Cítite sa v zime unavení? Napite sa
Téma pitného režimu býva veľmi populárna v lete, ale aj keď nás v zime toľko nesmädí, neznamená to, že nemusíme dodržiavať pitný režim.
Voda sa zúčastňuje na všetkých bunkových procesoch, pomáha udržiavať teplotu tela, čo v zime nemusí byť vôbec na škodu veci a podieľa sa na metabolizme. Jej nedostatok sa prejaví i na našom výkone, a to nielen v práci. Aj pobyt vo vykúrených miestnostiach, časté striedanie teplôt i strava chudobnejšia na ovocie a zeleninu sa môžu prejaviť dehydratáciou.
Prečo sme v zime viac unavení?
Na svoje metabolické procesy potrebuje ľudský organizmus dostatok tekutín bez ohľadu na to, či je teplo, alebo zima. Potvrdzuje to aj fakt, že človek bez vody prežije iba niekoľko dní. Voda je súčasťou až 70 percent nášho tela, v najväčšej miere sa vylučuje potením. Hoci sa v zime potíme menej ako v lete, na organizmus číhajú iné nástrahy, ktoré skúšajú našu imunitu.
„Vykúrené miestnosti, rýchle prechody z tepla do chladu, znížená konzumácia čerstvého ovocia a zeleniny. Aj samotné udržiavanie stabilnej telesnej teploty stojí náš organizmus veľké úsilie. Nepohoda sa dostaví vo forme únavy a neschopnosti sústrediť sa,“ opísal dôvody únavy v zime Vlado Zlatoš kondičný tréner a špecialista na výživu.
Dostatočná hydratácia je pre správne fungovanie organizmu nevyhnutná. Koľko však piť?
„Potreby pitného režimu máme každý individuálne, avšak podľa jedného faktora by sme mohli zistiť, či má naše telo dostatok tekutín. A tým je farba moču. Pri správnej a dostatočnej hydratácii je svetlá, bledožltá. V prípade dehydratácie sa mení na tmavožltú,“ upozornil na príznaky nedostatku tekutín v organizme Zlatoš.
Príznaky dehydratácie
Dehydratácia môže byť mierna, stredná a ťažká. Záleží podľa toho, v ktorej časti tela tekutina chýba alebo je nahradzovaná. Mierna dehydratácia sa prejavuje zvýšeným pocitom námahy pri akejkoľvek činnosti a spôsobuje únavu, pocit bolesti hlavy a zmätenosť.
Ťažká dehydratácia je životu nebezpečná, je preto potrebné sa v prípade núdze ihneď obrátiť na odbornú lekársku pomoc. Medzi symptómy dehydratácie patria žiadne slzy, suché pery, ústa a jazyk, vpadnutý jazyk, koža sfarbená do šeda a znížená potreba močenia.
[ad][/ad]Ako si vieme pomôcť
Dospelý človek by mal počas dňa vypiť 2,5 až 3 litre nápojov. „Naučte sa dbať na dodržiavanie pitného režimu, aby ste zabezpečili svojmu telu dostatok energie na zvládnutie ťažšieho zimného obdobia,“ uviedol Zlatoš
Nevhodné sú však nápoje s obsahom cukru, kofeínu, chinínu či alkoholu. Nápoje by sa mali prijímať pravidelne v menších dávkach. Potreba pitia rastie nielen v závislosti od vonkajšej teploty, ale aj od telesnej aktivity a zdravotného stavu. Najmä u detí treba dbať na to, aby pili pred, počas i po fyzickej námahe.
Pozor si však dávajte aj na teplotu nápojov. Príliš teplé a studené nápoje musí najprv organizmus upraviť na vhodnú teplotu. Tým zbytočne stráca energiu. Ideálne je prijímať tekutiny izbovej či telesnej teploty.
Veľa tekutín
Čaj a káva by sa do pitného režimu vôbec nemali započítavať. „Ich pitie pôsobí močopudne a pocit smädu sa tým bude neustále opakovať. Vznikne akýsi bludný kruh,“ vysvetlil odborník.
Mlieko, mliečne nápoje a kakao sú potraviny, do pitného režimu ich tiež nerátame.
Zaťažujúce stravovanie, menej pohybu a stres spojený so začiatkom roka navyše zodpovedajú za nadmerné spaľovanie minerálov. Ich každodenný príjem dokážu zabezpečiť minerálne vody. Dobrú službu urobí horčík. Hovorí sa mu antistresový minerál. Pomáha zvládať psychickú záťaž, ale napríklad aj chuť na sladkosti.
Pre každodenné pitie sú najvhodnejšie stredne mineralizované vody, ktoré majú vyvážený pomer minerálov a nízku hladinu sodíka. Naopak, prírodný horčík môže byť zastúpený bohato.
[ad2][/ad2]