Liečbu pacientov s kardiovaskulárnym rizikom je potrebné upraviť, upozorňujú experti

Liečba pacientov s kardiovaskulárnym rizikom nie je na Slovensku správne nastavená. Na potrebu zosúladenia liečby s európskym štandardom v tlačovej správe upozornil Národný inštitút pre hodnotu a technológie v zdravotníctve (NIHO).
NIHO vidí viaceré problémy v úhradách a predpisovaní liečiv na zníženie LDL cholesterolu. „Na Slovensku napríklad rizikový pacient nemôže užívať liečbu ezetimibom, pokiaľ predtým až šesť mesiacov neužíval statíny. Pritom je ale dokázané, že práve kombinácia statínov a ezetimibu dokáže znížiť hladinu zlého cholesterolu o približne 65 percent,“ vysvetľuje riaditeľ NIHO Michal Staňák. V prípade, že pacient už prekonal infarkt myokardu či cievnu mozgovú príhodu, NIHO odporúča včas nasadiť intenzívnu liečbu, aby sa predišlo smrti alebo trvalej invalidite. Z pohľadu štátu a poisťovní sú tieto lieky pritom lacnejšie v porovnaní s ďalšou liečbou, ktorá je potrebná pre pacientov s extrémne vysokým rizikom.
Staňák upozorňuje, že každé druhé úmrtie na Slovensku spôsobujú práve kardiovaskulárne ochorenia, pričom k ich rozvoju prispieva najmä nezdravý životný štýl a dedičné faktory spojené s vysokou hladinou zlého cholesterolu. „Medicínsky je dokázané, že práve zníženie hladín zlého cholesterolu znižuje riziko kardiovaskulárnych príhod,” dodáva riaditeľ NIHO.
Zdroj: (SITA, be, avl)
Odporúčané články

V mestskej časti Košice – Sídlisko KVP prebiehajú práce, ktoré obyvateľom prinesú kvalitnejšie a súvislejšie chodníky. Na Húskovej ulici č. 9 – 13 a za Zombovou ulicou č. 43 momentálne spoločnosť TEHO realizuje havarijné opravy teplovodného potrubia.

Európa sa môže ocitnúť vo vodnej kríze, kedy dostupnosť vody nebude samozrejmosťou. Vodárenská infraštruktúra v celej Európe, nielen na Slovensku, je zastaraná a vyžaduje si obrovské investície. Riešenie tejto situácie bez využitia inovatívnych foriem financovania, či zapojenia súkromného sektora nebude možné. A to zas nebude možné bez odpolitizovania témy a zreálnenia regulácie. Vyplynulo to z diskusie za okrúhlym stolom na pôde Európskeho parlamentu v Bruseli venovanej European Water Resilience Strategy – EWRS (Európskej stratégii vodnej odolnosti). Tá sa prirodzene dotýka aj Slovenska.

V areáli Košickej Kalvárie v mestskej časti Sever začal archeologický výskum, ktorý je nevyhnutným predpokladom pre pripravovanú komplexnú obnovu kaplniek a ich okolia. Práce prebiehajú v kryptách, ktoré sú súčasťou viacerých kaplniek.