Malilinké kliešte môžu zanechať vážne následky
Asi každý sa s nimi stretol. Majú len niekoľko milimetrov a aj napriek tomu, keďže prenášajú rôzne infekčné ochorenia vrátane lymskej boreliózy, môžu zanechať aj nepríjemné zdravotné následky. Preto je dobré vedieť, kde sa môžeme s týmto parazitom stretnúť a ako sa proti nemu chrániť. Oslovili sme preto toho najpovolanejšieho, doc. MVDr. Branislava Peťka, DrSc., riaditeľa Parazitologického ústavu SAV v Košiciach.
Kde sa v našom meste a jeho okolí vyskytujú kliešte najčastejšie?
„Na území Slovenska žije viac druhov kliešťov, ale pre človeka je najvýznamnejší kliešť obyčajný, odborne Ixodes ricinus. Je to v podstate lesný kliešť. Žije tam, kde sú súvislé stromy, kríky a tráva či byliny. To sú v podstate miesta nášho oddychu alebo profesionálneho pobytu. V Košiciach je to celý okolitý košický lesopark od Furče cez Ťahanovce, Hradovú, Čermeľ, Alpinku, Bankov po Myslavu, ale aj okolité lesy až do nadmorskej výšky cca 1000 a 1200 m n. m., čo sú už hrebene Slanských či Volovských vrchov. Na území Košíc je to napr. aj park nad Popradskou ulicou, ale kliešte sú aj priamo v Botanickej záhrade, lesíku pod Furčou, v lesnom pásme v záhradkárskych oblastiach nad Vyšným Opátskym, Nad jazerom. Lesy bez podrastu sú na kliešte „chudobné“. Kliešte nie sú na ornej a intenzívne obhospodarovanej pôde, v udržiavaných viniciach, sadoch, pravidelne kosených mestských parkoch, ale ani na mokradiach.“
Kedy ich je najviac?
„Sezóna kliešťa obyčajného sa začína po roztopení snehu, keď denná teplota dosiahne asi 8 °C. V Košiciach je to asi v polovici marca. Vrchol svojej aktivity dosahujú v máji a júni. Ak nastanú horúce a suché letné dni, ich počet v lesoch začína klesať a opätovne stúpne v septembri a októbri a takto vydržia až do príchodu studených dní v novembri. Je potrebné im venovať dostatočnú pozornosť počas celého roka.“
Je rozdiel v ich aktivite?
„Áno, v letných mesiacoch ich je viac na tráve ráno a večer, na jar a na jeseň sú aktívne celý deň. Aktivita kliešťa znamená, že sa prebudili zo zimného spánku alebo prekonali vývinovú zmenu a číhajú na svojho hostiteľa, na ktorom sa musia napiť krvi.
Veľa ľudí hovorí, že na nich skočil kliešť. Je to možné? Skáču kliešte na ľudí?
Nie, neskáču, je to fáma. Kliešte žijú v prízemnej vegetácii, v tráve, v lesnej hrabanke. Tam vyliezajú na konce listov tráv, na vetvičky krovia, alebo sú na opadanom lístí, kde čakajú na hostiteľa, ktorý sa ich musí dotknúť. Vtedy sú schopné na neho preliezť. Skákať ani lietať nevedia, ani sa nespúšťajú na pavučine zo stromov.
Ako sa najlepšie chrániť proti kliešťom?
Najdôležitejšie je prezrieť si celé telo po každej návšteve lesa alebo prírody, kde je možné predpokladať výskyt kliešťov. Pred vstupom do takéhoto prostredia si môžeme dolnú časť nôh (topánky, návleky alebo aj dlhé nohavice) postriekať protikliešťovým repelentom. Chránime sa tak napr. pred chorobami, ako je kliešťová encefalitída alebo lymská borelióza. Proti kliešťovej encefalitíde sa môžeme zaočkovať, nie sú proti nej lieky. Proti lymskej borelióze nemáme vakcínu, ale je možné liečiť ju antibiotikami.
Je viac druhov kliešťov? Vraj tie psie nechodia na ľudí…
Kliešťov je veľa druhov, na Slovensku asi 20. No len šesť z nich číha na človeka alebo aj naše domáce zvieratá, psov i mačky. Každý kliešť má tri vývinové štádiá, ktoré sa líšia najmä veľkosťou a svojím tvarom i farbou. A tak máme „veľké“ a „malé“ kliešte a navyše ich vnímame ako „zvieracie“ a tie „ľudské“. No v skutočnosti všetky tieto kliešte sú schopné rovnako napadnúť človeka ako aj zviera. Tie ostatné kliešte žijú v hniezdach vtákov alebo zvierat a nestretneme sa s nimi. Viac o kliešťoch v našom meste sa môžu záujemcovia dozvedieť na konferencii Parazity v mestách v dňoch 28. – 29. 5. 2015 na IVVL v Košiciach, ale aj na stránke www.saske.sk.
AKO VYBRAŤ KLIEŠŤA
- Na prisatého kliešťa zásadne nenanášajte žiadne oleje ani masti, ktoré by ho zadusili. Kliešť môže vyvrhnúť obsah čriev do rany, čím sa zvyšuje pravdepodobnosť prenosu nákazy.
- Kliešťa vyťahujte pinzetou, klieštikmi na kliešťa alebo špeciálnou lopatkou, ktorou ho uchopíte čo najbližšie ku koži a miernym ťahom doplneným nanajvýš kývavými pohybmi pomaly vytiahnete. Kliešťom netočte. Neťaháme ho za zadoček.
- Ranku hneď dezinfikujte.
Foto: TASR