Lekár varuje: Kŕčové žily môžu spôsobiť vážne komplikácie
Kŕčové žily nie sú iba kozmetický problém, ich neliečenie môže spôsobiť vážne komplikácie. Toto ochorenie postihuje ženy štyrikrát častejšie ako mužov.
„Príčinou môžu byť hormonálne zmeny v tehotenstve, dlhodobé sedenie alebo naopak státie, obezita či dedičné faktory ako poruchy väziva alebo oslabené cievne steny,“ vysvetľuje Dalibor Panuška z ambulancie cievnej chirurgie v Nemocnici Zvolen.
[ad][/ad]Dlhoročné utrpenie
Kŕčové žily, teda varixy, sú v nej častou diagnózou. Mali by byť správne sledované, liečené konzervatívne a prípadne v správny čas aj operované, napriek tomu, že celosvetovo až u 60 percent operovaných pacientov sa tento problém objaví znova.
„Z týchto prípadov je len asi tri-šesť percent spôsobených nesprávnou liečbou. Ostatné recidívy sú z toho dôvodu, že chronická žilová nedostatočnosť je stále nie celkom medicínsky pochopená a vysvetlená,“ tvrdí Panuška.
„Nezriedka aj u mladých ľudí môžu byť neliečené varixy zdrojom dlhoročného utrpenia, chorobnosti až invalidity,“ uvádza nemocnica v tlačovej správe.
[article-list slug=’radime-koza-sa-na-niektorych-castiach-tela-skor-vysusi,osteoporoza-trapi-najma-zeny-zvysuje-riziko-zlomenin,pozor-na-modranie-prstov-moze-ist-o-tuto-chorobu’][/article-list]Rôzne spôsoby liečenia
Kŕčové žily sa liečia rôznymi spôsobmi, ktoré závisia aj od štádia ochorenia. Najstaršia chirurgická metóda odstránenia žíl vytrhávaním, tzv. stripping, je pomerne invazívne a bolestivé ošetrenie, po ktorom v mieste vstupov zostávajú jazvy. Pri modernejšom spôsobe liečby sa do žily vpichá sklerotizačná pena, ktorá poškodí vnútro chorej časti žily, žilová stena zhrubne a uzavrie sa.
Sklerotizáciou sa kŕčová žila znefunkční a postupne zaniká. Touto metódou sa však podľa odborníkov dajú ošetrovať len varixy menších priemerov. Iným spôsobom liečby je takzvaná kompresívna skleroterapia podľa Fegana. Pri nej sa do žíl vstrekuje chemická látka, ktorá žilu postupne vyradí z obehu. Tlak krvi v povrchových žilách sa zníži, vredy sa zahoja a postupne zmizne hnedé sfarbenie kože a drobných žiliek.
Šport a krčové žily
Pohyb kŕčovým žilám neškodí, práve naopak šport môže pozitívne ovplyvniť zdravie žíl. Samozrejme, záleží na druhu športu, pretože ten nesprávne zvolený vám môže ešte viac priťažiť.
Pri nábehu na kŕčové žily sa neodporúčajú silové cvičenia ani dvíhanie ťažkých závaží. Nevhodné je aj zjazdové lyžovanie či squash, alebo tenis, pretože pri nich dochádza k nárazovému tlaku v žilách.
Naopak, ideálne sú aeróbne cvičenia, pri ktorých sa uplatňuje takzvaný princíp svalovej pumpy. V praxi to znamená, že sťahy svalov pri pohybe striedavým zmršťovaním a uvoľňovaním vyvíjajú tlak na žilné steny, čím zvyšujú ich flexibilitu.
• Pohybujte nohami vždy, keď je to možné. Ak musíte dlho stáť či sedieť, robte si krátke prestávky, počas ktorých sa prejdete alebo aspoň krúžte nohami v členkoch.
• Športujte. Najvhodnejšie športy sú tie, pri ktorých prichádza k rytmickému pohybu v členkovom kĺbe v kombinácii so svalovou prácou lýtkových svalov – turistika, beh, plávanie, tanec, bicyklovanie a pod.
• Vyvarujte sa priamemu pôsobeniu tepla. Horúce kúpele, sauna, opaľovanie či horúce vosky by mali byť v prípade problémov so žilami úplným tabu.
• Dbajte na zloženie stravy. Tá by mala obsahovať veľa vlákniny, naopak, menej nasýtených tukov. Dodržiavajte aj pitný režim. Cieľom je predchádzať zápche a nadváhe, ktoré žilový systém zaťažujú.
• Nenoste tesné oblečenie. Tlačí totiž na žily a bráni žilovému návratu.
• Nenoste obuv s vysokými opätkami a bez opätkov. Pre nohy je ideálna obuv s nízkymi 3 až 4 cm podpätkami, ktorá poskytuje dostatočný tlak k podpore žilového návratu.
• Vždy keď máte možnosť, nohy si vyložte, aby ste podporili žilový návrat.
(zdroj: abysportnebolel.sk)
[ad2][/ad2]