Liečba kardiovaskulárnych chorôb sa na Slovensku stane široko dostupnou
Kategorizačná komisia rezortu zdravotníctva pristúpila k zrušeniu indikačných a preskripčných obmedzení pri liekoch určených na liečbu kardiovaskulárnych ochorení. V tlačovej správe o tom informovalo Ministerstvo zdravotníctva SR. Ako uviedol štátny tajomník rezortu zdravotníctva Róbert Babeľa, týmto krokom sa dosiahne, aby sa táto liečba stala široko dostupnou predovšetkým pre pacientov s vysokým a najvyšším rizikom mortality na kardiovaskulárne ochorenia.
Podnet na úpravu indikačných a preskripčných obmedzení iniciovala Slovenská asociácia aterosklerózy. Pripravila žiadosť o zmenu indikačných obmedzení s limitáciou na pacientov po prekonaní akútneho koronárneho syndrómu. Túto žiadosť rezort zdravotníctva nielen podporil, ale v spolupráci so Slovenskou kardiologickou spoločnosťou navrhol aj ďalšie zmeny, ktorých cieľom je skupine pacientov zabezpečiť čo najúčinnejšiu prevenciu recidívy, a najmä zabezpečiť jej dostupnosť včas.
Súčasne sa rozšírilo preskripčné obmedzenie na všetky sily statínov, ezetimibu a ich kombinácií na všeobecných lekárov pre dospelých. Tí v súčasnosti vzhľadom na široko uplatňované preventívne prehliadky podľa rezortu začínajú zohrávať principiálnu úlohu pre prevenciu kardiovaskulárnych ochorení.
„Predchádzajúce pravidlá pre preskripciu liekov sťažovali často pacientom dostupnosť liečby, pretože na termín k špecialistovi čakali často aj pol roka,” upozornilo ministerstvo. Po tomto rozhodnutí rezortu zdravotníctva bude môcť všeobecný lekár v týchto prípadoch predpísať liečbu začatú v nemocnici bezodkladne.
Popri významnom kroku na zníženie odvrátiteľných úmrtí na kardiovaskulárne ochorenia sa do kategorizačného zoznamu na zasadnutí komisie zaradili ďalšie štyri lieky. Tieto lieky sú určené prevažne onkologickým pacientom.
Medzi hlavné rizikové faktory kardiovaskulárnych ochorení patrí vysoký krvný tlak, fajčenie, cukrovka či obezita, no najväčším problémom je vysoká hladina cholesterolu v krvi. Aj napriek tomu, že sa v posledných rokoch podarilo znížiť nemocničnú úmrtnosť pri akútnych koronárnych syndrómoch na úroveň rozvinutých krajín a zdravotných systémov, úmrtnosť v následnej starostlivosti podľa rezortu zdravotníctva zostáva vysoká.
Zdroj: SITA.sk su, dm
Odporúčané články
Detská fakultná nemocnica (DFNKE) otvorila dvere prvej očnej ambulancie pre detských pacientov. Ambulancia sa bude venovať deťom s rôznymi ochoreniami zraku a očných štruktúr. Špecializovaná ambulancia zároveň ponúka komplexné diagnostické a liečebné služby, ktoré sú zamerané na široké spektrum očných ťažkostí.
Aj v prvú októbrovú nedeľu v tomto mesiaci sa takmer 17 000 bežcov postavilo na trať Medzinárodného maratónu mieru (MMM) v Košiciach, ktorý je najstarším v Európe a druhým na svete. MMM je už vyše 100 rokov neodmysliteľnou súčasťou života nášho mesta a inšpiráciou pre bežcov z celého sveta. Bude to tak aj naďalej, no premiérovo aj s oficiálnou podporou mesta Košice pre MMM na ďalších 100 rokov.
V detskom outdoorovom centre Anička v Košiciach sa prvýkrát rozžiaril nový svetelný park Story of lights, ktorý premenil známe prostredie na magickú ríšu státisícov svetiel. Rodiny s deťmi sa môžu tešiť na výnimočný zážitok plný svetelných atrakcií, rozprávkových bytostí, žiariacich labyrintov a veží.