Intímne problémy, o ktorých sa nehovorí. Majú však jednoduché riešenie
Neželaný únik moču, nekvalitný pohlavný styk či opakujúce sa zápaly. To sú bežné intímne problémy, ktoré negatívne ovplyvňujú kvalitu života žien po pôrode alebo v menopauze. O ich príčinách a riešení sme sa rozprávali s gynekologičkou MUDr. Stelou Muránskou.
S akými najčastejšími problémami bojujú ženy po pôrode?
Pri pôrode prirodzenou cestou dochádza k veľkému rozpínaniu pošvového svalstva a k jeho poraneniu v podobe drobných prasklín. Bezprostredne po pôrode je pošva uvoľnená, pomliaždená a opuchnutá. Opuch do pár dní opadne a pošva pomaly začína získavať späť svoj svalový tonus. Proces môže trvať aj niekoľko mesiacov. I keď sa stav pošvy zlepší, jej steny už nikdy nedosiahnu svoju pôvodnú pevnosť a elasticitu. V takomto prípade hovoríme o vaginálnej ochabnutosti, ktorá vo veľkej miere obmedzuje kvalitu sexuálneho života. Prejavuje sa zníženou tesnosťou a citlivosťou vo vaginálnej oblasti. Pohlavný styk s partnerom môže byť vďaka tomu neuspokojivý, tak pre ňu, ako aj pre partnera.
Neuspokojivý pohlavný styk môže byť aj v prípade, ak je žena v menopauze. Prečo?
Dôvodom je vaginálna atrofia – stenčenie a vyschnutie vaginálnej steny. Zvyčajne sa objaví 5 rokov po menopauze a postihuje až 61 % žien. Spôsobuje ju pokles hladiny ženských hormónov. Pošvová stena sa stáva tenšou, pošva sa skracuje, zužuje a stráca elasticitu a lubrikačné vlastnosti. Prejavuje sa najčastejšie svrbením, znížením vaginálnej sekrécie, teda nedostatočným zvlhčením, bolestivým pohlavným stykom, krvácaním pri styku alebo potrebou častého močenia. V priebehu rokov sa všetky tieto symptómy môžu zhoršovať a významne ovplyvňovať sexualitu a celkovú kvalitu života.
Tabuizovanou témou je aj neželaný únik moču. Prečo k nemu dochádza?
Stresová inkontinencia je najrozšírenejším typom inkontinencie, ktorým trpia prevažne ženy. Dochádza pri nej k úniku malého množstva moču pri fyzických aktivitách spojených s náhlym zvýšením vnútrobrušného tlaku, napríklad pri kýchnutí, kašli, poskoku, prudkom pohybe, smiechu alebo dvíhaní ťažkých vecí. Aby k úniku moču nedošlo, je nutné, aby močová trubica zostala v normálnej polohe a na zvýšenie vnútrobrušného tlaku zareagovala zvýšením uzáverového tlaku. K pevnému uzavretiu je však potrebné, aby mala močová trubica dostatočnú podporu svalstva panvového dna, okolitého spojovacieho tkaniva a pošvy. Ak sú tieto podporné štruktúry ochabnuté, močová trubica sa uvoľní zo svojej normálnej polohy a nie je schopná vyvinúť dostatočný uzáverový tlak. Okrem ochabnutosti podporných štruktúr môže byť príčinou ešte menej častá nedostatočnosť zvierača močovej trubice.
Aké sú faktory vzniku stresovej inkontinencie žien?
Faktorov je mnoho, od vrodenej dispozície, obezity, dlhotrvajúcej fyzickej námahy až po najčastejšie – vaginálny pôrod a nedostatok estrogénov v menopauze. Stresová inkontinencia obvykle začína iba občasným únikom moču po kvapkách pri veľkej fyzickej námahe. S každým ďalším pôrodom a vekom sa postupne zhoršuje, dochádza k nej aj pri ľahkej fyzickej námahe a v najhoršom prípade začne moč unikať permanentne. Postihnutým ženám klesá kvalita života. Stretávajú sa s hygienickými a zdravotnými problémami, často obmedzujú spoločenské, pracovné aj osobné aktivity. S tým spojená psychická nepohoda môže viesť k rade ďalších problémov od nespavosti, depresie až po úplnú spoločenskú izoláciu. Preto je dobré stresovú inkontinenciu nepodceňovať a jej liečbu začať čo najskôr.
Dá sa neželanému úniku predísť prevenciou, napríklad cvičením?
Áno, menej závažnú stresovú inkontinenciu je obvykle možné úspešne riešiť aj pomocou cvikov na posilnenie panvového dna. Pri vážnejšej inkontinencii sa však rieši chirurgickým zákrokom. Operatívne riešenie je spravidla veľmi účinné, avšak má pre pacientku rad rizík.
Aké sú možnosti liečby spomenutých problémov?
Klasickým riešením vysokého stupňa vaginálnej ochabnutosti je vaginoplastika. Operácia sa realizuje v celkovej anestéze, sú s ňou spojené zdravotné riziká a dlhodobejšia rekonvalescencia. Pri vaginálnej atrofii sa obvykle nasadzuje lokálna estrogénová terapia. Tá ale prináša často prechodné riešenie alebo pôsobí iba na povrchu vaginálnej sliznice a môže mať viacero vedľajších účinkov. Najmodernejším riešením je ošetrenie gynolaserom. Je rýchle, bezbolestné a nevyžaduje si takmer žiadnu rekonvalescenciu.
Ako prebieha takéto ošetrenie?
Procedúra, ktorá je vlastne vaginálnym omladením, je ambulantná bez nutnosti anestézie a dlhej rekonvalescencie. Pred ošetrením vás gynekológ vyšetrí a zhodnotí váš stav. Následne zavádza špeciálnu, veľmi úzku hlavicu gynolasera a ošetrí celú pošvovú stenu od krčka maternice až po vchod do pošvy. Pôsobením lúčov dochádza k hĺbkovému prehriatiu tkaniva a je odstránená jej vrchná časť. Teplo stimuluje tvorbu kolagénu. Výsledkom je spevnenie najviac namáhanej oblasti uzáveru močového mechúra a zabráneniu úniku moču. Okrem toho dochádza k zlepšeniu nedostatočnej vaginálnej sekrécie a liečbe bolesti pri pohlavnom styku. Vďaka znovuobnoveniu tvorby glykogénu
v pošve sa vyrovnáva hladina pH a znižuje sa riziko vaginálnych zápalov.
Zmeny v menopauze
S príchodom menopauzy sa Eva (54) dlho nevedela vyrovnať. „Prekvapila ma pomerne skoro a diskomfort, ktorý ju sprevádzal, ma obmedzoval. Časté zápaly, neustále svrbenie, suchosť pošvy, bolestivý styk a s tým spojená strata libida mali dopad na môj intímny život. Pohlavný styk bol skôr utrpením. Trápilo ma to, kým som sa nedočítala o laserovom ošetrení. S malou dušičkou som sa objednala na konzultáciu, následne na procedúru, aj keď bol manžel proti. Na jeho veľké prekvapenie to zabralo. Sám mi navrhol, aby som absolvovala aj druhú procedúru, že je zvedavý na ďalší výsledok. Efekt sa dostavil ešte radikálnejší a my zažívame opäť medové týždne.“
Problémy po pôrode
Liečbu po pôrode využila 32-ročná Iveta. „Priviesť na svet dieťa bol bezpochyby najšťastnejší moment života, ale samotný pôrod má dopad na telo. Po druhom dieťati ma začala trápiť aj inkontinencia, hlavne keď som sa smiala alebo si kýchla. Bolo mi trápne, postupne som prestala vyhľadávať spoločenské aktivity, keďže som musela byť blízko toalety. Vzdala som sa cvičenia na trampolínach. Potom som sa náhodou dozvedela o gynolaseri. Keď som toto ošetrenie podstúpila, pocítili sme s partnerom výrazný rozdiel v sexuálnej oblasti. Milovali sme sa častejšie a bolo to lepšie ako predtým. Súčasne zmizli aj moje problémy s únikom moču.“
V prípade ďalších otázok či záujmu o liečbu sa obráťte na gynekologičku S. Muránsku, ktorá ordinuje v Košiciach, prostredníctvom telefónneho čísla 0907 165 735, mailom [email protected] alebo sa informujte na www.omladenie.sk.
(EH)