Čo je migréna a čo bolesť hlavy
Určite každý z vás zažil nepríjemnú bolesť hlavy. Cítite tlak v očiach, búšenie v spánkoch a pulzovanie. Bolesť hlavy spôsobuje zlé držanie tela, únava, stres, ale aj alkohol. Nemýľte si ju však so závažnejším ochorením – migrénou.
Ak človek povie „mám migrénu“, nemusí to byť pravdou. Bolesť hlavy sa môže prejaviť po prehýrenej noci alebo z vypätia. Spôsobená môže byť aj prerušovaným spánkom, ale i počasím.
Migréna je však chronické neurologické ochorenie. Bolesť pociťujete prevažne na jednej strane hlavy, ktorá môže trvať niekoľko hodín, niekedy dokonca až tri dni. Sprievodným javom migrény je zvracanie, precitlivenosť na svetlo či zvuk. Pri pohybe sa bolesť stupňuje a opakuje sa niekoľkokrát do mesiaca.
[ad][/ad]Migrénu netreba podceňovať
Pri neustupujúcej bolesti je potrebné navštíviť neurológa, ktorý stanoví liečbu. Ak lieky nezaberajú, niekedy sčasti pomôže aj zmena stravovania a pravidelné cvičenie. Alebo aj studené obklady, oddych a v neposlednom rade spánok. Migréna postihuje viac ženy (trpí ňou 15–20 percent žien) ako mužov (6 percent). Je celosvetovo tretím najčastejším ochorením ľudí stredného veku. Príčiny jej vzniku však doposiaľ ešte nikto nezistil.
Pri bolesti hlavy siahajú po tabletke viac ženy
Na základe prieskumu agentúry 2muse až polovica Slovákov takmer vždy siahne po tabletke pri bolesti zubov a migréne. Respondenti odpovedali na vopred pripravené otázky formou dotazníka, pričom z celkového počtu 512 účastníkov bolo 47 percent mužov a 53 percent žien. Pre pätinu slovenskej populácie je bolesť hlavy druhou najmenej znesiteľnou bolesťou, pričom viac to tak cítia ženy, až 57 percent žien tlmí svoju bolesť tabletkou okamžite.
Z výsledkov prieskumu taktiež vyplýva, že polovica populácie považuje voľnopredajné lieky za potrebný prostriedok k úľave od bolesti, na druhej strane mnohí ľudia ich zo zásady odmietajú. Napriek tomu, že veľká časť Slovákov tlmí svoje bolesti prostredníctvom liekov, polovica z nich čaká časť dňa alebo celú noc s vierou, že sa z bolesti vyspia.
Za najmenej znesiteľnú bolesť považujú Slováci bolesť zubov, čo uviedlo až 43 percent opýtaných, avšak najčastejšie ľudia trpia bolesťou chrbtice, svalov a kĺbov a bolesťou hlavy, na ktoré vyše tretina populácie trpí asi raz mesačne alebo častejšie.
[ad2][/ad2]1. Bolesť zubov
2. Bolesť hlavy, migréna
3. Bolesť chrbta, chrbtice
4. Menštruačné bolesti
5. Bolesti brucha, žalúdka
6. Natiahnuté svaly po námahe
7. Bolesť svalov, kĺbov
8. Bolesť hlavy po alkohole
Či sa nám to páči alebo nie, je súčasťou nášho života. Migrénou trpeli aj známe osobnosti. Napríklad Vincent van Gogh, Frederik Chopin, Piotr Iľjič Čajkovskij a dokonca aj Caesar.
(ML, TASR)