Muži majú po rozchode či rozvode zvýšené riziko duševných porúch
Z nového výskumu na Univerzite v Britskej Kolumbii vyplýva, že u mužov po rozchode či rozvode trpia zvýšeným rizikom duševných chorôb, vrátane úzkosti, depresie či dokonca sklonu k samovražde. Toto dôležité zistenie môže pomôcť s búraním klasických stereotypov, ktoré škodia mužom a ich fungovaniu vo vzťahoch.
„Väčšina mužov zažíva nástup či zhoršovanie symptómov duševnej poruchy počas narušeného vzťahu alebo po rozchode,“ uviedol pre UBC News Doktor John Oliffe, vedúci výskumu, ktorý organizovala Univerzita v Britskej Kolumbii. Poznamenal, že manželská separácia až štvornásobne zvyšuje riziko samovraždy u mužov. Ukázalo sa tiež, že pri čelení problému vo vzťahu muži často problém zľahčujú.
Muži po rozchode sa často ukláňajú k užívaniu návykových látok, prevažne alkoholu, aby sa vysporiadali s pocitmi hnevu, ľútosti, smútku, hanby a viny. Navyše sú vystavení novej realite a predstave, ako bude ich život vyzerať bez detí, s finančnými ťažkosťami a menším sociálnym kontaktom. Situáciu zhoršila aj pandémia COVIDU-19 a súvisiace opatrenia a reštrikcie, ktoré viedli k izolácii a narušeniu mnohých vzťahových väzieb. To viedlo k zvýšenému užívaniu alkoholu a iných návykových látok v domácnosti, čo spôsobilo vzťahové a duševné problémy.
Na druhej strane však výskumníci poukázali na pozitívnu stránku. Muži sa po rozchode angažovali v rôznych aktivitách, aby vyriešili svoje mentálne potreby. Patrí sem cvičenie, posilňovanie alebo čítanie kníh zameraných na starostlivosť o seba a svoje duševné blaho. Iní muži zase prekonali zábrany a vyhľadali odbornú pomoc či terapiu. Vyhľadávanie odborníka pri psychických problémoch stále patrí medzi tabu témy v spoločnosti a v prípade mužského pohlavia je tento tlak ešte viac vystupňovaný. Podľa odborníkov podieľajúcich sa na výskume je načase zmeniť prístup k mužskému duševnému zdraviu a podporovať vyhľadávanie pomoci a poskytovanie informácií mužom v núdzi.
Zdroj: (SciTechDaily.com, ML)
Odporúčané články
Ministerstvo zdravotníctva rozhodlo o zrušení preskripčných obmedzení pri súbore liekov, ktoré sú určené pre pacientov s ochoreniami plúc. Od 6. septembra 2024 môže takéto lieky predpísať nielen pneumológ, či imunoalergológ, ale aj všeobecný lekár pre dospelých a všeobecný lekár pre deti a dorast. Pacient tak nebude musieť čakať na špecialistu, ale pri akútnej potrebe a aj na pokračovanie v liečbe mu potrebné lieky môže predpísať všeobecný lekár pre dospelých a pediater.
Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach zaviedla AI softvér, ktorý mení fungovanie oddelenia urgentného príjmu. Tento nový nástroj, prvý svojho druhu na Slovensku, umožňuje lekárom rýchlejšie a efektívnejšie triediť pacientov, pričom zabezpečuje, aby sa urgentnej starostlivosti dostalo tým, ktorí to najviac potrebujú.
Letné horúčavy, obľúbené pre dovolenky a rodinné grilovačky, nesú so sebou aj riziká, ktoré mnohí z nás podceňujú. Odborníčka na hygienu potravín, doc. MVDr. Monika Pipová, CSc. z Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach varuje pred hrozbami, ktoré môžu znehodnotiť naše potraviny a spôsobiť závažné ochorenia. Aké sú hlavné riziká a ako sa im môžeme vyhnúť?