Kvasinkovú infekciu môže spôsobiť stres či veľa sladkostí
Za príčinou vzniku kvasinkovej infekcie môže byť nadmerná spotreba sladkostí či priveľa stresu. „Niekedy je spôsobená nadmernou hygienou, používaním tesnej spodnej bielizne z umelých vlákien, mokrými plavkami, horúcimi kúpeľmi, použitím peny do kúpeľa, dlhším ponechaním menštruačných tampónov a vložiek či návštevami verejných bazénov,“ uviedla gynekologička Tatiana Ičová.
Pri súčasnom nadmernom užívaní antibiotík a liekov, pri nesprávnej životospráve, po športe a po pobyte vo wellness centre je podľa gynekologičky veľmi užitočná múdra huba, ktorá sa živí inými hubami a plesňami, čím zmenšuje množstvo kvasiniek v pošve a zlepšuje komfort pacientky. „Veľmi vhodná je aj pre tehotné ženy, ktoré často trpia kvasinkovou infekciou, pretože významne pomáha, a zároveň minimalizuje nutnosť aplikovať vaginálne čapíky,“ priblížila.
[ad][/ad]Vysvetlila, že zápal môže byť nebezpečný šírením sa na vnútorné rodidlá, môže spôsobiť zápal maternice, vaječníkov a vajíčkovodov. Pri nedostatočnom liečení môže byť príčinou poruchy plodnosti a nebezpečný je u tehotných žien, keď môže dôjsť k predčasnému ukončeniu tehotnosti alebo k prenosu zápalu na novorodenca.
Mikroskopická huba sa živí ostatnými hubami alebo plesňami, ktoré sa nestíhajú rozmnožovať. Po tom, čo ich zlikviduje, sama zahynie. Používa sa na liečbu mykóz, psoriázy, atopického ekzému, poradí si so zápachom nôh, s paradentózou, aftami, častými kútikmi a jej využitie sa rozšírilo aj na podporu regenerácie pokožky.
„Múdra huba nemá vedľajšie účinky a doteraz sa neobjavili žiadne alergické reakcie. Prípravky z nej môžu používať aj deti, tehotné či dojčiace ženy aj ľudia so zníženou imunitou. Veľmi dobrou správou je, že plesne si voči tomuto predátorovi nedokážu vytvoriť odolnosť, a preto múdra huba účinkuje aj pri opakovanom používaní,“ dodal mikrobiológ a vedec Karel Mencl, ktorý sa na jej skúmaní podieľal. Huba sa používa vo forme prášku, roztoku, krému či masti.
(TASR, SŠ)
[ad2][/ad2]