Čas na nové zemiaky
Sezóna nových zemiakov je v plnom prúde. Sú voňavé, trošku sladkasté a pritom diétne a hlavne plné vitamínov. Ako si na nich najviac pochutnať?
Nové zemiaky si v obchode kúpite už od marca. Avšak nemusia byť veľmi chutné, pretože sa k nám dostávajú dlhou cestou napríklad z Grécka alebo dokonca z Afriky.
Najlepšie sú domáce
Slovensko bolo kedysi zemiakovo sebestačné. Pre nás sú najlepšie také zemiaky, ktoré sa vypestovali u nás doma. Ak si odmyslíme smutný fakt, že väčšina zemiakov, ktorá sa u nás pestuje, sa premieňa na zemiakový lieh, sú naše zemiaky veľmi kvalitné. Práve preto je to škoda. Ak si chcete naozaj pochutnať, kupujte si zemiaky priamo od farmára alebo si ich vypestujte sami v záhradke.
Varíme či pečieme v šupke
Najlepšie je variť nové zemiaky v šupke, čím uchováme vitamíny a minerály, ktorých je práve v nových zemiakoch najviac. Ide napríklad o vitamín C, ktorý sa však tepelnou úpravou stráca, potom vitamíny skupiny B a celá škála rôznych minerálov, napríklad draslík či horčík. Ďalšou pochúťkou, na ktorej si môžete pochutnať, sú pečené nové zemiaky. Jednoducho ich umyte, aj so šupkou rozrežte na polovicu a dajte do rúry na štvrť hodiny piecť. Vynikajúce sú iba tak, so soľou a maslom, alebo k nim pridajte rôzne bylinky, semienka či napríklad sušené paradajky. Určite si pochutnáte, ak k nim pridáte syr, huby, parmskú šunku či pór.
Málo kalórií
Zároveň sú takto upravené zemiaky nízkokalorické, takže sú vhodné pre rôzne druhy diét. Ak ich vhodne skombinujete, teda bez nezdravého tuku, pomáhajú pri znižovaní cholesterolu v krvi. Nové zemiaky prečisťujú organizmus a ich konzumácia pomáha obličkám pri odvodňovaní. Nové zemiaky sa varia rýchlo, spravidla im stačí 15 až 20 minút varu a sú dokonalé. Naopak, nie sú vhodné k duseným jedlám a k jedlám, kde sú zemiaky hlavnou zložkou. Z nových zemiakov by sa nemali robiť zemiakové placky, pretože by boli veľmi krehké a vodnaté.
Zelenkasté neberte
Zemiaky, ktoré majú zelené časti, samozrejme, vyhadzujte. Nepomôže ani vykrojenie, pretože jedovatý solanín sa nachádza vo zvýšenej miere v celom zemiaku. Správne skladovanie je základom, vyplatí sa vedieť, že zemiaky potrebujú chladnú, tmavú pivnicu, ktorá však musí byť suchá. Teplota v nej by mala byť v rozmedzí 4 až 6 °C. To však má málokto, takže v chladničke zemiaky patria do spodnej priehradky na zeleninu, kde sú podobné skladovacie klimatické podmienky.
Babské rady Nové zemiaky varené v šupke väčšinou pukajú. Je to preto, že obsahujú veľmi veľa vody. Prasknutiu sa vyhnete, ak zemiak prepichnete ihlicou na špízy. Zemiaky lepšie ošúpete, ak ich necháte pol hodiny namočené v osolenej vode.
Foto: shutterstock