Máte v práci stres? Naučte sa s ním bojovať
V práci strávime až tretinu života. Ako sa v nej cítime, je kľúčové aj pre našu psychickú pohodu či nepohodu. Pozitívny stres dokáže zvýšiť náš pracovný výkon, naopak, negatívny zvyšuje chybovosť pri práci. Ako si poradiť s pracovným stresom? Zisťovali sme u psychologičky Andrey Čemanovej.
Práca by nás mala baviť
To, ako sa človek v práci správa, závisí nielen od samotných zručností a znalostí, ale aj od podmienok, ktorými je obklopený. Pozitívne na nás vplýva, ak nás práca napĺňa a baví. „Medzi ďalšie dôležité faktory spokojnosti v práci patrí systém odmeňovania – spravodlivá odmena, výška platu, slovná pochvala a povzbudenie, taktiež možnosť osobného rozvoja a kariérneho postupu, pracovná istota a v neposlednom rade dobré vzťahy na pracovisku. Na každého pracovníka bude pozitívne vplývať ochota s ním komunikovať, načúvať jeho názorom a vyjadriť rešpekt k jeho osobe,“ približuje psychologička Čemanová. Pozitívne na človeka pôsobia aj rôzne benefity a sociálne výhody vo forme rekreácie, služieb, výhodnej pracovnej doby či zabezpečenia dopravy do zamestnania.
Vplyv pracovných podmienok
Aj keď si to nie vždy plne uvedomujeme, naše duševné zdravie na pracovisku ovplyvňujú aj pracovné podmienky, ktoré sa nám na prvý pohľad môžu zdať bezpredmetné. Ide napríklad o osvetlenie, intenzitu hluku, farby, teplotu na pracovisku či zvýšenú možnosť ohrozenia života. „Negatívne nás môžu ovplyvniť aj mnohé ďalšie faktory, ako nadmerná pracovná záťaž, nedostatočné vymedzenie úloh, nemožnosť participácie pri rozhodovaní ohľadom vecí, ktoré sa nás bezprostredne týkajú, zlyhávanie informovanosti zamestnancov či demotivačný štýl vedenia,“ dodáva psychologička.
Ako si vybrať prácu?
Existujú stresujúce aj menej stresujúce zamestnania. Podľa psychologičky na každého človeka pôsobí daný typ zamestnania rôzne. Rozhodujúcu úlohu zohráva osobnosť človeka, jeho záujmy, ale aj psychické a
fyzické predispozície. „Každý z nás má vlohy na iný typ práce. Niekto zvládne obrovskú psychickú záťaž pri zachraňovaní ľudských životov, niekto zasa uprednostní pokojnejšiu administratívnu prácu, pri ktorej sú potrebné iné schopnosti,“ približuje Čemanová.
„Vyventilovať sa“ a pozitívne myslieť
Pri stresujúcejších zamestnaniach alebo v období zvýšenej pracovnej záťaže je dôležité nájsť spôsob, ako sa odreagovať. Možností máme mnoho. Od vyrozprávania sa blízkej osobe, cez aktívny fyzický pohyb, šport či nájdenie si vhodnej záľuby. „Pomáha aj prechádzka do prírody, počúvanie príjemnej hudby a kvalitný spánok. Pravidelne by sme si mali dopriať dovolenku, no a predovšetkým netreba zabúdať myslieť pozitívne,“ dopĺňa Čemanová.
4 zásady psychohygieny
Ak pociťujete vyčerpanosť z práce, aplikujte týchto pár jednoduchých zásad a prinavráťte sa tak k lepšiemu psychologickému stavu: 1 Pravidelne striedajte prácu s odpočinkom a zábavou. 2 Doprajte si pravidelný 7 až 9-hodinový spánok, a to ideálne každý deň v ten istý čas. 3 Nezabúdajte na fyzické aktivity – hýbať by sme sa mali aspoň pol hodinu až hodinu denne. 4 Stravujte sa ľahko a zdravo, neprejedajte sa.
10 najstresujúcejších povolaní
- Vojak v zálohe
- Vojenský generál
- Hasič
- Pilot
- Organizátor spoločenských podujatí
- Výkonný riaditeľ
- Fotoreportér
- Novinár
- Policajt
- Taxikár
* informácie portálu CarrerCast
Foto: shutterstock