Liečivé plody babieho leta
Tmavomodré plody slivky sú bohatou zásobárňou výživných látok a po mnoho generácií veľmi ceneným ovocím. Keď sa povie slivka, nejednému fajnšmekrovi sa vybaví slivovica. Ale aj tá môže mať v správnych dávkach priaznivý vplyv na naše zdravie.
Zrejme poznáte ten starý trik, keď nie a nie uspieť tam, kam aj kráľ chodí pešo… Slivky sú aj v tomto prípade nad zlato.
Vitamíny aj minerály
Hoci slivky nie sú veľmi bohaté na vitamín C, zato v nich je hlavne zdroj vitamínov skupiny B, ktorý pomáha pri krvotvorbe. Nezanedbateľný je aj vitamín H, ktorý organizmus potrebuje pri látkovej výmene v tele a stará sa aj o zdravie a krásu našej pokožky, vlasov a nechtov. Slivky sú bohatou zásobárňou minerálov, obsahujú draslík (srdce, nervy, svaly), fosfor (látková výmena, zuby, kosti), železo (tvorba krvi, okysličovanie buniek), horčík (mozog, svaly, metabolizmus), vápnik (kosti, zuby, nervy) a menšie množstvo síry a zinku.
Spoľahlivé preháňadlo
Niekoľko sušených sliviek, trošku povarených vo vode, alebo miska kompótu, ale aj dve-tri lyžice chutného lekváru pomôžu pri žalúdočných problémoch. Slivky sú prírodným preháňadlom, vhodným aj pre deti. Zlepšujú peristaltiku čriev, ktoré zároveň aj čistia a zbavujú nadmerného množstva tuku. Tým dokonca pomáhajú pri chudnutí, pretože zabraňujú uloženiu týchto tukov vo forme nežiadúcich podkožných zásob. Dokonca sa im pri pravidelnej konzumácii pripisuje preventívny účinok proti rakovine čriev, veľmi častému ochoreniu následkom nezdravej a príliš tučnej stravy.
Stavte na kvalitu
Dnes v obchodoch ponúkajú celý rad rôznych sliviek či ringlôt. Ale tie obyčajné, ktoré sa v našich končinách nazývajú „bystričky“, sú v obchode málokedy. Navyše plody od veľkopestovateľov nedosahujú kvalitu zrelých sliviek, ktoré si odtrhnete zo stromu na dedine. Často sa oberajú pred dozretím a zvyknú byť ošetrené množstvom postrekov. Ak chcete kvalitné a chemicky neošetrené slivky, nájdite si malopestovateľa. Keď máme slivkový strom na záhrade alebo voľne rastúci v okolí, máme vyhrané. Dôležitým poznávacím znamením kvality plodov je striebristý povlak. Takáto slivka je určite čerstvá. Plody by nemali byť veľmi tvrdé, tie najmäkšie sú najviac vhodné na lekvár.
Sušenie, nakladanie, varenie
Tradícia konzervovania sliviek je u nás veľmi dlhá. Toto ovocie sa vďaka vysokému obsahu cukru a pektínu dá spracovať tak, že vydrží dlho. Kvalitný slivkový lekvár aj niekoľko rokov. Naše babičky každý rok sušili slivky na nastávajúcu zimu. Dobre vedeli, že príde ich čas. Jedli sa samotné, ale tiež sa z nich pripravovali jedlá ako ovocné knedličky, koláče, omáčky na divinu… a nesmeli chýbať ani vo vianočnej kapustnici. Rovnako slivkový lekvár nechýbal v žiadnej domácnosti. Je to totiž ingrediencia, bez ktorej sa nezaobídu rôzne buchty či koláče. Dnes sa slivky mrazia, ale stále populárne sú aj kompóty.
Foto: shutterstock