Infekcie močových ciest dokážu potrápiť
Baktéria Escherichia coli je za normálnych okolností bežnou a dôležitou súčasťou črevnej flóry každého človeka. Počet buniek tejto baktérie v čreve je ďaleko vyšší ako počet všetkých obyvateľov našej planéty. V čreve vytvára vitamín K, ktorý je dôležitý pre zrážanlivosť krvi a vitamín B12, dôležitý pre nervové bunky a krvotvorbu. Napriek pozitívam má za určitých okolností aj nepriaznivý vplyv, hlavne na človeka s oslabením imunity a môže byť potenciálnym zdrojom infekcie.
Tajomstvá baktérií
Nie všetky baktérie Escherichia coli sú nebezpečné. Veľká časť z nich je prirodzenou súčasťou fyziologickej flóry človeka v črevnom trakte a je dôležitá napríklad pre produkciu niektorých vitamínov alebo pre tvorbu ochranných protilátok. „E-coli je baktéria, ktorá sa vyskytuje v rôznych variantách, tzv. kmeňoch. Existujú kmene, ktoré sú pre človeka prospešné a vyskytujú sa v tráviacom trakte ako súčasť fyziologickej črevnej mikroflóry. Potom sú však tzv. patogénne kmene, ktoré môžu spôsobiť ochorenie,“ vysvetľuje urológ MUDr. Marek Vargovčák zo Železničnej nemocnice v Košiciach.
[ad][/ad]Sme voči nim bezpranní?
Ako je teda možné, že sa táto baktéria dostane aj do močového ústrojenstva? Baktérie E-coli sa nenachádzajú len v čreve, ale bežne aj v okolí konečníka, pošvového otvoru u žien a práve odtiaľ sa vzostupnou cestou ústím močovej trubice dostávajú do dolných močových ciest. „Ak sa akákoľvek e-coli dostane do močových ciest, môže spôsobiť ich zápal, najčastejšie akútny zápal močového mechúra,“ dodáva urológ. Až 90 percent všetkých uroinfekcií je spôsobených baktériou Eschcerichia coli. Infekcie močových ciest postihujú viac ženy ako mužov, čo je dané anatómiou močových ciest, a teda ľahším prienikom baktérií do močových ciest u žien. Baktérie sa do močového mechúra dostanú proti prúdu moču cez močovú trubicu. Ak nepijeme dostatok tekutín a mechúr nie je dostatočne preplachovaný, baktérie sa tu usadia a množia sa.
Nepodceňujem príznaky!
„Príznakmi infekcie sú pálenie pri močení, pálenie v močovej rúre, časté nutkanie na močenie, bolesť v podbrušku alebo v krížovej oblasti. Občas sa môže vyskytnúť aj horúčka,“ objasňuje M. Vargovčák. V prípade infekcií močových ciest platia základné zásady zdravej životosprávy a hygieny. Dôležitý je aj dostatočný príjem tekutín. U mužov je potrebné sa pri infekciách močových ciest zamerať aj na možné ochorenia prostaty. „Ťažká infekcia močových ciest môže v ojedinelých prípadoch viesť aj k tzv. urosepse (otrave krvi), keď sa baktéria dostane do krvného obehu. Tento stav je veľmi nebezpečný a môže končiť aj smrťou,“ varuje urológ.
[ad2][/ad2]Liečiť, liečiť, liečiť!
Baktérie sú živé tvory, ktoré boli na Zemi mnoho tisíc rokov pred príchodom ľudí. Sú prispôsobivé, bránia sa nepriaznivým vplyvom z okolia, napríklad účinkom antibiotík. Aj s baktériou e-coli sa však moderná medicína dokáže vysporiadať. „Liečba akútnej infekcie močových ciest musí byť komplexná. To znamená, preliečenie najčastejšie vhodným antibiotikom. Pri opakujúcich sa zápaloch používame v liečbe aj imunopreparáty alebo deriváty kyseliny hylurónovej, ktoré aplikujeme priamo do močového mechúra,“ dodáva MUDr. Marek Vargovčák. Baktéria e-coli sa ojedinele môže prenášať aj pri nechránenom sexuálnom styku. Prenášačom môže byť jeden z partnerov, ak má opakované ťažkosti s črevnou baktériou.
Najčastejšie prejavy
- pálenie pri močení, v močovej rúre
- časté nutkanie na močenie
- bolesť v podbrušku alebo v krížovej oblasti
- zvýšená teplota alebo občasná horúčka
- prítomnosť krvi v moči
- nevoľnosť a dávenie
Prenos infekcie
- konzumáciou kontaminovaných potravín
- spracovávaním kontaminovaných potravín
- kontaktom s nakazenými zvieratami
- prenosom z osoby na osobu (hlavne v rodinách a uzavretých kolektívoch)
Prevencia
- dostatočný príjem tekutín
- vyprázdňovanie a nezdržiavanie moču
- osobná hygiena (napr. na verejných toaletách, v šatniach kúpalísk, pri bazénoch)
- udržiavanie čistoty a správnej hygieny rúk
- dôkladné umytie plochy a zariadenia pre spracovanie potravín
- skladovanie surového mäsa oddelene od ostatných potravín
Ako eliminovať riziko E-coli?
- nosiť bavlnenú bielizeň
- nenosiť príliš tesné oblečenie
- dôsledne dodržiavať intímnu hygienu
- zásobiť sa probiotikami na obnovenie mikroflóry
foto: shutterstock
[ad3][/ad3]