Jeden človek môže zachrániť až sedem životov
Orgánové transplantácie zachraňujú ľudské životy a pomáhajú zlepšiť existenciu pacientom, pre ktorých je prenos orgánov jedinou nádejou. V rámci Európy je k dnešnému dňu viac ako 70-tisíc pacientov, ktorí čakajú na transplantáciu niektorého zo životne dôležitých orgánov.
Aj vďaka osvetovej kampani Sedem životov na Slovensku za ostatné dva roky klesol počet pacientov čakajúcich na orgánovú transplantáciu o 24 percent.
Druhé narodeniny
„Máme pre vás srdce!“ môže sa (napríklad) ozvať z telefónu a pre ťažko chorého človeka sa potom začne odvíjať rýchly sled udalostí, na konci ktorých sú väčšinou druhé narodeniny. Tak ľudia aj lekári po transplantácii hovoria dátumu operácie. Bez nej by totiž väčšinou neprežili alebo žili už iba veľmi krátko. Najdôležitejším a prvým krokom je však nájsť vhodný darcovský orgán.
Nevôľa pozostalých
„Téma darcovstva orgánov a orgánových transplantácií je veľmi aktuálna nielen u nás na Slovensku, ale aj v celej Európe. V rámci nej zomiera každý deň 12 pacientov, ktorí sa nedožijú transplantácie. Na Slovensku sme síce v medziročnom porovnaní zaznamenali 24-percentný pokles čakateľov na orgánovú transplantáciu, stále sa však pri odberoch orgánov od mŕtvych darcov stretávame s nevôľou pozostalej rodiny,“ vyjadruje sa Zuzana Žilinská, prezidentka Slovenskej transplantologickej spoločnosti.
Smrť mozgu nie je kóma
Mŕtvym darcom orgánov je človek, u ktorého je objektívne potvrdená smrť mozgu. Podľa zákona je možné odobrať orgány od človeka iba vtedy, pokiaľ je jednoznačne dokázaná jeho smrť. Za smrť sa pokladá jednak trvalé zastavenie dýchania a srdcovej činnosti, rovnako sa však osoba pokladá za mŕtvu aj vtedy, ak dôjde k nezvratnému vyhasnutiu všetkých funkcií celého mozgu (takzvaná smrť mozgu). Je dôležité zdôrazniť, že smrť mozgu nie je kóma, z ktorej sa dá v niektorých prípadoch aj po dlhých rokoch prebrať. Smrť mozgu je stanovovaná komisiou troch nezávislých lekárov (neurológ, anesteziológ a ošetrujúci lekár), ktorí sa navyše musia podľa zákona zísť dvakrát v presne predpísanom časovom odstupe a vykonať presne definované vyšetrenia za prísne definovaných okolností. Navyše musí byť prítomná známa, dokázaná a nevyliečiteľná príčina nezvratného poškodenia mozgu.
Kde sa robia transplantácie
Na Slovensku je šesť pracovísk, v ktorých sa vykonávajú transplantácie orgánov: tri v Bratislave a po jednom v Banskej Bystrici, Košiciach a v Martine. Transplantácie pľúc sa u indikovaných pacientov zo Slovenska vykonávajú v AKH vo Viedni.
Ako sa stať darcom
V súčasnosti sú pre mŕtvych darcov vo svete dva základné princípy darovania. Prvým je informovaný súhlas, čo znamená, že darca už počas života vyjadrí svoj súhlas s darovaním orgánov po smrti. V prípade, že ho nevyjadril, akceptuje sa súhlas rodiny. Druhým princípom, ktorý platí aj u nás, je predpokladaný súhlas. To znamená, že potenciálnym darcom je každý, kto počas života neodmietol darovanie orgánov po smrti. Ak svoj nesúhlas počas života darca nevyjadril a rodina odmieta odber, jej rozhodnutie sa v praxi rešpektuje, aj keď zákon odber umožňuje. Pre živých darcov orgánov, ako je oblička a časť pečene, je vždy vyžadovaný informovaný súhlas. Darca musí podpísať súhlas s darovaním a so skutočnosťou, že sú mu známe všetky riziká súvisiace s odberom. Jeho právom je kedykoľvek pred odberom od darovania odstúpiť. Základným princípom je, že prospech pre príjemcu musí prevažovať nad potenciálnymi rizikami a ujmou pre darcu.
Vedeli ste, že…
- prvá transplantácia na Slovensku sa konala v roku 1972. Išlo o transplantáciu obličky a vykonal ju prof. MUDr. Vladimír Zvara, DrSc. v rámci transplantačného programu, ktorý viedol dlhé roky.
- transplantácie sa nedočká v priemere 10 % pacientov.
- najviac pacientov je na čakacej listine na obličku.
- najviac urgentných príjemcov je na čakacej listine na srdce.
Len v minulom roku bol 165 pacientom transplantovaný životne dôležitý orgán.
368 pacientov čaká na transplantáciu obličky
39 pacientov čaká na transplantáciu pečene
36 pacientov čaká na transplantáciu srdca
Na transplantáciu životne dôležitého orgánu však momentálne čaká ďalších 443 pacientov.
125 pacientov žije vďaka transplantácii obličky
17 pacientov žije vďaka transplantácii srdca
850 pacientov žije vďaka transplantácii pečene
Ilustračné foto: shutterstock