Mikrovlnné rúry či čítanie v tme: TOTO sú najznámejšie medicínske mýty, ktorým veríme
Mnohým z nás rodičia hovorili, aby sme si nepukali prsty, pretože si môžeme spôsobiť artritídu. Ešte bežnejšie je upozorňovanie detí, aby nesedeli blízko pri televízii, pretože si pokazia zrak. Existuje obrovské množstvo mýtov, ktorým veríme, no vedci a odborníci ich medzičasom dokázali vyvrátiť. Tu je prehľad tých najčastejších medicínskych mýtov, ktorým verí väčšina z nás.
Oholené chlpy narastú späť tvrdšie a tmavšie
Typický mýtus, ktorý odborníci jednoducho vysvetlili. V skutočnosti chĺpky, odstránené klasicky so žiletkou, rastú s ostrou hranou, ktorá sa postupne opotrebováva. Dôsledkom toho sa chlp môže zdať tmavší. Druhé možné vysvetlenie je fakt, že chlpy ešte neboli zosvetlené slnečnými lúčmi.
Čítanie v tme alebo prítmí ničí zrak
Vedci nenašli žiadny dôkaz o tomto jave. Čo však čítanie potme môže spôsobiť je namáhanie očí a dočasné zníženie ostrosti zraku. To sa však samo napraví po dostatočnom oddychu. Rovnako sedenie blízko pri televízii nespôsobuje problémy s očami. Naopak, môže odhaliť očné problémy ako napríklad krátkozrakosť.
Prírodný cukor je lepší ako rafinovaný cukor
Cukor je cukor. Či sa bavíme o kokosovom, agátovom, raw cukre, palmovom, či trstinovom cukre. Jedná sa o varianty, ktoré len znejú zdravšie, pretože majú lákavé mená vďaka šikovnému marketingu. Naše telá spracúvajú tieto cukry úplne rovnako. Rozdiel sa dá vidieť v cukre obsiahnutom v ovocí, ktoré obsahuje aj vlákninu, vitamíny, antioxidanty a minerály, čo robí ovocie oveľa nutričnejšou pochúťkou ako cukrom presýtené sladkosti.
Pokračovanie článku na ďalšej strane.
Odporúčané články
Lekárne zaznamenávajú rastúci záujem o očkovacie látky, ktoré majú ľudí v nadchádzajúcej sezóne ochrániť pred ochorením alebo vážnym priebehom chrípky a Covidu-19. Na jeseň je vhodný čas očkovania okrem proti infekčným ochoreniam, ktoré majú sezónu prevažne od jesene do jari, ale aj proti kliešťovej encefalitíde (zápalu mozgových blán) a pneumokokom.