Lymfa, prameň zdravia a štíhlosti
Aj keď sa o lymfe niekedy hovorí ako o chudobnej krvnej príbuznej, v dnešnej dobe viac ako inokedy sme schopní doceniť rozsah jej pôsobnosti a značného vplyvu na ochranu zdravia. Je zásadnou „chrbticou“ imunitného systému a má kľúčový vplyv v obrane proti infekčným a taktiež nádorovým ochoreniam.
Naše telo spolieha na schopnosť lymfatického systému odstraňovať odpad, a to bunkový, rovnako ako patogénny vrátane vírusov, toxínov a baktérií. Nemá však k dispozícii pumpu podobnú srdci, ktorá by tekutinu rovnomerne rozvádzala telom. Je závislá na našom pohybe a kontrakcii svalov, ktoré ju rozhýbavajú.
[ad][/ad]Čo je to lymfatický systém
„Lymfatický systém je sieť tkanív a orgánov, ktorá pomáha telu zbaviť sa toxínov, bunkového odpadu a ďalšieho nežiaduceho materiálu. Prvoradou funkciou lymfatického systému je transportovať lymfu, tekutinu, ktorá obsahuje biele krvinky, bunky bojujúce s infekciami naprieč telom. Pomáha odvádzať taktiež prebytočnú tekutinu z telesných tkanív. Uľahčuje vstrebávanie tukov a v tuku rozpustných živín v tráviacom trakte,“ vysvetľuje Štěpánka Kutišová, výživová poradkyňa NATURHOUSE.
Súčasťou lymfatického systému je brzlík, slezina, kostná dreň, viac ako 600 lymfatických uzlín a mandle. Lymfatický systém odstraňuje infekcie a udržuje telesnú rovnováhu tekutín. Ak riadne nepracuje, tekutina sa usadzuje v tkanivách a vytvára opuchy v podobe takzvaných lymfedémov. Ďalšie problémy zahŕňajú infekcie, stagnáciu systému a rakovinu.
Naštartujte svoj lymfatický systém a predídete infekciám
Cvičenie môže pomôcť lymfatickému systému prúdiť efektívnejšie a tak výrazne prispieť k prevencii infekcií a ďalších chorôb. Stagnácia lymfy, ku ktorej vedie sedavý štýl života, je zásadným problémom dneška. Ľudia celodenne sediaci pri počítačoch, bez dostatočných prestávok využitých k pohybu, rozvíjajú tendenciu k spomaleniu chodu lymfy, a tým aj hromadeniu odpadu v tele. A tak je prestávka na cvičenie dôležitou výzvou pre pretiahnutie sa, prechádzku, cvičenie na trampolíne alebo pre iné obľúbené aktivity, ktoré vedú k rozhýbaniu systému.
Keď len pohyb nestačí
Nie je to však iba nedostatok pohybu, ktorý vedie k problémov s preťaženou lymfou. „Je to tiež ťažká strava s vysokým podielom tukov a cukrov, priemyselne spracovaná, či inak chemicky ošetrené potraviny, ktoré zaťažujú prakticky všetky detoxikačné orgány vrátane lymfy. Ľudia trpiaci nadváhou spravidla vedia, že nie je väčšinou tvorená iba prebytočným tukom, ale niekedy dokonca podstatnejšiu časť tvorí prebytočná zadržiavaná tekutina, ktorá je v skutočnosti tzv. skrytým lymfedémom,“ upozorňuje poradkyňa.
Preťaženie pečene je prvotnou príčinou. Pečeň filtruje makro odpadové látky a vysoká toxicita stravy, prostredie a prebytok tukov v strave spôsobí jej stagnáciu. Táto preťaženosť vedie k väčšiemu úniku odpadových látok. Tie následne preberá lymfatická sústava, ktorá je postavená na filtrácii mikro elementov, avšak dodatočný odpad z pečene robí lymfatickú tekutinu hustejšiu, ako táto dokáže prefiltrovať a dôjde k upchatiu lymfatických ciev a miazgovodov. Vytesnenie stagnujúcej lymfy spôsobuje kumuláciu tekutiny v tele, teda vlastne opuchy.
[ad2][/ad2]Správnym stravovaním sa zbavíte nebezpečných toxínov
Váhový úbytok v tomto prípade nemusí byť záležitosťou efektívneho spaľovania kalórií a úmorného cvičenia. Bude však potrebné popustiť stavidlá priehrady, ktoré dobre zareagujú na odľahčenie stravy s vysokým podielom vlákniny a rastlinných pokladov nazývaných antioxidantov, skrytých vo farebných pigmentoch ovocia a zeleniny, ktoré podporujú neutralizáciu toxínov. Procesu napomôže použitie liečivých bylín, ktoré môžu byť silným spojencom pri znížení toxicity tela. Na toxíny sa nadväzujú a tiež ich pomáhajú vylučovať z tela. V tomto smere preslávené schopnosti majú zelené potraviny ako je zelený jačmeň, spirulina, ale aj čerstvý koriander, ktorý boduje v súvislosti s ťažkými kovmi.
Smilax zlepšuje obranyschopnosť tela
Medzi ťažkú váhu v kategórii detoxikantov patrí tiež Sarsaparilla, bylinka z rodiny Smilax, napríklad asi najznámejšieho smilaxu lekárskeho. Ten je častou ingredienciou detoxikačných zmesí a jeho povesť siaha ďaleko za hranice spracovania ťažkých kovov.
Správna funkcia pečene je pri chudnutí zásadná
Aby sme boli dobrými lekármi, potom musíme popracovať na príčine problému, ktorým je vysoká toxicita, preťaženosť či často dokonca ztučnelosť pečene. Podpora pečene je kľúčová pre redukciu nadváhy ako takej, a to či už nás trápi vyšší podiel tuku, kde sa tieto kombinácie predpisujú ako kľúčoví pomocníci, tak i sekundárne prejavy ich oslabenia v podobe stagnujúcej lymfy a prebytočnej tekutiny v tele, ktorá vytvára nadváhu.
Uľahčite vášmu organizmu od zbytočných chemikálií
Procesu napomôže celkové zníženie vplyvu ďalších chemikálií a toxínov. Mali by sme teda dbať aj na používanie prírodnej kozmetiky a ekologických čistiacich prostriedkov. Petrochemikálie zo syntetických textílií sa dostávajú skrze pokožku do organizmu a zaťaženie toxínmi môže celú situáciu ďalej zhoršovať. Ak si nemôžeme dovoliť nakupovať potraviny v bio kvalite, potom lacným spôsobom znížime toxicitu potravín naložením do roztoku vody a jedlej sódy aspoň na 15 minút.
Navyše si okrem základnej poučky – PITE! – osviežime aj druhú podstatnú súčasť starostlivosti o zdravie – zhlboka DÝCHAJTE! Prívod tekutín a kyslíka podporí celkový kolobeh tekutín a uvoľní tak väčšie množstvo toxických látok z tela.