosti. Ako príklad uviedol vlastný experiment, pri ktorom sa snaží zabezpečiť plnohodnotné jedlo pre celú domácnosť do maximálnej hodnoty päť eur.
„Zacvičte si len tak, z dlhej chvíle, pretože chcete urobiť niečo pre seba. Čupieť v drepe, venovať sa pilatesu, robiť kľuky, venovať sa joge alebo len zhlboka dýchať. Toto všetko sú cvičenia, ktoré pomôžu využiť čas,“ dodal Gsch s tým, že tieto aktivity môžu okrem telesného prospieť aj duševnému zdraviu.
(TASR)
[ad2][/ad2]