Čerstvý hrášok
Hrach patrí medzi najstaršie plodiny Európy. Hlavnú súčasť jedálneho lístka tvoril už v mladšej dobe kamennej. A výborný je dodnes. Sladký čerstvý hrášok je zdravou pochúťkou nielen pre deti.
Hrach sa zbiera a suší už niekoľko tisícročí. Patril vždy k najčastejším pokrmom obyčajných ľudí. Ako pochutina sa piekli naklíčené zrná hrachu, ktoré pamätníci poznajú a nazývajú pučálka.
Proti vráskam
Hrach je totiž veľmi výživný a zdravý. Naši predkovia vedeli, čo jesť, aby mali dostatok síl… Obsahuje až 23 percent ľahko stráviteľných rastlinných bielkovín, cukry, vitamíny – hlavne skupiny B, ďalej PP, C, E, karotén (provitamín A), minerály, železo, vápnik a cennú rastlinnú vlákninu. Konzumovanie hrášku pomôže aj esteticky. Blahodarne pôsobí proti vráskam, lámavosti nechtov a pomáha aj vlasom – budú lesklé a zdravé. V hrášku sa tiež nachádza luteín, ktorý chráni oči pred sivým zákalom a slepotou spôsobenou degeneráciou žltej škvrny v centre sietnice, tá zabezpečuje centrálne videnie a umožňuje rozoznávať jemné detaily.
Mladý a sladký
Hrach poznali ľudia dlho iba sušený a varený, nanajvýš naklíčený. Až začiatkom 17. storočia prišli Holanďania na to, že jesť sa dajú aj nezrelé struky a mäkké semená. Nelenili a začali šľachtiť nové, sladšie a krehkejšie odrody hrachu, vhodné na priamu konzumáciu. V súčasnosti sú najžiadanejšie odrody dreňových hrachov. Zo strukov sa vyberajú nezrelé zrná.
„Mladý hrášok“ je žiadaný v konzervách aj zeleninových mrazených zmesiach, vylúpané zrná sú lahôdkovou zeleninou na priamy konzum aj do šalátov či polievok.
Ďalšou odrodou, ktorú milujú predovšetkým deti, sú hrachy cukrové. Ich nezrelé, sladučké, krehké, ploché struky bez vnútornej pergamenovej blany sa totiž „chrúmajú“ celé.
Pri nákupoch si vyberajte struky, ktoré nemajú žiadne škvrny. Mali by byť šťavnaté a krehké. Skladuje sa v chladničke, kde struky vydržia maximálne 2 dni, neskôr môžu zhorknúť. Na udržanie farby pri varení sa zvykne dať do vody štipka soli, troškacukru zas zvýrazní jeho už aj tak sladkú chuť. Variť by sa mal veľmi krátko. Ak ho po dovarení premyjete ľadovou vodou, udrží si svoju farbu aj chuť.
Ako ho uskladniť
Hrášok pred uskladnením treba blanšírovať (povariť) v slanej vode 2 minúty. Potom ho sceďte a nechajte vychladnúť. Skladujte ho v mrazničke vo vhodnej nádobe alebo v mikroténovom vrecúšku. Pomerne dobrú kvalitu má aj kupovaný mrazený hrášok. Do jedla ho pridávajte 10 minút pred uvarením alebo tesne pred jeho dokončením.
TIP NA RECEPT
Hrášková kaša
Potrebujeme: 450 g čerstvého vylúpaného hrášku, 2 lyžice olivového oleja, zväzok jarnej cibuľky nakrájanej nadrobno, 1 hrsť lístkov mäty, 1 lyžicu masla, soľ (najlepšie morská), mleté čierne korenie.
Postup: Rozohrejte olej na panvici a pridajte cibuľku, mätu a hrášok. Prikryte a nechajte niekoľko minút dusiť. Roztačte zmes napríklad tlačidlom na zemiaky a pridajte maslo. Osoľte a okoreňte podľa chuti.
Tento recept je veľmi jednoduchý. Hrášková kaša výborne chutí s grilovanou rybou alebo mäsom.
Foto: shutterstock