Detoxikáciou čistíme naše orgány
Nedávno sme skončili seriál o masážach. Na žiadosť čitateľov sme primárku Kliniky fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie, MUDr. Elišku Takácsovú požiadali aj o odborné poznatky k detoxikácii. Dnes si povieme, prečo je potrebná. Vo štvrtok poradíme, ako ju absolvovať…
„Detoxikácia je proces prečistenia organizmu od toxických látok, ktoré sa v tele uchovávajú najmä po obdobiach s menším slnečným svitom. Okrem zbavenia tela prebytočných a škodlivých látok taktiež dochádza k omladeniu organizmu a načerpaniu novej energie. Detoxikácia je teda preventívny proces pred ochorením a pred starnutím,“ hovorí primárka Takácsová. „Detoxikácia uľaví aj mysli. Ak sa však budete do nej nútiť, len veľmi ťažko uspejete. Je nutný odpočinok aj posedieť si s priateľmi…“ Znečistené životné prostredie, nevhodná strava, stres – to všetko zaťažuje náš organizmus jedovatými látkami, ktoré sú príčinou ochorení. „Telo je vybavené istou schopnosťou jedy z tela vylučovať – detoxikovať. Na to má orgány – pečeň, obličky, črevo, pľúca a kožu. Každý, kto si to uvedomí , pochopí, že sa oplatí radšej predchádzať ochoreniam, ako ich neskôr liečiť. Treba sa hlavne pokúsiť znížiť prívod nečistôt do tela.“
ČISTIČKA ORGANIZMU
Minimálne tak, ako sa staráme o byt či auto, mali by sme dbať aj na pravidelnú údržbu vlastného tela – zvonka aj zvnútra. „Nevynímajúc hrubé črevo, čističku organizmu. Len čisté a zdravé hrubé črevo je záruka zdravia a kľúč ku kráse. Najrozšírenejším problémom je porucha peristaltiky a zlé vyprázdňovanie ako dôsledok konzumácie priemyselne, chemicky a inak upravovaných potravín. Navyše to preháňame s tukmi, cukrami, údeninami a na surovú zeleninu či ovocie často zabúdame.“ Chýba nám prirodzená vláknina – črevná metla. „Dokonca už v mladšom veku ostávajú na stenách hrubého čreva lepkavé zmesi nečistôt, ktoré postupne tuhnú a nevylúčia sa. To sa najprv prejaví ľahkými funkčnými ťažkosťami – nadúvaním, miernou únavou, nedostatočnou koncentráciou, zvýšenou podráždenosťou, stavmi úzkosti. Neskôr sa pridružia prejavy poruchy imunity, alergie, zápaly a ďalšie choroby. Najmä mladšie ženy často trápia vyrážky na tvári, ktoré nereagujú na bežnú liečbu. U žien v reprodukčnom veku môže byť nečisté hrubé črevo jednou z podmieňujúcich príčin neplodnosti.“ Ak je črevo preplnené viaznucim odpadom, začne produkovať jedy. Toxíny zamoria vnútorné prostredie. „Vtedy hovoríme o samootrave. Tá zasahuje každú bunku. Ak sa nahromadia v nervovom systéme, sme precitlivení a depresívni. Cítime sa slabí, ak sa nazhromaždia v srdci. Ak zasiahnu žalúdok, náš dych je odporný, sme nafúknutí. Keď sa jedy snažia utiecť cez pokožku, výsledkom sú vyrážky, opary či bledá a vráskavá koža. Ak toxíny zasiahnu žľazy, cítime únavu, letargiu, sexuálne sme slabí a vyzeráme oveľa starší, ako sme.“
POHYBUJTE SA
Neexistuje jednotný návod na detoxikáciu, nemusíte ani robiť všetko úplne inak. Zamerajte sa na to, čo robíte zle. Každý človek dokáže nájsť aspoň pár vecí, ktoré by mohol robiť zdravšie. Napríklad kupovať celozrnné pečivo, jesť väčšie množstvo zeleniny a ovocia, obmedziť údené a tučné mäso. „Pri detoxikácii je veľmi dôležité venovať sa aktívnemu športu, prechádzkam so psom, jazde na bicykli, plávaniu, zájsť si do sauny, chodiť po schodoch namiesto výťahu, všeobecne využiť každú príležitosť urobiť pre seba niečo zdravé.“ Súčasťou zdravej životosprávy je rozumná striedmosť. Zlatá stredná cesta však nie je, že jeden deň sa prejedáme alebo opíjame, na druhý deň sa za to vytrestáme hladom a smädom. „Ak chceme zdravo žiť a nepremárniť šancu na dlhý a kvalitný život, mali by prevažovať zdravé prvky. Pravidlo 80 : 20 platí aj pre každodenné stravovanie. Znamená to, že 80 % potravín, ktoré skonzumujeme, by malo zodpovedať zásadám zdravej výživy a zvyšných 20 % ´prehreškov´zdravému človeku neuškodí. Môže byť tou esenciou, ktorá urobí jedlo zaujímavým zážitkom.“
VAROVNÉ SIGNÁLY SAMOOTRAVY
- alergia alebo neznášanlivosť určitých potravín
- zlý dych, páchnuce plyny a stolica
- zápcha, hnačka, hrudkovitá stolica, nepravidelný pohyb čreva
- časté preťaženie, chrípka, prechladnutie
- nadúvanie alebo plynatosť, časté poruchy tenkého čreva
- časté bolesti hlavy z neznámych príčin
- všeobecné bolesti, ktoré migrujú z miesta na miesto
- neznášanlivosť mastných jedál – nízka energia, strata vitality z neznámej príčiny
- bolesť v dolnej časti chrbtice
- znížená odolnosť voči infekciám
- potreba dlhého spánku
- bolesť v pečeni alebo v žlčníku
- predmenštruačný syndróm (PMS), zapálený prsník, vaginálne infekcie
- kožné problémy: vyrážky, uhrovitosť, akné
Foto: Shutterstock