Máte v ušiach vodu?
Ak sa už aj vám niekedy dostala voda pri kúpaní do uší, určite viete, že je to nesmierne nepríjemný pocit. Táto „nehoda“ je však na každodennom poriadku po návšteve kúpaliska. Ako ju dostať von?
Jedným zo spôsobov, ako dostať vodu z ucha, je nakloniť hlavu tak, aby ucho smerovalo k zemi, mierne naň zatlačiť dlaňou, a tak uvoľniť vodu. Nefunguje to? Skúste niektorý z ďalších trikov.
[ad][/ad]Vytvorte správny tlak
Takzvaný Valsalvov manéver sa zvykne používať aj pri neprestávajúcej štikútke. Nadýchnite sa, zavrite ústa a pridržte si nosné dierky. V tomto stave sa snažte vydychovať, čo vytvorí tlak.
Keď začujete mierne praskavý zvuk, netreba sa zľaknúť. Vtedy viete, že sa otvorila Eustachova trubica. Vďaka tomu voda ihneď vytečie. Dávajte si však pozor na príliš silný tlak, ktorý by mohol poškodiť bubienok ucha.
Napariť a vysušiť
Uvoľniť vodu v ušiach dokáže aj para. Inhalovať vodnú paru s uterákom na hlave by ste mali 5 až 10 minút, pričom treba hlavu nakláňať striedavo napravo a naľavo. Tento trik pomáha, rovnako ako Valsalvov manéver, otvoriť Eustachovu trubicu.
Domáci liečitelia nad zlato
Pomôcť si môžete aj surovinami, ktoré nájdete doma. Že je soľ nad zlato, neplatí len v rozprávke. Zachráni vás aj pri ušiach upchatých vodou. Je o nej známe, že dokáže absorbovať tekutiny. Babský recept hovorí, že musíte štvrť pohára soli zohriať a následne ju zabaliť do bavlneného kusa látky. Toto vrecúško si pridržte na uchu približne tri minúty. Za tento čas by mala soľ vodu absorbovať.
Známym liečiteľom je aj cesnak. Cesnak je výborný na zmiernenie boľavých miest a predchádzanie infekciám. Okrem vkladania jeho strúčikov do ucha ho skúste pretlačiť a vzniknutú šťavu si nakvapkajte do postihnutých uší. Postačia tri kvapky. Nechajte pôsobiť minútu a potom si ucho presušte vatovým tampónom.
Pomáha aj propolisová tinktúra, ktorú použite tiež v prípade zápalu. Stačí, ak ju nakvapkáte na vatový tampón, ktorý si položíte na ucho. Bolesť by mala ustúpiť do niekoľkých minút. Ak váš stav ani tieto rady nezlepšia, urobíte dobre, ak sa poradíte so svojím lekárom.
Ak sa vám dostane voda do ucha v akvaparku, vyhľadajte fény v šatniach. Teplo z nich pomôže vodu rýchlo vypariť. Nastavte ich na najnižší možný výkon, no najvyššiu teplotu. Tento vzduch fúkajte smerom do ucha len niekoľko sekúnd, nie viac než pol minúty. Udržiavajte aj vhodnú vzdialenosť, približne 25 centimetrov.