Jarná lyžovačka je super, môže však potrápiť
Nezabúdajte, že na jar sa počas dňa rýchlo mení kvalita snehu. Ráno môže byť svah zľadovatený, na obed zase pokrytý ťažkým mokrým snehom, ktorý preverí kondičku každého, podvečer už opäť môže prituhnúť. Podľa úrazového chirurga MUDr. Jozefa Kubašovského pribudli v posledných rokoch na Slovensku lyžiari bez skúseností, čo viedlo k zvýšeniu množstva úrazov.
JAR BEZ ÚRAZOV
„Kedysi bolo lyžiarov menej a boli zdatnejší. Teraz je viac začiatočníkov, ktorí nie sú celkom pripravení a neovládajú koordináciu pohybov. Ak sa chcete vyhnúť pádom, ktoré môžu ukončiť aj aktívne športovanie, nepreceňujte svoje sily. Túto sezónu sme zaznamenali výrazný nárast počtu poranení kolena, až o 30 percent viac,“ konštatuje MUDr. Kubašovský – úrazový chirurg Šport – artro centra Nemocnice Košice-Šaca a dlhoročný lekár HC Košice.
„Nepodceňujte nosenie prilby, ani keď je teplo, použite vhodné oblečenie, ktoré vás neprehreje a zároveň ochráni vaše telo pri páde. Vždy venujte pár minút rozcvičke, skontrolujte si výstroj, kvalitu zjazdovky a lyžiarskeho terénu, po ktorom sa pohybujete,“ radí lekár.
„Medzi najvážnejšie úrazy patrí roztrhnutie väzivového aparátu kolena. Lieči sa operačne – plastikou, s možnou dobou liečby až tri mesiace. Časté úrazy sú zlomeniny kľúčnej kosti alebo vykĺbenia kľúčnej kosti, ktoré sa tiež musia operovať a hoja sa minimálne dva mesiace,“ konštatuje úrazový chirurg.
ROZCVIČKA NA SVAHU
Dôsledné rozohriatie organizmu pred pohybovou aktivitou je prevenciou zranenia. S rozcvičovaním treba začať pomaly a intenzitu postupne zvyšovať. Týmto pravidlom sa treba riadiť aj pri spúšťaní sa zo svahu. Najprv zvoľte pomalšie tempo a menej náročný svah.
Ak máte svah v tesnej blízkosti ubytovacieho zariadenia, pokojne si ju doprajte v interiéri. V prípade, že do lyžiarskeho strediska cestujete autom, rozohriatiu sa venujte až priamo na svahu.
Zvoľte niekoľkominútový poklus na mieste. Potom vhodnými cvikmi precvičte svaly stehien, zadku, lýtok, trupu, ramien i krku. Vhodné sú strečingové cvičenia. V jednotlivých pozíciách vydržte 15-20 sekúnd. Myslite na to, že pohyby majú byť jemné a plynulé. Cvičenie by ste mali cítiť, no bolesť nesmie byť nepríjemná.
Foto: shutterstock