Kontaktné šošovky nie sú pre každého. Niekto ich neznáša
Používanie kontaktných šošoviek by malo byť bezproblémové, šošovku by ste nemali v oku cítiť. Bohužiaľ, občas nastane situácia, kedy to tak nie je. Šošovka začne v oku škriabať, páliť, oko tlačí, cítite suchosť v očiach…
Ako reagujú odborníci? „Otázky z našej strany takmer vždy komunikáciu privedú k jednej zo štyroch príčin,“ hovorí očná lekárka MUDr. Lucia Kvapilová. „Prvá príčina je, keď šošovka bola chybne aplikovaná. Vtedy má pacient pocit, že mu šošovky nevyhovujú (zníži sa kvalita videnia, šošovky dráždia, zahmlievajú sa).“
[ad][/ad]„Druhou príčinou nepríjemných pocitov v oku po niekoľkých hodinách od nasadenia alebo nekvalitné videnie spôsobuje nedostatočná sekrécia slzného filmu alebo jeho zloženie,“ približuje problém L. Kvapilová.
„Odhaduje sa, že sa tento problém týka 20 – 25 percent nositeľov, bohužiaľ, sa nedá odstrániť. Komfort nosenia je však možné výrazne zlepšiť užívaním očných kvapiek. Používajú sa podľa potreby, napríklad aj každú hodinu. Obzvlášť pri práci s PC. Málokto vie, ako jednoducho je možné kvapky používať. Odporúča sa v miernom záklone stiahnuť spodné viečko a do vytvoreného priestoru medzi okom a okrajom spodného viečka kvapku aplikovať. Nepríde tak k nepríjemnému kontaktu kvapky priamo s okom a nepríjemnému čakaniu s roztiahnutými viečkami medzi prstami na to, až kvapka dopadne. Tretím dôvodom, prečo má človek problém s nosením kontaktných šošoviek, je, že ich nositeľ zanevrel na kontaktné šošovky pred mnohými rokmi. Ľudia, ktorí prekonali z akéhokoľvek dôvodu zlú skúsenosť s užívaním kontaktných šošoviek pred mnohými rokmi, často odsúdia šošovky natrvalo. Nikdy v minulosti nedošlo k takému významnému posunu v technológii ako v rokoch 2005 – 2008, a to nielen v oblasti zlepšenia komfortu a kvality videnia, ale tiež v segmente roztokov, očných kvapiek a potravinových doplnkov,“ upozornila dr. Kvapilová.
„Posledným ‘problémom’ je netrpezlivosť. Spočiatku zaberie užívateľovi viac času manipulácia, nasadzovanie a vyňatie kontaktnej šošovky. Jeho oči sú viac podráždené, následkom čoho šošovky i horšie znáša. Tento začarovaný kruh sa preruší po niekoľkých nasadeniach zlepšením zručnosti v manipulácii so šošovkami,“ dodala na túto tému L. Kvapilová.
[ad2][/ad2]Kedy nosenie kontaktných šošoviek nie je vhodné?
„Jednoznačne pri akútnych zápalových ochoreniach oka, po úrazoch oka, nepriechodnosti slzných kanálikov, chronických infekciách oka. Pri istej liečbe môže byť ich tolerancia zhoršená – ide najmä o lieky ovplyvňujúce kvalitu slzného filmu,“ upozornila L. Kvapilová. Aj pri nosení kontaktných šošoviek môžu nastať určité komplikácie. Jednou z nich je napríklad opuch rohovky. „Niektoré komplikácie sa prejavujú až u 40 percent dlhoročných nositeľov šošoviek v režime predĺženého nosenia. Ďalšie problémy majú pomerne odborné názvy, ale vznikajú napríklad v dôsledku hypoxie (nedostatku kyslíka) či v dôsledku nesprávne aplikovanej alebo nesprávne (z hľadiska dizajnu) zvolenej šošovky. Veľký pozor by si mali dávať napríklad aj plavci, ktorí mávajú problémy preto, že nerešpektujú zásady hygieny. Väčšine problémov sa však dá predísť pravidelnými kontrolami aspoň raz za pol roka,“ uzavrela MUDr. Kvapilová.
Nezabudnite!
Dodržiavajte vždy osobnú hygienu, pretože starostlivosť a hygiena je zo všetkého najdôležitejšia. Pred každým nasadením a vybratím šošoviek si umývajte ruky, v prípade šošoviek na dlhšiu dobu nosenia (dvojtýždňové, mesačné a ďalšie) ich uchovávajte v čistom obale, pravidelne vymieňajte roztok, do oka vkladajte vždy čistú kontaktnú šošovku. Nikdy nenoste kontaktné šošovky dlhší čas, než na aký sú určené. Kontaktná šošovka starne a keď ju budete používať dlhšie, ako by ste mali, stráca svoje vlastnosti a pre oko sa stáva nebezpečnou. Pri nedodržaní vyššie uvedených hygienických zásad je veľké riziko vzniku komplikácií, ktoré môžu vážne ovplyvniť zrak do konca života.
Šošovky cez internet
Internet je fenomén dnešnej doby a stále viac ľudí ho začína využívať aj na nakupovanie. „Keďže kontaktné šošovky sú zdravotníckou pomôckou, môžeme si položiť otázku, či je nakupovanie šošoviek cez internet naozaj bezpečné. Na túto otázku, samozrejme, dostanete odlišnú odpoveď od prevádzkovateľa internetového obchodu s kontaktnými šošovkami a inú od oftalmológa, optometristu či očného optika. Ja by som sa pridŕžala vyjadrenia, že s nakupovaním kontaktných šošoviek cez internet je to podobné ako s nakupovaním liekov on-line. Žiadny lekár to neodporúča,“ upozorňuje očná lekárka Lucia Kvapilová.
[article slug=”kontaktne-sosovky-nie-su-pre-kazdeho-niekto-ich-neznasa”][/article] [ad3][/ad3]