Čokoláda prospieva zdraviu
Čokoláda – samozrejme tá kvalitná – je lahodná pochúťka, ktorá má pozitívny vplyv na ľudské zdravie. Nemusíme sa jej vzdávať, ani keď chceme schudnúť! Pred Vianocami, ktoré sa nezadržateľne blížia, je to pomerne dôležitá správa.
Kvalitná čokoláda človeku prospieva z mnohých dôvodov, ktoré sú overené rôznymi odbornými štúdiami. Kakao obsahuje mnoho látok, ktoré v ľudskom tele zabraňujú oxidácii škodlivého cholesterolu.
Mozog a zdravie
Konzumácia čokolády má bezpochyby vplyv na našu náladu. Zo štatistík vyplýva, že väčšinu čokolády konzumujeme v zime, čo naznačuje, že ju používame na prekonanie sezónnych výkyvov nálad (zvýšenie serotonínu). Čokoláda tiež podľa niektorých štúdií pomáha zlepšiť kognitívnu výkonnosť, ale niektoré ďalšie štúdie túto výhodu nepotvrdzujú.
Horká je najlepšia
Kvalitná čokoláda je jedným z najviac koncentrovaných zdrojov prírodných rastlinných antioxidačných látok, tzv. flavonoidov. Kakaové výrobky preto predstavujú významný podiel príjmu flavonoidov v západných krajinách. Flavonoidy majú veľmi horkú až zvieravú chuť, čo potvrdia asi všetci tí, ktorí niekedy ochutnali čokoládu s 99 % kakaa. A to je práve dôvod, prečo mnoho výrobcov pridáva do výrobkov cukor a znižuje obsah kakaa – snažia sa pripraviť spotrebiteľsky atraktívnejší, avšak pre naše zdravie oveľa horší produkt.
Potraviny s vysokým obsahom kakaa pomáhajú znižovať krvný tlak, najskôr práve vďaka flavoniodom, pretože môžu zmeniť produkciu zápalových modulátorov a rozširujú krvné cievy v tele, podobne ako omega-3 mastné kyseliny. Na flavonoidy bohatá čokoláda môže znižovať zlý cholesterol (LDL) a zvyšovať dobrý cholesterol (HDL).
Závislosť
Čokoláda je jedným z najpopulárnejších zdrojov kofeínu, ktorý môže vytvoriť miernu závislosť. Stimuluje niektoré, ale nie všetky oblasti mozgu, ktoré sú aktivované po príjme drog, ako je napríklad kokaín. Čokoláda vytvára pocity radosti, pretože, chutí a spustí pozitívne citové puto – endorfíny. Výskumníci tiež v čokoláde našli „kanabinoid“, ktorý spúšťa rovnaké zmeny nálad (pôsobí na rovnaké mozgové receptory) ako marihuana. Ale buďte pokojní, na rovnaký účinok, ako má marihuana, by ste museli skonzumovať 25 kg čokolády.
Prečo ženy túžia po čokoláde častejšie než muži? Veľmi často k tomu dochádza vďaka nižším hladinám serotonínu (má vplyv na našu náladu), a to hlavne niekoľko dní pred mesačným cyklom. Práve konzumácia čokolády a ďalších vysokosacharidových potravín pomáha so zvýšením jeho hladiny.
Vysoký obsah kakaa
Zloženie jednotlivých druhov čokolád sa mení s klesajúcim podielom percenta kakaa. Ak si chcete dať čokoládu a získať tak nielen výbornú chuť, ale tiež niečo prospešné pre svoje zdravie, voľte vždy čokoládu s vysokým percentom kakaa (najmenej 75 %). Ostatné produkty s menším percentom kakaa už nemajú žiadny prospech na naše zdravie, práve naopak, majú neblahý vplyv na vašu hmotnosť.
Tiež sa vždy zamyslite, kedy chcete čokoládu konzumovať! Najlepšie je, ak si ju dáte po výkone (športovej aktivite), kedy môžete využiť výhodu tzv. „anabolického okna“. V neposlednom rade tiež premýšľajte, koľko čokolády si chcete dať – pre zdravie aj chuť vám bohato postačí 10 g kvalitnej čokolády denne.
Foto: Shutterstock