Hoci mozog nie je sval, potrebuje tréning
Mozog je nesmierne zložitý systém, ktorý pre svoj rozvoj potrebuje neustálu stimuláciu. Spoločenské hry predstavujú jeden z najvhodnejších prostriedkov, ako centrum nervového systému udržať aktívne a zdravé čo najdlhšie.
Podľa údajov portálu Alzheimer.sk trpí zhoršením pamäti takmer polovica ľudí po päťdesiatke, po sedemdesiatke dokonca až tri štvrtiny. Jedinou účinnou prevenciou proti predčasnému starnutiu mozgu je preto jeho pravidelný tréning.
Precvičovať mozog je potrebné v každej životnej etape, no najmä vtedy, keď človek začne starnúť. Výrobca spoločenských hier Piatnik upozorňuje na tento problém a prostredníctvom svojich kartových a logických hier vyzýva k tréningu dôležitého ľudského orgánu, od ktorého závisí celková kvalita života v neskoršom veku.
Trénovať sa dá každý mozog
Hlavne starší ľudia potrebujú cvičiť svoj mozog najviac. Dôvodom je prirodzený úbytok schopností v súvislosti s vekom. Mozog nemá žiadne pevné hranice svojich možností a čokoľvek trénuje, to sa zlepší.
Čím sa odlišujú napríklad piloti Formule 1 od bežných vodičov? V podstate hlavne vynikajúcimi kognitívnymi schopnosťami, ako je pozornosť, rýchlosť reakcie alebo rýchlosť rozhodovania. A to je práve to, čo sa dá pomocou tréningu mozgu rozvíjať. Čiže tréning mozgu je vhodný pre každého bez ohľadu na vek. Vek nehrá rolu, trénovať sa dá v zásade každý mozog. Prínos tréningu je zvyčajne najviac viditeľný práve u starších ľudí.
Hrami predchádzame úpadku
„Výhodou je, že existujú možnosti, ako náš mozog rozvíjať, či aspoň spomaľovať prirodzený úbytok niektorých jeho funkcií. V tomto ohľade môžu byť spoločenské hry veľmi prospešné, pretože často aktivizujú také psychické funkcie, ako pamäť, pozornosť, vnímavosť či logické myslenie. A práve tieto ‚schopnosti’ nášho mozgu závisia od toho, či ich pravidelne využívame, a teda udržiavame v kondícii, alebo nepoužívame, a teda umožňujeme ich úpadok,“ vysvetľuje psychológ Rastislav Bílik.
Spoločenské hry sú zároveň príjemným spestrením chvíľ, najmä počas jesennej a zimnej sezóny, ktoré z rozličných dôvodov nemôžeme tráviť vonku alebo v spoločnosti (počasie, fyzické obmedzenia a pod.).
Ideálne sú logické a pamäťové hry
„Seniori neobľubujú postrehové hry, ktoré vyžadujú rýchlosť. Preferujú skôr také, pri ktorých musia premýšľať a cvičiť si tak logiku či pamäť. Samozrejme, ani postrehové hry nie sú vylúčené, problém však môže nastať, keď sa pri nich stretnú rozdielne generácie, napríklad stará mama s vnúčikom, ktorý reaguje oveľa rýchlejšie,“ uvádza Jana Karásková, zástupkyňa spoločnosti Piatnik Praha, ktorá spolupracuje aj so sociálnymi zariadeniami pre seniorov, napríklad v rámci českého projektu MOST střet generace.
U dôchodcov sú, naopak, veľmi obľúbené kartové hry s veľkým indexom, napríklad Opti Poker alebo Opti Bridž, ale takisto pamäťové karty, ktoré precvičujú kognitívne schopnosti človeka (t. j. schopnosti súvisiace so spoznávaním a rozpoznávaním vecí). Skvelou, navyše aj napínavou hrou pre seniorov, je Tik tak bum, ktorá precvičuje mozgové závity vďaka tvorbe slov.
Vyskúšajte Rummikub
Kombinačné schopnosti pre zmenu preverí Rummikub XXL, zábava pre každého, kto rád vytvára postupky a skupiny. Navyše hracie doštičky sú dostatočne veľké a čitateľné aj pre slabší zrak seniorov. Svetovým bestsellerom je aj hra DaVinci Code, vyžadujúca logické uvažovanie pri odhaľovaní kódov svojich súperov, pri ktorej sa seniori rovnako zabavia a udržujú v strehu.
Vyskúšajte svoju pamäť
Potrebujete stopky, ceruzku a papier (môžete písať aj do počítača). Snažte sa počas 1 minúty zapamätať si v presnom poradí čo najviac z 15 uvedených slov. Zakryte ich a v priebehu 2 minút ich napíšte čo najviac v presnom poradí.
Hrad - Pes - Motorka - Hokej - Vírivka - Nákyp - Lady Diana - Veľké nožnice - Víno - Hory - Lampa - Víla Ruža - Reďkovky - Parník
Ak máte v správnom poradí 12 až 15 slov, váš výsledok je výborný, 7 až 11 slov je dobrý výsledok, ak máte správne 6 a menej slov, svoj mozog pravidelne netrénujete. Začnite sa hrať!
Foto: Shutterstock