Lyžovať môžu už trojročné deti
V predchádzajúcich číslach sme vám priniesli informácie o správaní sa návštevníkov na košických svahoch. Zverejnili sme Biely kódex lyžiarov, ktorí mnohí z vás čítali prvýkrát. Dnes hovoríme s trénerkou detí Jaka Sport Junior Ski team Michaelou Motýľ (na snímke) o vhodnom čase na začatie s lyžovaním, ako je to s bezpečnosťou pri tréningoch, pozornosťou detí, šanci sa presadiť vrcholovo…
Kedy je vhodný čas začať učiť dieťa lyžovať?
„Pri deťoch je to individuálne, ale minimálne by mali mať tri roky.“
Nie je nebezpečné lyžovanie z hľadiska možných skorých zlomenín? Deti majú menší odhad nebezpečenstva na svahu ako dospelí.
„Pri tej rýchlosti, ktorou sa deti pohybujú, sa nemá čo stať. Pred začiatočníkom cúvam na lyžiach, takže pokiaľ si nie som istá, že sme sa naučili brzdiť, sam nepôjde.“
Čo je základom úspechu pri lyžiarskom výcviku? Deti sa zo snehu tešia, ale keď viackrát spadnú a majú mokré veci, nemusí ich to dlho baviť. Striedate aktivity?
„Hodinu viete udržať pozornosť dieťaťa, potom je na rodičoch, aby sa s ním išli zabaviť napríklad na sánky…“
Najúspešnejší lyžiari sú z rodín podnikateľov, bývalých lyžiarov… Má teda šancu v tomto drahom športe sa presadiť aj dieťa, ktorého rodičia nemajú peniaze naviac?
„Úprimne? Nie, nemá. Štát neprispieva. Nemáte šancu zaplatiť dopravu na kopec, ubytovanie, vleky, trénera, výstroj, a to nie sú jedny lyže. Slalom, obrovský slalom, Super G, zjazd – to všetko je iná výstroj a iné lyže. Nestačí vám jeden kopec, musíte striedať zjazdovky. My sme s bratom lyžovali závodne obaja, viem, o čom hovorím. Lyžovanie je však veľmi krásna a zdravá aktivita. Určite ju odporúčam všetkým v rámci pohybovej aktivity, relaxu, pobytu v prírode.“
Je lepšie učiť deti lyžovať trénermi alebo to zvládnu aj rodičia? Ak ich lyžovanie chytí, môžu si do budúcnosti priniesť zlozvyky.
„Pokiaľ vie rodič lyžovať, nevidím v tom problém, aby naučil aj svoje dieťa.“
Ako často je dobré s deťmi chodiť na svah? Koľko vydržia, aby sa im lyžovanie nezunovalo?
„V našom klube JakaSport máme tréningy dva alebo trikrát do týždňa po 1,5 hodine. Deti sú zvyknuté, už majú kondíciu lyžovať 1,5 hodiny. Je to iné ako s jednotlivcom, oni sa tešia na kamarátov v klube, rozprávajú sa, vystrájajú ako deti. Ubehne to raz dva, ani nechcú končiť.“
Niektoré deti stoja na lyžiach prvýkrát až na lyžiarskom výcviku zo základnej školy. Nie je to neskoro?
„Pokiaľ rodičia lyžujú a chodia lyžovať, tak to nie je až na lyžiarskom výcviku zo základnej školy. Teraz sa robia lyžiarske výcviky už v materských školách. Je to len na rodičoch. Týždňový lyžiarsky výcvik je len prvý krok – otázka je, čo ďalej. Ak naučíte malé dieťa lyžovať skôr, nič to neznamená, keď nebude lyžovať ďalších 20 rokov.“
Lyžovanie nie je vhodné pre športovcov, ktorí majú namáhané kĺby – najmä volejbalistov… Dá sa to zladiť, keď človeka bavia obidve činnosti?
„Rekreačné lyžovanie spojené s relaxom v prírode áno. Všetko treba robiť s mierou, no myslím, že sa to dá zladiť.“
Aké sú na košických svahoch ceny za trénovanie detí? Platí sa hodinovo alebo za celú zimu?
„My sme klub, deťom sa venujeme celý rok športovo všestranne, bicyklujeme, korčuľujeme, navštevujeme telocvičňu… V zime prichádza na rad lyžovanie a snowboard. Platí sa u nás za sezónu, ale dá sa aj mesačne. Pri 1,5-hodinovom tréningu dvakrát za týždeň to je 60 eur za mesiac.“
Čo keď deti nemajú výstroj, ale rodičia ich dovezú na svah, aby skúsili…?
„Na svahu je požičovňa, vedia si všetko potrebné požičať.“
Ako prebiehajú vaše hodiny trénovania? Čo ak prídu v rovnaký čas traja úplní začiatočníci, traja už na lyžiach pokročilejší a tri deti, ktoré končia nejakú úvodnú prípravu…?
„Na jednom tréningu sme piati až šiesti tréneri. S takým počtom trénerov si viete zadeliť deti tak, aby sme to zvládli. Dbáme hlavne o bezpečnosť.“
foto: archív Michaela Motýľ
[ad3][/ad3]