Je čas zaočkovať sa proti chrípke
Náš čitateľ má posledné tri roky vážne problémy s chrípkovým ochorením. „Po päťdesiatke sa to akosi pokazilo. Priebeh choroby je stále ťažší. Tento rok sa na radu lekárky idem dať prvýkrát zaočkovať. Trochu sa však bojím komplikácií,“ napísal nám Peter.
Čitateľa tiež zaujímalo, kedy je ten správny čas na očkovanie. „Najvhodnejší čas je v priebehu septembra až novembra. Zaočkovať sa je možné aj neskôr. Dokonca aj počas epidémie, ale znižuje sa šanca zabrániť ochoreniu. Je riziko, že očkovaná osoba ochorie skôr, ako si stihne vytvoriť ochranné protilátky. Dostatočná ochranná hladina protilátok, ktoré sa vytvárajú postupne, sa dosahuje asi 14 dní po očkovaní a pretrváva 6 až 12 mesiacov,“ napísala nám Martina Merková z Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR).
Porovnateľné vakcíny
Chceli sme vedieť, či sú niektoré vakcíny vhodnejšie pre ľudí starších a s rôznymi chorobami… „Vakcíny proti chrípke sú účinnosťou porovnateľné. Ak aj vakcinované osoby ochorejú na chrípku, môže vakcína zmierniť jej priebeh, zabrániť postihnutiu dolných dýchacích ciest a iným sekundárnym komplikáciám. Tým sa znižuje riziko hospitalizácie a úmrtia.“
Určité percento ľudí váha so zaočkovaním kvôli doplácaniu. „Očkovanie proti chrípke na Slovensku zdravotné poisťovne uhrádzajú všetkým záujemcom, ktorí oň požiadajú. Ide buď o nulový doplatok, alebo doplatok vo výške do jedného eura.“
Odporúčania
ÚVZ SR zvlášť odporúča zaočkovať sa niektorým skupinám. „Chrípka môže mať závažný priebeh predovšetkým u osôb od 59 rokov a u rizikových pacientov. Očkovanie sa odporúča bez ohľadu na vek napríklad osobám, ktoré sú pravidelne sledované so závažnými chronickými ochoreniami dýchacích ciest, srdcovo-cievneho aparátu, metabolickými, s poruchami imunity a zdravotníckym pracovníkom.“
Košickí lekári nezaznamenali komplikácie po zaočkovaní.
Účinnosť
Žiadna vakcína nemá stopercentnú účinnosť. Očkovanie však dokáže zabrániť vzniku chrípky u 70 až 90 percentách očkovaných. Vzhľadom na to, že sa vírus chrípky neustále mení, vakcíny sú každý rok prispôsobené aktuálnej situácii, teda obsahujú aktuálne kmene vírusov.
„Navštívte svojho všeobecného lekára alebo pediatra. Predpíše vám recept na vakcínu, ktorú si bezplatne vyzdvihnete v lekárni. Následne vás zaočkuje váš všeobecný lekár, deti pediater,“ napísali nám z poisťovne Dôvera.
Kedy sa neočkovať
„Niektorí ľudia by nemali byť zaočkovaní bez predchádzajúcej konzultácie s lekárom. Špecificky tí, ktorí majú ťažkú alergiu na slepačie vajcia, ľudia, ktorí mali závažnú reakciu na očkovanie proti chrípke v minulosti a deti mladšie ako šesť mesiacov. Taktiež by sa očkovanie malo odložiť u pacientov s horúčkovitým ochorením alebo akútnou infekciou,“ povedala nám riaditeľka sekcie nákupu zdravotnej starostlivosti Union zdravotnej poisťovne Elena Májeková.
Chrípka je jedným z najzávažnejších infekčných ochorení dýchacieho systému. Každoročne spôsobí niekoľko tisíc ťažkých komplikácií ako zápal pľúc, bronchitídu, zápal prínosových dutín, stredného ucha, neurologické ochorenia. Chrípka sa šíri vzduchom prostredníctvom malých kvapiek, ktoré sa dostanú z dýchacích ciest do ovzdušia pri komunikácii, kašli alebo kýchnutí. Inkubačná doba, teda čas, ktorý uplynie od preniknutia choroboplodných zárodkov do objavenia sa prvých príznakov, je jeden až tri dni. Najúčinnejšou a najefektívnejšou formou prevencie proti chrípke je očkovanie.
L. Slavková: Chrípka máva aj ťažký priebeh
Po skúsenosti s očkovaním proti chrípke sme oslovili aj lekárov.
„Očkovanie proti chrípke je účinné proti tejto chorobe. Netreba si ju zamieňať s inými vírusovými ochoreniami. Ak sa dá človek zaočkovať, nemôže očakávať, že neochorie. Respiračných vírusov je veľmi veľa, nejestvuje vakcína, ktorá by dokázala chrániť človeka proti všetkým,“ hovorí všeobecná lekárka pre deti a dorast Libuše Slavková. „Chrípka je veľmi zlé ochorenie. Má ťažký priebeh, vysoké teploty, ktoré môžu trvať aj niekoľko dní. U malých detí je vysoké riziko komplikácií. Mali by byť chránené.“
Očkovanie je bezpečné
Niektoré poisťovne hovoria o očkovaní od šiestich mesiacov. Nie je to skoro? „Vekovo nie, ale šesťmesačné dieťa ešte nie je v kolektíve. Je v domácej starostlivosti. Ja osobne neodporúčam očkovať také malé deti. Rodičia majú možnosť sa chrániť sami. Nevystavujú tak dieťa riziku chrípkového ochorenia. Väčšinou je s dieťaťom doma matka. Zaočkovať by sa mal otec a starší súrodenci. V období chrípkovej epidémie treba obmedziť návštevy doma, obchodných centier a cestovanie mestskou hromadnou dopravou, teda minimalizovať riziko nákazy. Očkovanie je však bezpečné. Je možné zaočkovať aj také malé deti.“
Poraďte sa s lekárom
Vakcíny sú rôzne. „Pre deti sú štiepené. U detí niektoré nie sú tak účinné. Rozhodne sa treba poradiť s lekármi.“
Percento zaočkovaných detí údajne klesá. „Áno, za posledné roky je to tak. Myslím, že to číslo bude pod desať percent.“
Aké má lekárka skúsenosti s komplikáciami? „Ani u jedného svojho pacienta som sa s komplikáciami nestretla. Ja sama sa dávam zaočkovať každý rok,“ dodáva uznávaná lekárka Slavková.
Alergici
Zašli sme po rady aj k špecialistke. „Odporúčam očkovanie. U alergikov určite, aj u pacientov s oslabenou obranyschopnosťou. U detí aj u dospelých. U chronicky chorých určite. Ja neočkujem, ale medzi pacientmi, ktorí chodia ku mne a dali sa zaočkovať neviem o žiadnych komplikáciách,“ pridáva odporúčanie lekárka imunoalergologickej ambulancie pre deti a dorast Beáta Somošová.
Dospelí
V priebehu epidémie sa očkovanie odporúča aj zamestnávateľom. Najviac ohrozené sú pracoviská, kde dochádza k úzkemu kontaktu veľkého množstva ľudí. Takými sú banky, pošty, obchody a doprava. Zaočkovať by sa mali aj osoby žijúce v ubytovniach, nocľahárňach a študenti na internátoch.
„Podľa všeobecných lekárov našej polikliniky sa v poslednej dobe nevyskytli žiadne nežiaduce reakcie u zaočkovaných pacientov. Všeobecne však môže dôjsť k príznakom ako je únava, bolesti svalov, mierna teplota, bolestivosť a začervenanie v mieste vpichu,“ povedala nám zástupkyňa riaditeľa Polikliniky Terasa Marie Machová.
ANKETA: Dávate sa zaočkovať proti chrípke?
Zdeno Fačko/dôchodca
„Nemal som problémy a nedávam sa zaočkovať. Raz ma očkovali, myslím, že to bolo proti tetanu, a mal som problémy. Akonáhle do mňa strkajú ihly, vadí mi to.“
Anna Kováčová/dôchodkyňa
„Neočkujem sa, nepotrebujem to. Ale keby som bola ten typ, že mám chrípku dvakrát do roka, tak by som sa dala zaočkovať. Človek potrebuje odolné látky.“
Martina Vaňová/administratívna pracovníčka
„Neočkujem sa, poviem pravdu, ale deti som dala zaočkovať. Skúsenosti máme také, že nám to s deťmi pomohlo, problémy po očkovaní sme nezaznamenali žiadne.“
Ľubomír Kráľ/dôchodca
„Plánujem sa dať tento rok znova zaočkovať. Pred tromi rokmi som bol očkovaný proti chrípke a nebol som odvtedy chorý, takže asi to naozaj pomáha.“
Foto: Shutterstock, ľb