Medvedia sila cesnaku
Koncom marca sa množstvo Košičanov vydáva na púť do lesov. Cieľ je jasný, medvedí cesnak. Rastlina, ktorá mnohých očarí už svojou úchvatnou vôňou. Prečítajte si, ako by ste ho mali jesť a čo všetko sa skrýva v tomto zelenom poklade.
Listy plné zdravia
A práve preto by sme túto príležitosť, ktorú nám dala jar, nikdy nemali vynechať. Sírne zlúčeniny, ktoré sa nachádzajú v medveďom cesnaku, znižujú koncentráciu tukov a cholesterolu v krvi, ale zároveň aj neutralizujú toxické látky nachádzajúce sa v organizme. Okrem toho je vhodný na odhlienenie a na preliečenie chronických kožných chorôb. Celkovo medvedí cesnak prečisťuje celý tráviaci trakt a krv, zabraňuje sklerotizácii ciev, ničí choroboplodné zárodky, a preto je vhodné ho užívať pri všetkých infekčných ochoreniach, pri virózach, pri zápaloch dýchacích ciest, pri hubovitých i plesňových ochoreniach.
Ako ho konzumovať?
Ideálne je jesť ho vo väčšom množstve v surovom stave. Tak dosiahneme, aby sa zachovali všetky zdraviu prospešné látky. Existuje množstvo receptov na chutné nátierky, prípadne si pripravte veľmi chutné pesto, ktoré vám vydrží v chladničke niekoľko týždňov. Teda, ak sa nezje skôr. V prípade, že vám ide práve o chuť medvedieho cesnaku, môžete si uvariť napríklad chutnú krémovú polievku.
Pripravte si tinktúru alebo víno
Ak si chcete pripraviť tinktúru, fľašu naplnte voľne až po hrdlo nadrobno nakrájanými listami alebo cibuľami, zalejte 38 až 40% ražným alebo dobrým ovocným liehom. Takto naplnenú fľašu postavte na 14 dní na slnečné miesto alebo do blízkosti tepelného zdroja. Užívajte denne 10 až 15 kvapiek s troškou vody. Pre víno zoberte plnú hrsť nadrobno pokrájaných listov, krátko ich povarte v 1/4 litri bieleho vína, dochuťte medom alebo sirupom a pite denne pomaly, po dúškoch.
Tomáš Tóth ml.
Foto: Shutterstock