Keď sa tlačia prvé „mliečňaky“
Dieťa by malo navštíviť zubného lekára hneď ako sa mu prerežú prvé zúbky. Väčšina rodičov robí chybu, pretože odborníka navštívia až v prípade nejakého problému. To by však určite nemali…
K prvým príznakom prerezávania zúbkov patrí nadmerné slintanie, ohrýzanie hračiek, cmúľanie prstov alebo pästí, zmena nálad. Keďže zub sa tlačí von a dieťatko je z toho nervózne. Niekedy je možné, že sa objaví aj zvýšená teplota.
[ad][/ad]S prvým zúbkom rovno k zubárovi
Keď sa dieťatku prerežú prvé zúbky, rodič by ho mal priviesť do ordinácie a dať mu skontrolovať, či sú jeho zuby správne prerezané. Lekár rodičovi vysvetlí, ako ich dieťaťu správne čistiť mäkkou kefkou, a tiež s ním hovorte o výživových návykoch dieťaťa.
Ak sa dieťa v noci stále budí na kojenie, väčšinou hneď potom zaspí a zvyšky mlieka sa zachytávajú na jeho zuboch. To môže spôsobiť zubný kaz. Podobné to je, ak dieťa zaspáva s fľašou. „Ak si zvykne na to, že mu rodič podáva sladené nápoje, ťažko sa od toho odučí,“ hovorí Simona Dianišková z prezídia Slovenskej komory zubných lekárov.
Nezabudnite na dentálnu hygienu
Ak je dieťa odmalička zvyknuté na čistú vodu či nesladené čaje, podľa odborníčky ich vníma prirodzene ako chutné nápoje. Okrem toho, že zubný lekár konzultuje s matkou výživové návyky, dieťa si prirodzene zvyká na prostredie stomatologickej ambulancie. „Keď už má kompletný mliečny chrup, je vhodné ho brávať aj na profesionálne čistenie k dentálnej hygieničke,“ dodáva S. Dianišková.
Tá podľa nej aj malému dieťaťu odstráni zubný povlak a vysvetlí mu veku primeranou metódou, ako si čistiť zuby. „Je dobré, keď to dieťaťu povie aj niekto iný ako rodič, ktorého pre časté opakovanie dieťa nemusí brať až tak vážne.“
[ad2][/ad2]Malý pacient nechce spolupracovať
Do šiestich rokov by dieťaťu mali čistiť zuby rodičia, pretože ešte nemá takú manuálnu zručnosť, aby si ich dokázalo samo čistiť správne. Do desiatich rokov by rodičia mali zuby dieťaťu niekoľkokrát týždenne kontrolovať, prípadne dočisťovať. Podľa odborníkov veľa zubných lekárov odmieta ošetrovať deti.
„Vyplýva to najmä z pohodlnosti, lebo detský pacient často nespolupracuje. Tiež, keď sa rodič vyhráža dieťaťu, že mu vytrhnú zub, keď si ho nebude umývať, dieťa príde do ambulancie s hrôzou,“ povedal prezident Regionálnej komory zubných lekárov Vlastimil Graus. Neochota ošetrovať deti môže byť spôsobená aj nízkymi úhradami za detských pacientov zo zdravotných poisťovní.
(TASR, ML)
[ad3][/ad3]