Je to len nachladnutie alebo už chrípka?
Zmeny počasia, mínusové teploty aj množstvo vírusov okolo nás. Podmienky ako stvorené na obdobie najrôznejších viróz. Najčastejšími zimnými strašiakmi sú nachladnutie a chrípka. Viete však, aký je medzi nimi rozdiel a ako sa vyliečiť, keď si k nám už našli cestu?
Zjednodušene by sa dalo povedať, že nachladnutie je priateľskejšia verzia chrípky. Vieme sa z neho dostať častokrát aj svojpomocne behom niekoľkých dní. Zato chrípka nás môže poriadne potrápiť. Snaha „prechodiť“ ju nemusí byť vždy tým správnym riešením. Choroba sa môže znásobiť a liečiť ju budete o to dlhšie.
Nachladneme pre výkyvy teplôt
Ako už z názvu vyplýva, nachladnutie sa častejšie objavuje s nástupom mínusových teplôt. Náš organizmus je oslabený, prišiel do kontaktu s vírusom alebo sme jednoducho boli dlhšie vonku na chladnom vzduchu. Stoja za ním časté výkyvy teplôt, ktoré spôsobujú vysušenie nosovej sliznice. ,,Keďže nachladnutie je vysoko nákazlivé, náchylnejší sú najmä ľudia pracujúci vo väčšom kolektíve, ale aj malé deti, ktoré ešte nemajú dostatočne vyzretý imunitný systém a aj starší ľudia kvôli chronickým ochoreniam,“ konštatuje farmaceutka Ľubica Diškantová.
Proti chrípke antibiotiká až v krajnom prípade
Chrípka je vírusové ochorenie, ktoré sa šíri rovnako ako nádcha – kvapôčkovou infekciou. Zjednodušene povedané – chorý človek si kýchne a zdravý nakazené baktérie vdýchne.
„Chrípku sa v zásade snažíme liečiť symptomatickou pomocnou liečbou, nie antibiotikami. Odporúčam využívať prírodné liečivá na báze byliniek, napríklad šalviu lekársku alebo trezalku. Nesmieme zabudnúť ani na antipyretiká, teda lieky od horúčky, a zvýšiť príjem vitamínu B a C, či už v prirodzenej forme, alebo si ich zadovážiť z lekárne,“ priblížuje pediatrička MUDr. Viera Zgodavová.
„Ak však príznaky chrípky pretrvávajú, je možné, že sa u pacienta prejavila bakteriálna komplikácia. Vtedy ju musíme preliečiť antibiotikami,“ dodáva.
Kedy zájsť do lekárne?
Nachladnutie a chrípka patria k infekčným ochoreniam horných dýchacích ciest. Skôr ako sa však začneme liečiť, mali by sme zistiť či sme iba prechladli, alebo nás ohrozuje vážnejšie ochorenie – čiže chrípka.
Pri nachladnutí treba uvoľniť dýchanie
,,Začiatky nachladnutia sa prejavujú nádchou, kýchaním, vodnatou sekréciou z nosa, slzením očí, zachrípnutím či bolesťou hrdla,“ približuje farmaceutka Diškantová. Náš organizmus sa s nachladnutím dokáže popasovať do 7 dní. V prípade, že liečbu pacient nezvláda tzv. babskými receptami, mal by zájsť do lekárne.
Farmaceut vám na základe symptómov dokáže poradiť, ako v liečení pokračovať. ,,Najčastejšie sa používajú liečivá na zmiernenie opuchu sliznice nosa, ktoré uľahčujú dýchanie, ale aj iné prípravky na dezinfekciu ústnej dutiny. Úľavu prináša aj inhalácia morskej soli, prípadne harmančeka. Dôležité pri týchto vírusových ochoreniach je tiež prijímať dostatok tekutín, napríklad zázvorový čaj s medom a citrónom,“ konštatuje farmaceutka.
Chrípku spoznáte zvýšenou teplotou
Chrípka nás zvyčajne skolí neohlásene, a to náhlou únavou, zimnicou, kašľom, bolesťami hlavy a svalov, bolesťou hrdla a upchatým nosom. Často sa javí ako nachladnutie, ale je sprevádzaná vysokou horúčkou a pocitom oslabenia celého tela. Pociťujeme tiež bolesť kĺbov a svalov. Pri nedostatočnom liečení môže chrípka viesť k vzniku bakteriálnej infekcie – zápalu dutín alebo priedušiek.
„Chrípku by sme mali v prvom rade dôkladne vyležať, nie „prechodiť“. To zvyšuje riziko iných komplikácií. Odporúčam ako pri nachladnutí, tak aj pri chrípke, dostatočný prísun tekutín vo forme bylinkových čajov, zvýšiť príjem vitamínu C, v prípade horúčky užiť antipyretiká na jej zníženie a hlavne – dostatočný oddych,“ dodáva Diškantová.
Ak teploty neustupujú, ste neustále oslabený, v tvári cítite bodavú bolesť, vykašliavate hlieny, a to aj po siedmich dňoch, neváhajte a navštívte lekára.
NACHLADNUTIE
Nákaza: Kvapôčkovou infekciou
Nástup: Pomalší
Trvanie: Niekoľko dní (3 – 5)
Príznaky: Mierna bolesť v hrdle, nádcha, upchatý nos (najprv vodnaté, neskôr hustejšie hlieny), teploty do 38°C
Ako sa liečiť: Dostatok oddychu, potné kúry, príjem tekutín a vitamínov
Odporúčané lieky: Dostatok oddychu, potné kúry, príjem tekutín a vitamínov
Možné riziká: Hlienovo-hnisavé nádchy objavujúce sa častejšie než 4 až 6-krát ročne môžu viesť k vyberaniu nosohltanových mandlí
CHRÍPKA
Nákaza: Kvapôčkovou infekciou
Nástup: Prudšia
Trvanie: Aj niekoľko týždňov
Príznaky: Výrazná bolesť hlavy, svalov a kĺbov, vysoká teplota (38 – 39 ºC ), suchý až dráždivý kašeľ, škrabanie v hrdle
Ako sa liečiť: Veľa oddychu, tekutín, vitamínov (napr. C, Echinacea, hliva ustricová), pokojný režim
Odporúčané lieky :Lieky s obsahom paracetamolu, Ibuprofen
Možné riziká: Pri neliečení môže choroba vyústiť do zápalu priedušiek, pľúc a zriedka do zápalu stredného ucha
Ako sa najrýchlejšie dostať z nachladnutia
- Oddychujte – už pri prvých príznakoch sa snažte zaliezť v teplom oblečení pod perinu. - Doprajte si teplý kúpeľ – má uvoľňujúce účinky. Pre lepší efekt pridajte do vody niekoľko kvapiek eukalyptového oleja. - Zvýšte príjem vitamínov – doprajte si napríklad kurací alebo slepačí vývar a čerstvé ovocie. - Pite, pite, pite – choroba z tela odchádza najmä potom a močom. Doprajte si horúce čaje a čerstvé šťavy z citrusov.
(JK)
(JK, ML)
Foto: Shutterstock