Chrípku môže dostať pes aj mačka
Chrípku máva pri striedaní ročných období, resp. tepla a zimy, kde kto. A to nehovoríme iba o ľuďoch. Aj váš domáci miláčik môže ochorieť a niekedy je to pre neho veľmi nebezpečné. Pamätajte na to, že vy ho chrípkou môžete nakaziť, ale on vás nie.
Toto ročné obdobie je nebezpečné nielen pre ľudí, ale aj pre zvieratá. Zatiaľ čo u ľudí sa presne vie, aký vírus chorobu spôsobuje a čo je potrebné urobiť, aby sme boli rýchlo fit, zvieratá vám svoje problémy nepovedia. A tak ani netušíte, že vás psíček alebo mačička trpia. A je jedno, či je to obyčajná, alebo prasacia chrípka.
Mačky
V literatúre sa môžete dočítať o mačacej chrípke. Tento výraz používajú aj niektorí veterinári. Je to však nepresné a neurčité označenie, pretože ochorenie môžu vyvolať tri rozličné vírusy, ktorých symptómy sa líšia. Spoločné majú najmä to, že sú neprenosné na človeka a iné živočíšne druhy a voči nim môžu byť mačky očkované. Počas liečby by mali byť zvieratá držané v teple a mali by byť izolované od ostatných, zvlášť neočkovaných, mačičiek.
Zvieratko, ktoré má chrípku, je unavené, má veľa hlienov a dokonca aj kašle. Niekedy má aj zvýšenú teplotu. Ak sa vám vaša mačka nepozdáva a pripadá vám, že nie je vo svojej koži, určite navštívte veterinára. Ten podľa stavu nasadí liečbu a domáci miláčik bude za niekoľko dní v poriadku.
Psy
Aj psíky trpia chrípkou rovnako ako ich majitelia. Kašeľ a chrapot spojený so zvýšenou únavou by mal majiteľa upozorniť, že sa niečo deje a prinútiť ho okamžite vyhľadať lekársku pomoc.
Nebezpečenstvo hrozí predovšetkým starým psom a šteniatkam, ktoré chrípkové stavy veľmi ťažko znášajú. Šteniatka ešte nemusia mať dostatok obranných látok a starým psom hrozí riziko srdcového kolapsu alebo pľúcnych ochorení.
Nákazlivosť
Aj u psov platí, že sa môžu nakaziť od ľudí. Naopak to neplatí. Psy samé chrípku šíria iba vo zvieracej ríši. Znamená to, že ak máte doma dva či viac psov a jeden z nich ochorie, je dobré preventívne preliečiť všetky.
Jednotný recept na liečbu síce neexistuje, ale zvyčajne sa predpisujú lieky proti zápalu, sirup alebo tabletky na uvoľnenie dýchacích ciest. Ak má domáci miláčik výraznejšie problémy, potom dostane antibiotiká. Podobne ako človeku sa aj zvieratkám odporúča pokoj, teda žiadne dlhé prechádzky, iba na najnutnejšiu toaletu a hneď späť do pelieška.
Prevencia
Infekčná laryngotracheitída je ochorenie, proti ktorému je možné nechať psa očkovať. Pretože najvhodnejšie podmienky pre rozšírenie sú vo veľkých chovoch, psích útulkoch a na podobných miestach s väčšou koncentráciou psov. Preto je vhodné zaočkovať predovšetkým psa, ktorý sa zúčastňuje výstav, hrá sa často s inými psami alebo ho čaká pobyt v psom hoteli. Vakcinácia pravdepodobnosť nákazy značne zníži. Ak k ochoreniu aj napriek tomu dôjde, čo sa nedá úplne vylúčiť, býva jeho priebeh veľmi ľahký.
Foto: Shutterstock