Chudnúť saunovaním nemá zmysel
Sauna je pôvodné fínske slovo označujúce malú miestnosť, ktorá sa po vykúrení používa ako ohrievareň. Vo Fínsku je sauna neodmysliteľnou súčasťou národnej kultúry. Prakticky je to rovnaké posvätné miesto ako kostol.
Keďže saunovanie je aj na Slovensku stále viac populárne, podrobne sme sa o ňom zhovárali s primárkou Kliniky fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie UNLP Košice MUDr. Eliškou Takácsovou.
Čo je to sauna
Sauna je malá drevená miestnosť, v ktorej sa nachádzajú kachle, teraz už elektrické, ktoré zohrejú vzduch vo vnútri až na 60 až 90 stupňov Celzia. Ako je možné vydržať v takej horúčave? „Človek si dokáže takéto horúčavy ´užívať´ len pri extrémne nízkom obsahu vodnej pary v ovzduší,“ hovorí primárka Eliška Takácsová.
[ad][/ad]Liečivé účinky
Liečivý účinok sauny je známy už od nepamäti. „Horúci vzduch v saune vyvoláva potenie a vylučovanie škodlivých látok, otvára póry pokožky, zlepšuje jej prekrvenie, pružnosť a vzhľad. Zrýchľuje metabolizmus, pôsobí protizápalovo, baktericidne a zabíja roztoče, ktoré žijú na ľudskom tele. Sauna pomáha aj proti rôznym alergiám, ekzémom, kvasinkovým aj hubovým infekciám, akné a kožným chorobám. Má preukázateľne liečivé účinky pri astme, zápaloch a alergiách dýchacích ciest. Zároveň pôsobí upokojujúco a relaxačne.“
Čo očakávame od sauny?
„Väčšinou každý z nás očakáva podobné. Aby sme si uvoľnili svalstvo, psychiku, zbavili sa stresu, podporili obranyschopnosť organizmu a odstránili toxické látky z organizmu. Niektorí navštevujú saunu aj pre iný účel – očakávajú stratu na váhe. Pravdou je, že v saune v priebehu pol hodiny stratíte 500 gramov vody a dosiahnete lepšie rozloženie vody v organizme, čo zmenšuje opuchy, lebo mizne voda z tukových tkanív. Nahromadené tukové zásoby sa však týmto spôsobom zlikvidovať nedajú. Ak sa po saune napijeme vody, stratu vody rýchlo kompenzujeme,“ dodáva MUDr. Takácsová. Dnes sme sa sústredili na druhy sáun. V zajtrajšom vydaní rozoberieme s primárkou Takácsovou podrobne pravidlá saunovania, keďže veľa ľudí to robí nekvalitne a neodborne. Tiež sa dozviete, kedy je saunovanie nevhodné alebo zakázané.
Druhy sáun: Fínska sauna
Klasická horúca sauna s vyššou vlhkosťou až 80 percent, pri teplote 80 až 110 stupňov Celzia. Na peci vo fínskej saune sú rošty, na ktorých ležia kamene, ktoré z času na čas treba poliať vodou, aby sa vzduch zvlhčil. Vlhký vzduch spôsobuje pocit prudkého nárastu teploty. Odporúčaná doba pobytu 7 až15 minút. Vysoká teplota vzduchu napomáha zvýšenému poteniu tela, a tým sa organizmus zbavuje toxických látok.
[ad2][/ad2]Parná sauna
Výhodou parnej sauny, kde teplota dosahuje 45 až 60 stupňov Celzia pri až 100 percentnej vlhkosti, je jej nižšia záťaž organizmu, preto si ju môžu dovoliť po konzultácii so svojím lekárom aj ľudia, ktorí majú zdravotné problémy, kvôli ktorým nemôžu ísť do klasickej sauny. Je nazývaná tiež turecký kúpeľ. Para umožňuje nášmu organizmu zbaviť sa až 30 percent nahromadených toxínov. Odporúčaná doba pobytu maximálne 20 minút. Prevádzkuje sa v parnom boxe s využitím hydromasážnych trysiek.
Infra sauna
Pri teplote 40 až 60 stupňov Celzia – infračervené lúče sú neviditeľné dlhovlnné lúče zo svetelného spektra a zabezpečujú teplo, ktoré vniká hlboko pod povrch položky a spúšťa mnoho zdravie podporujúcich procesov. Je to špecifický druh saunovania, ktorý sa v poslednej dobe stáva veľmi obľúbeným. Vdychujete vzduch o teplote maximálne 60 stupňov a vlhkosť sa pohybuje medzi 30 až 50 percentami, čo nezaťažuje organizmus. Po použití infrasauny sa nerobí procedúra prudkého ochladenia. Odporúčaná doba pobytu maximálne 20 minút.
Suchá (Švédska) sauna
Pobyt v suchej saune je zaťažujúci na organizmus, do suchej sauny by mali isť len zdraví ľudia. Teplota sa pohybuje medzi 100 až 110 stupňami Celzia a vlhkosť je minimálna. V súčasnej dobe obľuba týchto sáun klesá – dýchanie horúceho suchého vzduchu je pre mnohých obtiažne.
BIO sauna
Je kombinácia klasickej fínskej sauny a parnej sauny so zníženou teplotou a vlhkosťou, preto je lepšie znášaná. Ide o využitie aromaterapie, ktorá umocňuje dojem zo saunovania. Do vzduchu sa spolu s parou dostávajú rôzne aromatické oleje, ktoré sú určené špeciálne pre sauny, alebo sušené liečivé bylinky alebo himalájska soľ. Odporúčaná doba pobytu minimálne 15 minút, maximálne 30 až 40 minút.
foto: shutterstock
[ad3][/ad3]