Mokrá či suchá pedikúra je príjemná hodinka, ktorá vám prospeje
Starostlivosť o nohy by sme nemali podceňovať. To, že si ich každý deň umyjeme, prípadne nakrémujeme, však určite nestačí.
Pokožka na nohách býva často veľmi suchá a na pätách aj prstoch sa tvoria otlaky. Preto je ideálne k základnej starostlivosti pridať aj občasné odstránenie odumretých buniek. To by sme však nemali robiť doma sami. Vhodnejšie je zveriť sa do rúk odborníkom.
Prečo starostlivosť?
Je vôbec potrebné chodiť na pedikúru? „Je dôležité si uvedomiť, že nohy nás „nosia“ celý život,“ dozvedeli sme sa od Nikoly, ktorá sa okrem pedikúry a manikúry venuje aj vizáži.
„Nohy sú jednou z najnamáhanejších častí ľudského tela. Celý deň ochotne nosia, často aj nemalú nadváhu, a trpia v nevhodnej obuvi. Preto sa nečudujte, že sa vám na nich objavujú otlaky, pľuzgiere či mozole. Aby sa vaše nohy cítili ako v bavlnke a slúžili, doprajte im odbornú starostlivosť aspoň raz za šesť týždňov.“
Dobrá pedikúra
Pedikúra na Slovensku ešte nie je taká rozšírená ako v zahraničí. Preto sa nečudujte, ak sa vás pedikérka opýta na váš zdravotný stav. Bude ju zaujímať, či nemáte cukrovku alebo problémy so žilami.
Po odmočení nôh vám ich prezrie, vydezinfikuje a opýta sa, či chcete suchú alebo mokrú pedikúru. Pred návštevou pedikúry doma neexperimentujte s nožnicami či pemzou.
Suchá vs mokrá
Kto ešte na pedikúre nebol, asi si nevie predstaviť, o čo ide. Klasická pedikúra je na mokro, avšak v poslednom čase sa objavuje aj suchá pedikúra. Každá má svoje klady aj zápory. Preto sme si nechali vysvetliť, aká je ktorá a čo nás pri ošetrení nôh čaká.
Mokrá pedikúra – nohy v lavóre
Od pedikérky Nikoly sme sa dozvedeli, že mokrá pedikúra sa používa už desiatky rokov. Celá procedúra začína kúpeľom nôh vo vode s pridaním zmäkčujúcich prísad. Kúpeľ trvá 10 – 20 minút, kedy dôjde k zmäkčeniu otlakov a mozoľov a k uvoľneniu nečistôt z nechtových lôžok.
„Potom sa nohy osušia a ostrou žiletkou alebo skalpelom opatrne odstraňujem prebytky kože. Ošetrenie môže niekedy štekliť, ale porezania sa báť nemusíte. Potom príde na rad úprava nechtov – ostrihanie, pilníkovanie, zmäkčenie kožičky okolo nechtov a prípadné zdobenie lakom. Na záver sa môžete tešiť na príjemnú masáž. Celá procedúra trvá asi hodinu.“
Suchá pedikúra – hit tisícročia
Aj pred suchou pedikúrou musíte chvíľu posedieť s nohami v lavóre. Je to preto, aby sa uvoľnili nečistoty a zmäkčila pokožka. Potom sa nohy osušia a ďalší proces je nasucho. Najprv sa upravia nechty, potom príde ošetrenie špeciálnou brúskou, ktorá jemne obrusuje stvrdnutú kožu. Táto metóda je vhodná pre každého, ale zamerať na ňu by sa mali predovšetkým diabetici a ľudia trpiaci rôznymi plesňami.
„Vysokorýchlostná brúska ma veľmi vysoké otáčky. Domáce „brúsky“, ktoré ponúkajú v rôznych teleshopoch, sa otáčajú asi 30 x za sekundu, brúsku v našom salóne nastavujeme max. na 20 000 otáčok za minútu, čo v prepočte na sekundy je 100-krát viac. Preto domáce a profesionálne brúsenie sa nedá ani porovnať.“
Ktorá je lepšia?
Ťažko povedať… V salóne na Luniku II ponúkajú obe varianty. Pedikérka Nikola vie dobre poradiť. Odporučí ten najlepší spôsob.
Čo vás na pedikúre čaká:
- namáčanie a tým zmäkčenie pokožky nôh - výber medzi mokrou a suchou pedikúrou - odstránenie otlakov, kurích ôk a správne ošetrenie zarastajúcich nechtov - celková komplexná starostlivosť vrátane masáže nôh
Foto: Shutterstock