Čerešničky, čerešne
Čerešne má rád asi každý z nás. Chutné sú aj vo forme marmelád, kompótov alebo čerstvé. Okrem toho majú tiež nezanedbateľné liečivé účinky.
Vedecké štúdie potvrdili, že čerešne obsahujú antokyany. Tie majú protizápalové a protikŕčové účinky, znižujú horúčku a chránia srdce i cievy pred poškodením cholesterolom. Sú aj výrazným antioxidantom, chránia pred voľnými radikálmi, rakovinovým bujnením a dokážu naštartovať imunitu. Pomáhajú bojovať s premnoženými vírusmi a baktériami. Vďaka vitamínu C pomáhajú rýchlejšie hojiť rany, popáleniny, dokonca aj krvácajúce ďasná. Zaraďte ich do stravy aj vtedy, ak máte časté problémy so zápalom močového mechúra alebo so zápchou.
Čerstvé alebo kompótované
Okrem vitamínu C čerešne obsahujú aj vitamíny skupín B, E a A. Obsahujú aj horčík, železo, zinok, fosfor, vápnik, draslík a kremík. Kvôli vysokému obsahu jódu priaznivo ovplyvňujú činnosť štítnej žľazy. Odborníci tvrdia, že hoci čerstvé sú najlepšie, je dobré ich jesť po celý rok. Okrem športovcov sa odporúča, aby ich pravidelne jedli hlavne fajčiari a tí skôr narodení. Ak vás trápi dna alebo na ňu máte predispozície, potrebujete štvrť kilogramu kompótových alebo čerstvých čerešní každý deň. Také množstvo totiž dokáže znížiť hladinu kyseliny močovej v krvi.
Pre krásnu pokožku
Ak vás trápi veľmi bledá, unavená pokožka, naordinujte si dávku tohto ovocia. Podľa odborníkov koža získa zdravší odtieň, bude hebká, žiarivá a vláčna. Čerešne obsahujú betakarotén, rovnako ako mrkva, a preto dokážu ovplyvňovať odtieň kože. Ak ich budete jesť v tomto čase, ľahšie sa opálite dohneda.
Aj pri diéte
Začali ste už pracovať na svojej štíhlej postave? Čerešne obsahujú 80 percent vody a pektín, ktorý podporuje trávenie a vyvoláva pocit sýtosti. Preto sú vhodným doplnkom pri redukčných diétach. Patria k potravinám s nízkym glykemickým indexom, 100 gramov čerešní má iba 270 kilojoulov. Vyskúšajte týždennú čerešňovú kúru. Každý deň zjedzte 250 g čerešní a uvidíte, že sa na konci týždňa budete cítiť oveľa lepšie. Ak si na druhej strane odpustíte sladkosti a čokoládu, budete možno aj o niečo ľahší. Jedzte však iba dužinu, kôstky totiž obsahujú substancie, ktoré prostredníctvom enzýmov uvoľňujú kyanovodík. V malých množstvách však nie sú nebezpečné.
Čo ste možno nevedeli
– Čerešne neskladujte vedľa aromatických potravín, pretože ľahko prijímajú cudzie pachy.
– Keď ich zbavíte stopky, vydržia o polovicu kratší čas.
– Nemusíte ich v kuchyni používať iba do koláčov, vyskúšajte ich podusiť s kuracím mäsom a cibuľou, podávajte k nim zemiaky alebo ich pridajte do rizota.
Foto: shutterstock